Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Słowa wiceprezes NBP wywołały konsternację. "Od kogo ma pani te sygnały?"

44
Podziel się:

- Dostajemy sygnały, że dla zagranicznych inwestorów Polska staje się krajem niestabilnym - powiedziała w wywiadzie dla TV Republika pierwsza wiceprezes NBP prof. Marta Kightley. Powodem mają być "ataki na prezesa Adam Glapińskiego". "To stwierdzenie kwalifikuje się do księgi rekordów głupoty" - komentują eksperci w mediach społecznościowych.

Słowa wiceprezes NBP wywołały konsternację. "Od kogo ma pani te sygnały?"
Dostajemy sygnały, że dla zagranicznych inwestorów Polska staje się krajem niestabilnym - powiedziała wiceprezes NBP prof. Marta Kightley (PAP, Radek Pietruszka)

Wiceprezeska NBP pytana była o głośne słowa Donalda Tuska, który powiedział m.in., że Glapiński jest "niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi; jest też nielegalny". Szef PO zapowiadał "wyprowadzenie" Glapińskiego z NBP po wygranych przez ówczesną opozycję wyborach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Witold Orłowski apeluje do nowego rządu: to szaleństwo trzeba zatrzymać

Doniesienie w tej sprawie złożył Narodowy Bank Polski. Po trwającym półtora roku śledztwie, prokuratorzy z Radomia doszli do wniosku, że wypowiadając te słowa, Tusk nie popełnił przestępstwa. Prof. Marta Kightley w rozmowie w TV Republika mówiła o konsekwencjach słów Tuska.

- Mogą być dalekosiężne. Może to bezpośrednio wypłynąć na premię za ryzyko, co oznacza, że obsługa polskiego długu będzie droższa. My jako podatnicy będziemy musieli się na tę obsługę więcej złożyć - stwierdziła wiceprezeska NBP. - Wśród tych zarzutów wobec prezesa Glapińskiego pojawia się ten, który dotyczy skupu obligacji. Niezależność banku centralnego służy temu, by prezes mógł podejmować trudne decyzje, które mają dalekosiężne skutki dla gospodarki. W trakcie pandemii gospodarka była w trudnej sytuacji i wówczas NBP podjął decyzję o skupie aktywów. Dzięki temu nasza gospodarka szybko podniosła się z kryzysu. I teraz proszę sobie wyobrazić, że prezesowi NBP stawia się takie zarzuty. Jakie to ma konsekwencje? W przyszłości inny prezes NBP będzie bał się podejmować ważne decyzji, które mają ratować gospodarkę - uważa prof. Kightley

Mamy obawy i dostajemy sygnały, że Polska jest postrzegana jako kraj niestabilny. Dodajmy kontekst. Czasy są trudne, mamy wojnę na Ukrainie i sytuację, która pogłębia nasze ryzyko. Na to ryzyko nakładamy sobie kolejne - dodała pierwsza wiceprezes NBP.

I właśnie te słowa wywołały burzę w mediach społecznościowych. "Wobec takiego oświadczenia konieczne jest uzyskanie szczegółowych wyjaśnień: od jakich inwestorów pani Kightley otrzymała takie sygnały? Konkretnie, od kogo? - pyta na linkedin Janusz Jankowiak. "My bowiem, ludzie z rynku finansowego, codziennie pozostający w kontakcie z inwestorami zagranicznymi, niczego takiego nigdy dotąd nie słyszeliśmy" - dodaje, przyznając, że wypowiedź wiceprezeski NBP to "kwalifikuje się do księgi rekordów głupoty".

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej i ekonomiści wielokrotnie mówili o tym, że decyzje prezesa NBP, nadmierne upolitycznienie banku centralnego oraz jego sposób komunikacji z rynkiem, wpływają na obniżenie wiarygodności NBP, a tym samym na stabilność polskiej waluty.

Walkę z inflacją w wykonaniu NBP ekonomiści porównywali do gaszenia pożaru. Podobnie myślą sami Polacy. Aż 65 proc. Polaków uważa, że NBP pod wodzą prof. Adama Glapińskiego nieskutecznie walczy z inflacją - wynika z sondażu United Servey dla money.pl i Wirtualnej Polski, który został przeprowadzony w połowie ubiegłego roku.

