Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europejska płaca minimalna. KE rozpoczyna prace nad projektem

"Sprawiedliwa płaca minimalna" - tak o nowym pomyśle Brukseli mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Projekt KE ma objąć wszystkie państwa członkowskie. Najbogatsza część UE nie zgadza się na wprowadzenie odgórnej płacy minimalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ursula von der Leyen chciałaby, żeby europejska płaca minimalna była "sprawiedliwa". (Fot: AP Photo/Jean-Francois Badias)

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek konsultacje ws. europejskiej płacy minimalnej, o czym informuje "Gazeta Wyborcza". KE zapowiada, że nie chce określić konkretnego poziomu płacy minimalnej.

Zamiast tego ma zaproponować specjalny mechanizm, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej wyliczą poziom płacy minimalnej, zgodny z kryteriami KE. Brytyjski dziennik "Guardian", na którego powołuje się „Wyborcza”, podaje, że miałby być to poziom nie mniejszy niż 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim.

Choć od ogłoszenia konsultacji nad tym pomysłem nie minął nawet dzień, już swój sprzeciw zgłosiły najbogatsze państwa Europy. Mowa tutaj o krajach skandynawskich: Szwecji, Danii, a także Finlandii. Kraje te obawiają się, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może… obniżyć poziom płac w ich państwach.

Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

- W Danii płace są negocjowane przez pracowników i pracodawców i tak jest od ponad 100 lat. Podstawową zasadą w modelu duńskim jest to, że państwo nie ingeruje w te negocjacje. Popieram wyższe płace dla najmniej zarabiających, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba szanować narodowe tradycje i dobrze funkcjonujące modele - tłumaczy "Financial Times" Peter Hummelgaard, duński minister zatrudnienia. Do jego wypowiedzi dotarła "Wyborcza".

Francja robi krok w tył. Rozważa rozszerzenie UE
Rozszerzenie UE? Francja "gotowa do rozmów"

Therese Svanstrom, szefowa Tjänstemännens Centralorganisation (TCO), szwedzkiej konfederacji zrzeszającej trzynaście związków zawodowych liczących łącznie 1,4 mln pracowników powołała się na art. 152 traktatu europejskiego. Przepis ten nadaje UE uprawnienia ustawodawcze w zakresie polityki rynku pracy. Wyraźnie jednak podkreśla, że nie dotyczą one prawa do zrzeszania się, strajku i prawa lokautu.

Polska liczy na dotację w wysokości 20 mld euro na walkę z emisją CO2.
Europejska neutralność klimatyczna. Ważą się losy dotacji dla Polski

- Każda próba obejścia tego przepisu będzie prawdopodobnie i słusznie zakwestionowana i trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada Svanstrom, cytowana przez "GW".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Cięcia w budżecie UE. Ursula von der Leyen zaniepokojona

Państwa członkowskie, a także regiony oraz organizacje będą konsultować z KE pomysł płacy minimalnej przez najbliższe sześć tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2020

Prawda o UENiemcom jest potrzebna biedna Polska I zrobią wszystko żeby taka pozostała....

15-01-2020

RakietaBogate niektóre państwa nadal by chcieli w Europie wschodniej żeby ludzie pracowali za miskę ryżu

15-01-2020

UtoGdzie PEŁO jest? Już nie drą gęby, o płace minimalne bo to ue wymyśliła jak robił to PiS to lament , hipokryci klamcy

Rozwiń komentarze (107)