Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europejska neutralność klimatyczna. Ważą się losy dotacji dla Polski

71
Podziel się

Emmanuel Macron postawił sprawę jasno: jeżeli Polska nie poprze zapisów Europejskiego Zielonego Ładu, to nie będzie mogła liczyć na dotacje z budżetu na ten cel. Ma on wynieść nawet 100 mld euro, a Warszawa liczy na jedną piątą tej kwoty.

Polska liczy na dotację w wysokości 20 mld euro na walkę z emisją CO2.
Polska liczy na dotację w wysokości 20 mld euro na walkę z emisją CO2. (Shutterstock.com, vladimir salman)
bDyOuBYR

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma finansować zieloną przemianę państw członkowskich Unii Europejskiej, ma planowo wynieść nawet 100 mld złotych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Polska liczy na pokaźny kawałek z tego tortu - nawet 20 mld złotych.

Jest jednak jedno "ale". Warszawa pozostała w koalicji wobec formułującej się w Unii koalicji klimatycznej. Europejski Zielony Ład autorstwa Komisji Europejskiej zakłada, że cała Unia Europejska do 2050 przestanie całkowicie emitować CO2 do atmosfery. Polska, choć sam cel popiera, to jednak chce do neutralności klimatycznej dochodzić we własnym tempie. Zgodę na taki ruch wynegocjował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

"Na tym etapie jedno państwo członkowskie nie może, jeżeli o nie chodzi, zobowiązać się do realizacji tego celu; Rada Europejska wróci do tej kwestii w czerwcu 2020 roku" - tak brzmi zapis dot. Polski z ostatniego posiedzenia UE, który cytuje dziennik.

bDyOuBYT
Zobacz także: Zobacz też: Program "Czyste powietrze" sukcesem rządu. Ekolodzy chwalą

Nieoficjalnie od polskich dyplomatów "DGP" dowiedziała się, że czerwiec 2020 roku jest istotną datą dla rządu, ponieważ wtedy znany już będzie wynik wyborów prezydenckich. Wtedy też Europa dowie się, czy Warszawa dostosuje się do nowej polityki klimatycznej.

bDyOuBYZ

- Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

W realizacji zielonego programu UE ma pomóc Europejski Bank Inwestycyjny, który stanie się bankiem klimatycznym. KE przewiduje, że nowy instrument finansowy przeznaczy na walkę z globalnym ociepleniem 1 bilion euro w latach 2021-2030.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyOuBZa
bDyOuBZu
KOMENTARZE
(71)
taka prawda
rok temu
morawiecki żadnej zgody nie wynegocjował. Jedyne co osiągnął to przeniesienie tematu na czerwiec
rój
rok temu
Miałem to szczęście ze połowę swojego życia spędziłem w PRL-u gdzie były czystsze rzeki i powietrze, do dziś pamiętam jak wyglądały. Dzis u schyłku życia dopadł mnie nowotwór. Radzę sobie z nim. Natomiast, wy którzy od dziecka żyjecie w smogu nie zapomnijcie powiedzieć - brawo PiS - gdy jako 50- letni schorowani staruszkowie będzie wydawali swoje ostatnie tchnienie przy maszynie w fabryce. bo bez wątpienia uda się Pisowi skrócić wasze życie.
olo
rok temu
Liczenie na cud. Nie przystąpił to nie ma kasy proste jak drut.
bDyOuBZv
xxx
rok temu
Ja tam osobiscie uwazam ze EU powinno w tym przypadku powiedziec Polsce ile dostanie za przystapienie do tego projektu a Polska powinna policzyc czy to wystarcza do wygaszenia kopalni i ewentualnie wyliczyc ile bedzie potrzebowala- a czy EU sie na to zgodzi to inna sprawa.
TEA
rok temu
RZAD PIS LICZY PIENIADZE DLA SIEBIE NIE DLA NAS POLAKOW
...
Następna strona