Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Europejski Zielony Ład przyjęty przez KE. Polska jest nadal przeciwna

17
Podziel się

Neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku – taki jest główny cel przyjętego Europejskiego Zielonego Ładu. Komisja Europejska zaprezentuje go teraz na szeregu szczytów klimatycznych. W Parlamencie Europejskim wciąż wybrzmiewa głośny sprzeciw Polski.

Europejski Zielony Ład wzbudza dużo kontrowersji - głównie wśród polityków z Polski.
Europejski Zielony Ład wzbudza dużo kontrowersji - głównie wśród polityków z Polski. (Fotolia)
bDAxXrmJ

Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład i zaprezentowała go w Parlamencie Europejskim. W kolejnych dniach "europejska ustawa klimatyczna" (jak nazwała ją Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE) zostanie zaprezentowana m.in. podczas szczytu klimatycznego w Madrycie.

Z okazji przyjęcia nowej koncepcji klimatycznej, w Parlamencie Europejskim miała miejsce debata na temat dokumentu. Głośni byli w niej przedstawiciele Polski, jak podaje "Puls Biznesu". Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli przede wszystkim się dowiedzieć, jak finansowane będą gospodarki, którym KE "nakaże" przejście w stan nisko- lub zeroemisyjności.

Komisja przedstawia od kilku dni jedną liczbę – 100 mld euro. Tyle ma wynieść Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który zapewni państwom członkowskim łagodniejsze przejście na odnawialne źródła energii i całkowitą rezygnację z węgla. Na razie jednak KE nie przedstawia warunków oraz ograniczeń, które wpłyną na sposób i wielkość dotacji. Nie ma też pewności, skąd zostaną pozyskane pieniądze na nowy fundusz.

bDAxXrmL

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Zdaniem PAP, najgłośniejszy sprzeciw przeciwko tak postawionym kwestiom dofinansowania wyraża Polska. Dla kraju nad Wisłą jest to szczególnie ważny temat, ponieważ obawia się, że nowy fundusz "wspomogą" dotacje z polityki spójności i rolnictwa. A jest już niemal pewne, że i tak stracimy część dofinansowania unijnego, co zakładają kolejne projekty budżetu UE.

bDAxXrmR

Według informacji PAP, celu neutralności nie popierają, poza Polską, jeszcze Czechy i Węgry. Polski pogląd na koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu przedstawił Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych mówił do górników, że Polska "nie przyjmuje do wiadomości, że czas węgla minął".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAxXrnm
energetyka
KOMENTARZE
(17)
trwam
rok temu
No, Ruski cieszą się z każdej złotówki zainwestowany z okupowanego Donbasu węgiel. Produkcja węgla w Polsce za rządów PiS ciągle spada.
tfgiuh
rok temu
.............Polska produkuje 0,03 % światowej emisji CO2 i tyle w tym temacie
Nick
rok temu
Tymczasem w Niemczech i UK otwiera się nowe kopalnie ;)
bDAxXrnn
Tomek
rok temu
Śmiechu warte, oczywiście wielka Europa która próbuje zbawić świat powstrzyma jakoś chmury z innych kontynentów, i tlen i wiatry z tych złych zanieczyszczonych kontynentow. Trzeba się pakować i uciekac z Europy tyle wam powiem
uwus
rok temu
Niemieckie lobby tak naciska bo im zależy na naszej słabszej gospodarce :)
...
Następna strona