Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Skorzystają miliony Polaków. BGK ogłasza strategię na lata 2021-2025

43
Podziel się:

Zrównoważony rozwój, zaangażowanie społeczne oraz współpraca i biznes międzynarodowy – to filary strategii BGK na lata 2021-2025. Jej efektem będzie m.in. znacznie większy udział banku w finansowaniu polskiej gospodarki. Do ponad 460 mld zł.

Skorzystają miliony Polaków. BGK ogłasza strategię na lata 2021-2025
– Od stu lat misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego. Dziś to już nie wystarczy. Dziś nacisk kładziemy na wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. W ciągu 5 lat chcemy stać się liderem programów w tym zakresie – zapowiada prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

– Strategia jest efektem wnikliwej analizy zmian społecznych, a także gospodarczych i biznesowych, które zachodzą w Polsce i na świecie. BGK nie pozostaje obojętny na te zmiany, w tym na wyzwania klimatyczne – wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Strategię na lata 2021-2025 BGK ogłosiło podczas, trwającego w Katowicach, Europejskiego Forum Gospodarczego, w pierwszym dniu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

Zobacz także: Skorzystają miliony Polaków. BGK ogłasza strategię na lata 2021-2025

BGK: misja od stu lat

W nowej strategii BGK określa swoje ambicje i cele na najbliższych 5 lat. To, co wybija się na pierwszy plan, to zapowiedź działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Zrównoważonego, a więc zapewniającego kolejnym pokoleniom lepsze warunki życia oraz możliwość dalszego rozwoju. W jaki sposób?

Poprzez transformację energetyczną i zwiększenie udziału OZE, realną zmianę polskiego przemysłu w kierunku większego wykorzystania najnowszych technologii, bezpieczne finanse publiczne czy prężnie działające przedsiębiorstwa.

– Od stu lat misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego. Dziś to już nie wystarczy. Dziś nacisk kładziemy na wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. W ciągu 5 lat chcemy stać się liderem programów w tym zakresie – zapowiada prezes Daszyńska-Muzyczka.

Ważnym elementem nowej strategii jest rozwój społeczny.

– Bez budowania kapitału społecznego, inspirowania i aktywizowania lokalnych społeczności, wspierania kapitału intelektualnego, promowania zdrowego stylu życia przez sport czy zachowania proekologiczne nie da się rozwijać gospodarki. Społeczeństwo i gospodarka działają jak naczynia połączone – nie ma wątpliwości prezes Daszyńska-Muzyczka.

Co ważne, w swojej strategii BGK zamierza na bieżąco reagować na zmianę czynników makroekonomicznych. Mówimy tu o tempie wzrostu PKB, emisyjności gospodarki, relacji przeciętnych dochodów z PIT w najbiedniejszym województwie do średniej krajowej oraz wartości wypłat środków unijnych w latach 2021-27 przechodzących przez BGK.

ESG podstawą finansowania

Do 2025 roku BGK zamierza stać się liderem w tworzeniu i realizowaniu programów, które wzmocnią stabilną i konkurencyjną gospodarkę, wspieraną przez silny kapitał społeczny.

Jeśli chodzi o działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, bank zamierza m.in. wypracować rozwiązania zrównoważonego finansowania, a także oceniać potencjalne wnioski o finansowanie pod kątem ESG (środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego, a więc czynników, na podstawie których tworzy się ratingi i oceny pozafinansowe firm, państw i organizacji). Bank także zamierza uzyskać rating ESG na poziomie średniej (5 decyla) wśród banków europejskich.

– Tworzymy specjalne linie gwarancyjne, które pozwolą wygenerować 3 mld zł kredytów na inwestycje związane z czystym powietrzem i uruchamiamy takie inicjatywy jak Invest EU, czyli gwarancje wspierające transformację energetyczną. Chcemy też być w grupie najlepszych banków w Europie, które zrównoważony rozwój mają wpisany w swój model biznesowy – zdradza Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jedną z najnowszych inicjatyw BGK w tym obszarze jest projekt 3W – woda, wodór, węgiel. Jego celem jest łączenie oraz wspieranie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie, w tym m.in. wykorzystania innowacyjnych technologii węglowych, np. nanoform, które uznaje się za materiały XXI wieku.

