Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek konsultacje ws. europejskiej płacy minimalnej, o czym informuje "Gazeta Wyborcza". KE zapowiada, że nie chce określić konkretnego poziomu płacy minimalnej.
Zamiast tego ma zaproponować specjalny mechanizm, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej wyliczą poziom płacy minimalnej, zgodny z kryteriami KE. Brytyjski dziennik "Guardian", na którego powołuje się „Wyborcza”, podaje, że miałby być to poziom nie mniejszy niż 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim.
Choć od ogłoszenia konsultacji nad tym pomysłem nie minął nawet dzień, już swój sprzeciw zgłosiły najbogatsze państwa Europy. Mowa tutaj o krajach skandynawskich: Szwecji, Danii, a także Finlandii. Kraje te obawiają się, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może… obniżyć poziom płac w ich państwach.
- W Danii płace są negocjowane przez pracowników i pracodawców i tak jest od ponad 100 lat. Podstawową zasadą w modelu duńskim jest to, że państwo nie ingeruje w te negocjacje. Popieram wyższe płace dla najmniej zarabiających, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba szanować narodowe tradycje i dobrze funkcjonujące modele - tłumaczy "Financial Times" Peter Hummelgaard, duński minister zatrudnienia. Do jego wypowiedzi dotarła "Wyborcza".
Rozszerzenie UE? Francja "gotowa do rozmów"
Therese Svanstrom, szefowa Tjänstemännens Centralorganisation (TCO), szwedzkiej konfederacji zrzeszającej trzynaście związków zawodowych liczących łącznie 1,4 mln pracowników powołała się na art. 152 traktatu europejskiego. Przepis ten nadaje UE uprawnienia ustawodawcze w zakresie polityki rynku pracy. Wyraźnie jednak podkreśla, że nie dotyczą one prawa do zrzeszania się, strajku i prawa lokautu.
- Każda próba obejścia tego przepisu będzie prawdopodobnie i słusznie zakwestionowana i trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada Svanstrom, cytowana przez "GW".
Państwa członkowskie, a także regiony oraz organizacje będą konsultować z KE pomysł płacy minimalnej przez najbliższe sześć tygodni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl