Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Timmermans mówi o zastąpieniu węgla wodorem. Sasin twierdzi coś zupełnie innego

71
Podziel się

– Huty, zamiast węgla, będą musiały używać wodoru – mówi wiceszef KE Frans Timmermans. Stoi to w sprzeczności ze słowami Jacka Sasina. – Polska nie przyjmuje do wiadomości, że czas dla węgla minął – ogłaszał minister aktywów państwowych.

Timmermans zapowiada koniec węgla, Sasin twierdzi, że Polska "nie przyjmuje tego do wiadomości".
Timmermans zapowiada koniec węgla, Sasin twierdzi, że Polska "nie przyjmuje tego do wiadomości". (East News, Melanie WENGER/Isopix/East News,WP.PL)
bDBqtpph

Timmermans przedstawiał w czwartek Komitetowi Regionów koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu. W jego wystąpieniu zabrakło szczegółów dotyczących finansowania transformacji energetycznej UE – wiceszef Komisji Europejskiej skupił się na obrazowym przedstawianiu przyszłości.

– Huty, zamiast węgla i innych paliw kopalnych, będą musiały wykorzystywać wodór, proszę sobie tylko wyobrazić, jaki poziom inwestycji będzie tutaj konieczny (…). Trzeba będzie zastanowić się, jak uwolnić potencjał inwestycyjny inwestorów publicznych i prywatnych – tłumaczył Timmermans, cytowany przez PAP.

Sasin uspokaja górników

Nijak ma się to do słów Jacka Sasina, który dzień wcześniej przemawiał do górników z okazji barbórki. Minister zapewniał, że Polska jeszcze wiele lat będzie opierać się na węglu.

bDBqtppj

Zobacz też: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

– Nie przyjmujemy do wiadomości, że czas węgla minął, że musimy w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej. Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne, a ono jest dziś oparte o węgiel. Nie mamy w swoich zasobach innych realnych źródeł energii – ogłosił szef resortu aktywów państwowych.

bDBqtppp

– Polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość. W tych trudnych dla węgla latach w związku z unijną polityką klimatyczną, nie musimy mówić, że polskie górnictwo jest w strefie schyłkowej. (...) Można myśleć z optymizmem o tym, że polskie górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki – uspokajał górników Sasin.

Europejski Zielony Ład ma uczynić Europę "neutralnym kontynentem"

– Znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, to, co jest konieczne do zrobienia, to nie jest coś, co jest przyjemne, więc proszę nie mówić, że te zmiany nie mogą przeszkadzać przedsiębiorstwom. Wszystko i wszyscy będą musieli się dostosować, zresztą większość firm rozumie tę awaryjną sytuację (…). Mamy do czynienia z fundamentalną zmianą paradygmatu, im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej dojdziemy tam, gdzie powinniśmy – oznajmił w Brukseli Timmermans.

Zdaniem Holendra, Europa może stać się nowym przywódcą światowej gospodarki. Aby to osiągnąć, trzeba by było stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym, którą napędzałyby ogólnoeuropejskie sieci energetyczne. Jednocześnie należałoby zrezygnować z węgla.

bDBqtppq

Pomóc w tym miałby nowy Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego powstanie wiceszef KE zapowiedział. Jednocześnie podkreślił, że będzie on ważnym, ale wyłącznie jednym z elementów szerszej transformacji energetycznej w UE.

W środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Komisja wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym przekaże na cel transformacji energetycznych krajów UE fundusze w wysokości ok. 100 mld euro. Kwota ta ma pokryć zapotrzebowanie w latach 2020-2027.

bDBqtppr

KE chce, żeby wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązały się do celu neutralności klimatycznej w ramach programu energetycznego Europa 2050. Termin realizacji pierwszych zadań z tego tytułu upływa w grudniu.

Polska jednak z tego tytułu musiałaby ponieść największe koszty, dlatego też na razie nie podpisuje się pod daleko idącą unijną deklaracją transformacji. Nad Wisłą planuje się również budowę bloku węglowego w elektrowni w Ostrołęce. Jednak przyszłość tego projektu na razie stoi pod znakiem zapytania, w związku z wycofaniem się z rozmów PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBqtppK
energetyka
energia
KOMENTARZE
(71)
Kroolik
rok temu
Sasin, ale mówisz o tym węglu z Rosji, czy z Mozambiku, bo polskiego już prawie nie ma, a tego co jest, od 20 lat już nie opłaca się wydobywać.
Iowa
rok temu
Efektem spalania wodoru jest woda. I tyle i aż tyle.
konkret
rok temu
kon sie smieje co expert sasin gada
bDBqtppL
Ania
rok temu
PiS to skansen
sasiadkaczyns...
rok temu
Sasin to najmniej wazna osoba w Naszej gospodarce. Najlepszym jest to, ze historyk z wykształcenia wypowiada się w tematach o których nie ma zielonego pojęcia. Dlatego w Polsce jest jak jest. porównałbym to knajpy z programu "kuchenne rewolucje" knajpa jest , ma właściciela, ale właściciel nie ma pojęcia jak knajpe prowadzić. A kaczynski powinien wystapic w dramacie pod tytułem " o jednym takim co Polskę rozwalił "
...
Następna strona