Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Europejski Zielony Ład przyjęty przez KE. Polska jest nadal przeciwna

15
Podziel się:

Neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku – taki jest główny cel przyjętego Europejskiego Zielonego Ładu. Komisja Europejska zaprezentuje go teraz na szeregu szczytów klimatycznych. W Parlamencie Europejskim wciąż wybrzmiewa głośny sprzeciw Polski.

Europejski Zielony Ład wzbudza dużo kontrowersji - głównie wśród polityków z Polski.
Europejski Zielony Ład wzbudza dużo kontrowersji - głównie wśród polityków z Polski. (Fotolia)

Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład i zaprezentowała go w Parlamencie Europejskim. W kolejnych dniach "europejska ustawa klimatyczna" (jak nazwała ją Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE) zostanie zaprezentowana m.in. podczas szczytu klimatycznego w Madrycie.

Z okazji przyjęcia nowej koncepcji klimatycznej, w Parlamencie Europejskim miała miejsce debata na temat dokumentu. Głośni byli w niej przedstawiciele Polski, jak podaje "Puls Biznesu". Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli przede wszystkim się dowiedzieć, jak finansowane będą gospodarki, którym KE "nakaże" przejście w stan nisko- lub zeroemisyjności.

Komisja przedstawia od kilku dni jedną liczbę – 100 mld euro. Tyle ma wynieść Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który zapewni państwom członkowskim łagodniejsze przejście na odnawialne źródła energii i całkowitą rezygnację z węgla. Na razie jednak KE nie przedstawia warunków oraz ograniczeń, które wpłyną na sposób i wielkość dotacji. Nie ma też pewności, skąd zostaną pozyskane pieniądze na nowy fundusz.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Zdaniem PAP, najgłośniejszy sprzeciw przeciwko tak postawionym kwestiom dofinansowania wyraża Polska. Dla kraju nad Wisłą jest to szczególnie ważny temat, ponieważ obawia się, że nowy fundusz "wspomogą" dotacje z polityki spójności i rolnictwa. A jest już niemal pewne, że i tak stracimy część dofinansowania unijnego, co zakładają kolejne projekty budżetu UE.

Według informacji PAP, celu neutralności nie popierają, poza Polską, jeszcze Czechy i Węgry. Polski pogląd na koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu przedstawił Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych mówił do górników, że Polska "nie przyjmuje do wiadomości, że czas węgla minął".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
miki
4 lata temu
Zielony ład w UE już dawno nastał w wyniku upadku gospodarczego (sprawdź nalepki na produktach) Emisje są szczątkowe jak i zapotrzebowanie na energię (szczątkowy przemysł potrzebuje minimalne ilości energii) Nie pozostało więc nic innego jak zamaskować ten stan zielonymi drzewkami na które już nie długo powrócimy.
Ben
4 lata temu
Zielony ład i neutralność klimatyczna to jedna wielka bujda! Będziemy ograniczać wszystko co jest związane z emisją CO2, a tymczasem świat bardzo chętnie sprzeda nam wszystkie dobra produkowane w energochłonnych fabrykach zużywając cenne i bardzo rzadkie surowce naturalne płacąc dzieciom za ich eksploatację. Jakie to przewrotne i obłudne. Druga sprawa to wciąż niepotwierdzone teorie o wpływie CO2 na zmiany klimatu. Jest tyle za co i przeciw.
Kk
4 lata temu
Ogrzanie domku 170 m gazem to koszt ok 400 zł. .Jedna osoba na papierosy wydaje w miesiącu ok.400 zł. I nie piszcie O ubóstwie en ergetycznym. Tylko O dziadostwo niedbalstwie i zaniedbaniach.
Tomek
4 lata temu
Śmiechu warte, oczywiście wielka Europa która próbuje zbawić świat powstrzyma jakoś chmury z innych kontynentów, i tlen i wiatry z tych złych zanieczyszczonych kontynentow. Trzeba się pakować i uciekac z Europy tyle wam powiem
Mm
4 lata temu
Gdzie komentarze