Adam Glapiński funkcję szefa NBP pełni od 2016 r. W 2022 r. został powołany na drugą kadencję, która kończy się w 2028 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
WYRÓŻNIONE
AQQ
9 miesięcy temu
NBP zamroził stopy procentowe, a Minister Finansów wstrzymuje wakacje kredytowe, a wszystko po to, żeby banki w bieżącym roku zarobiły ponad 2X więcej niż w poprzednim: w całym 2023 banki zarobiły na czysto niemal 27,6 mld zł. To o 160 proc. więcej niż rok wcześniej mimo wakacji kredytowych, więc skąd te obawy ? W tym roku kosztem kredytobiorców i w zmowie z Glapińskim, który nie obniża stóp procentowych pomimo ogromnego spadku inflacji, banki zarobią ponownie ponad 2X więcej w stosunku do ub. r. czyli jakieś 50 mld zł. ... Należy brać pod uwagę, że zawieszona w ramach wakacji kredytowych rata jest policzona z naliczonymi obecnie WYSOKIMI odsetkami więc dla banków to złoty interes, tylko odsunięty w czasie gdyż wspomniane wcześniej 80% tej raty stanowią doliczone odsetki ! Dodatkowo to, że zawieszona rata jest bez karnych odsetek za opóźnienie nie oznacza, że nie spłacony kapitał z tej raty też jest zwolniony z odsetek - on wciąż pracuje na korzyść banku ! Banki od kilku lat notują rekordowe zyski tylko dlatego, że zastosowały to, czego nie ma na całym świecie: że odsetki banki ustalają sobie same i to podczas trwania umowy, co jest skandalem, bo nie może być tak, że w kredytach na 30 lat raty są nie wiadome razem z kwotą do spłacenia, a na tym polega WIBOR ... Przecież to jest oczywiste, że tak skonstruowane umowy są NIEUCZCIWE, ale dla KNF wszystko jest ok ! I na koniec: NIECH CI WSZYSCY BANKSTERZY PRZESTANĄ POWOŁYWAĆ SIĘ NA ETYKĘ w sprawie wakacji kredytowych, BO GDZIE WIDZĄ ETYKĘ W MIESIĘCZNYCH RATACH, KTÓRYCH 80% STANOWIĄ ODSETKI !!!! GDZIE WIDZĄ ETYKĘ PRZY MANIPULACJI ZWIĄZANEJ Z WIBORem ??? Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie (przy współpracy z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF) okradani jak w Polsce.
Ks Wacław
9 miesięcy temu
Przy stracie NBP w tym roku 21 mld , jaką Państwo sobie przyznają nagrodę,w jakiej wysokości ,po milionie ,podatnicy muszą utrzymywać wasz prywatny folwark,nie widzi Pani nepotyzmu i niekompetencji w waszych poczynaniach ,okradaliscie obywateli przez lata ,Pani miała stać na straży złotówki a nie realizować programy socjalne PiS.
abc
9 miesięcy temu
A my dostajemy sygnały, że kompetencje niektórych osób na stanowiskach wiceprezesów dużych instytucji finansowych są adekwatne do wymagań stanowiska 'konserwator powierzchni płaskich' ...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (44)
Obserwator
9 miesięcy temu
Złotówka straciła na wartości około 40-50% za pięć lat.Takiego syfu w NBP nie było od ponad 30 lat.Glapa cela+++ za zniszczenie wartość pieniadza
...
9 miesięcy temu
Stopy procentowe do góry. Inflacja jest znacznie wyższa niż oficjalna
Byr
9 miesięcy temu
Mnie ta pani nie rozczarowała, głupotę ma wypisaną na twarzy.
zły
9 miesięcy temu
Kobieta powiedziała niepoprawną politycznie prawdę.Polska to jedno z najbardziej niestabilnych państw na świecie od 2giej wojny.To ma być ukryte przed narodem aby można było nas dalej doić.
Ambroży
9 miesięcy temu
Następna Janniger_ówna! Czego to Jarak nie wymyśli!?!?!
...
Następna strona