Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Słodkie napoje. Jesteśmy w europejskiej czołówce

293
Podziel się:

Polska znajduje się w unijnej czołówce pod względem spożycia słodzonych napojów. Aż 12 proc. Polaków sięga po nie codziennie, przy czym częściej robią to mężczyźni niż kobiety, wynika z danych Eurostatu. A przynajmniej tak było przed wprowadzeniem podatku cukrowego.

Słodkie napoje. Jesteśmy w europejskiej czołówce
Słodkie napoje. Jesteśmy w europejskiej czołówce. (Adobe Stock)
bEDRyEet

9 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat pije słodzone bezalkoholowe napoje codziennie, 21 proc. robi to od jednego do trzech razy w tygodniu, a 10 proc. - nawet cztery-sześć razy w tygodniu, wynika z danych Eurostatu za 2019 rok.

We wszystkich trzech przypadkach to częściej niż średnia unijna, która wynosi odpowiednio: 9 proc., 19 proc. oraz 6 proc.

bEDRyEev

W Polsce, podobnie jak średnio w UE, częściej po słodzone napoje sięgają mężczyźni - codziennie pije je prawie 16 proc. mężczyzn oraz prawie 9 proc. kobiet.

Zobacz także: Orange _Razem dla Planety

Wśród państw członkowskich UE odsetek osób, które piją słodzone bezalkoholowe napoje przynajmniej raz dziennie, był najwyższy w Belgii (20 proc.), a następnie na Malcie, w Niemczech, na Węgrzech oraz w Polsce i Bułgarii (około 12 proc. ).

bEDRyEeB

Natomiast najniższy udział odnotowano w Estonii (2 proc.), a następnie na Litwie, Finlandii, Łotwie i Rumunii (około 3 proc.).

Dane Eurostatu pokazują, że w Unii Europejskiej spożycie takich napojów maleje wraz z wiekiem - najwyższy odsetek osób pijących je codziennie jest w grupie wiekowej 15-24 lata.

W 2021 roku w Polsce w życie wszedł podatek cukrowy, na skutek którego słodzone napoje mocno zdrożały. Pierwsze dane z tego roku sugerowały, że sprzedaż takich napojów spadła, co - jak twierdzi rząd - miało być głównym celem wprowadzenia tego podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRyEeW
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(293)
Kami
2 miesiące temu
Niedługo niektórzy będą wyglądać tak jak ludzie w Stanach... Ja od dawna nie piję gazowanych napoi, wolę mineralna cisowianke, woda tak nie wzdyma brzucha jak te wszystkie słodkie ulepki.
Polak
2 miesiące temu
Skoro ja lubię słodzone napoje i inne tego typu produkty to nikt nie może zmusić mnie do jedzenia tegoż bez cukru. To jest mój wolny wybór ! Nie mieszkam w kraju ,gdzie obywatel jest nieustannie represjonowany i zmuszany do innych czynności wbrew Jego woli.
ZK590
2 miesiące temu
Podwyższyli podatek bo cukier niezdrowy ale nie obniżyli podatku na żywność ekologiczną. Jakiej jakości żywność może kupować Polak za 2500 zł wypłaty na miesiąc? to już nie problem rządzących.
bEDRyEeX
Maras
2 miesiące temu
Nasza totalna władza wszystko wie lepiej od suwerena i myśli, że zakazami i podatkami zmieni ludzi. Mądrzy ludzie nie potrzebują ustaw na rozsądne wybory. Widocznie mądre społeczeństwo nie pasuje totalnej władzy i woli inwestować z ograniczenia, zmuszające głupich do zachowywania się mądrze...
aqua
2 miesiące temu
Smiesznosc sytuacji polega na tym, ze niewiele drozej kosztuja soki 100%, ktore sa zdecydowanie zdrowsze od wody z cukrem, barwnikiem i dodatkiem smakowym. Na male usprawiedliwienie zasluguje jednak fakt, ze w wiekszosci miejsc w Polsce woda z kranu nie nadaje sie do picia, wiec ludzie siegaja po srodki zastepcze. Jednak i tak najbardziej chodzi o niekumatosc spoleczenstwa.
...
Następna strona