Ekspansja polskiego biznesu

Kolejnym filarem strategii jest budowanie zaangażowania społecznego. Kapitał społeczny to warunek współpracy opartej na zaufaniu oraz punkt wyjścia do rozwoju silnej i nowoczesnej gospodarki.

– W Polsce mamy wciąż bardzo niski poziom zaufania społecznego. Jest on ponad dwu, a nawet trzykrotnie niższy w stosunku do średniej unijnej. To skutkuje zmniejszoną liczbą inicjatyw i mniejszym zainteresowaniem choćby przedsiębiorczością – ocenia prezes BGK.

BGK chce się podzielić swoim zyskiem ze społeczeństwem, angażując się w edukację, sport, kulturę i działania proekologiczne. Jedną z inicjatyw, realizowanych pilotażowo w dwóch województwach: podlaskim i dolnośląskim, jest rewitalizacja jednego, wybranego przez lokalną społeczność, zabytku. Bank przeznacza na ten cel 1 mln zł. BGK planuje także uruchomić program "Kardiologia i transplantologia dla dzieci" oraz "Krajowy Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych".

Trzeci filar – współpraca i biznes międzynarodowy – zakłada zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz jej umiędzynarodowienie. BGK zapowiada opracowanie programu kompleksowego wsparcia ekspansji polskich przedsiębiorstw. Chce też budować świadomość atrakcyjności Polski wśród inwestorów zagranicznych jako kraju o wysokim kapitale intelektualnym.

– Chcemy być bankiem pierwszego wyboru dla każdego przedsiębiorcy, który szykuje się do ekspansji zagranicznej. Co więcej, zamierzamy tworzyć rozwiązania biznesowe, wspierające bardziej śmiałe wychodzenie za granicę, w tym akwizycje i przejęcia. Bardzo ważne jest dla nas także to, jak atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów jest Polska. Planujemy stworzyć kompleksowe rozwiązania finansowe, które pozwolą przyciągnąć do Polski globalny przemysł – zwraca uwagę Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Realizację filarów wzmocnią: transformacja cyfrowa, w tym automatyzacja procesów w banku oraz bardziej elastyczny model zarządzania oparty na otwartości, zespołowości i odpowiedzialności.

Nowe programy, innowacyjne rozwiązania

Realizację strategii BGK ma wspierać nowy model biznesowy, w tym osiem nowych programów odpowiadających na potrzeby i wyzwania rynkowe. Obejmują one takie obszary jak: rozwój przemysłu, przedsiębiorczości, infrastruktury, energetykę, mieszkalnictwo, spójność terytorialną i społeczną, ochronę zdrowia oraz finanse publiczne.

– Lista programów nie jest zamknięta. W zależności od potrzeb społeczno-gospodarczych będziemy ją modyfikować. W każdym z programów myślimy o rozwiązaniach innowacyjnych, a także zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju – tłumaczy prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Nowa strategii BGK ma się przełożyć na konkretne liczby. Bank zakłada, że jego zaangażowanie w finansowanie gospodarki zwiększy się w 2025 roku do ponad 460 mld zł (z 291 mld w 2020 roku), a kwota udzielanych kredytów do 60,5 mld zł (na koniec 2020 roku – 46 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
kiel
2 lata temu
Morawiecki ukrył dług z budżetu w BGK, a potem ten dług został umorzony. Za tę operację zapłaciliśmy wszyscy.
k71
2 lata temu
Którzy "Polacy" na tym skorzystają??? Ci, do których wracają kamienice, które nigdy nie powinny być im zwrócone??? Ci, którzy poprzez swoje szfingle i armię szabesgojów doprowasdzili kraj do gospodarczej podległości od zachodniego badziewia i wszechobecnej szmiry??? Ci, którzy poprzez sprzedawczyków i za bezcen przejmują wszystko co się da???
ukki
2 lata temu
ciekawe skad oni maja kase
pracownik
2 lata temu
Wszystko po to aby kupić spokój w Polsce jak najdłużej , na zasadzie kija i marchewki tyle że jak Polacy się wreszcie obudzą to będzie gorzej niż w Australii , dość tego kłamliwego sanitarnego zamordyzmu .
rdc
2 lata temu
Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona