Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Śmieciowy "Big Brother" w Wołominie. Odpady pod ścisłym nadzorem

16
Podziel się

Dzięki kodom kreskowym na workach pracownicy Miejskiego Zakładu Oczyszczania będą mieli pełną wiedzę, o tym ile i jakich śmieci pozbyli się mieszkańcy. Co zrobią z tą wiedzą?

Śmieciowy "Big Brother" w Wołominie. Odpady pod ścisłym nadzorem
Jak przekonują władze Wołomina, łatwiejsze ma być też oddawanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. (money.pl, Rafał Parczewski)
bErCNGKZ

W Wołominie nowe zasady zaczęły obowiązywać pod koniec maja.

- Kody kreskowe są jednym z nielicznych dostępnych narzędzi, które pozwalają na sprawdzanie, w jakim stopniu mieszkańcy wywiązują się z obowiązku segregacji - mówi na łamach "Gazety Wyborczej" Anna Arczewska, naczelniczka wydziału mediów i komunikacji w wołomińskim magistracie.

Jak wyjaśnia, by firma mogła sprawdzić stopień segregacji, jej pracownicy nie będą musieli już przeglądać zawartości worków koło śmietników. Kontrola będzie się odbywać już na taśmie do sortowania dzięki wprowadzonym kodom kreskowym.

bErCNGLb
Zobacz także: Odpady w dobie pandemii. Niebezpieczny obieg medycznych śmieci, pracownicy czekają na szczepienia

Kody mają też umożliwić władzom miasta kontrolowanie firmy odbierającej odpady. Ma to też pomóc w wyjaśnianiu wątpliwości i reklamacji zgłaszanych przez mieszkańców.

Jak przekonują władze Wołomina, łatwiejsze ma być też oddawanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam można pozbyć się odpadów nietypowych, mebli, elektroniki.

bErCNGLh

Od końca maja wystarczy tam pokazać naklejkę z kodem, a system automatycznie przypisze przywiezione odpady do mieszkańca. Wszystkie naklejki dostarczane są do tych, którzy złożyli deklarację.

W pakiecie jest 5 naklejek na pojemnika na śmieci i 84 naklejki do oklejania worków na odpady posegregowane. Mieszkańcy Wołomina podzieleni są w ocenie tej nowości odpadowej.

Zmiana wywołała mieszane uczucia wśród mieszkańców. Szczególnie gorąco zrobiło się na wołomińskich forach internetowych. Po jednej stronie są mieszkańcy domków, którzy przekonują, że doskonale potrafią segregować i nie trzeba ich sprawdzać.

bErCNGLi

Mieszkańcy osiedli bronią pomysłu, bo to do ich śmietników mają się dorzucać "ludzie z zewnątrz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCNGLC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Wiem
1 tyg. temu
To je po to, by odowodnić naklejonemu że kijowo segreguje i za to podwyższa siem mu opłaty za odbiór śmieci i to dubeltowo. A jak dalej będzie źle segregował lub źle naklejał to się gostka z systemu wywala i musi se prywatnie wywózkę śmiecia załatwiać w prywatnej firmie należącej do R. and Company gdzie płacić trza tripletowo.
skup złomu
2 miesiące temu
A w jaki sposób nurek śmieciowy ma dokonać korekty informacji na worku? Wyjmując puszkę z amelinum z czyjegoś worka przecież skutecznie zmniejsza ilość odpadów emitowanych przez tego mieszkańca. Coś nieprzemyślany ten system.
Ktos
2 miesiące temu
Od 20 lat segreguje smieci Jak zreszta kazdy mieszkanie tzw zachodniej europy I nie ma z tym problemow. Polska nie musi odkrywac ameryki od nowa bo wystarczylo przygladnac sie systemom gospodarki odpsdami w kilku krajach I wybrac z nich to co najepsze dla swojego rozwiazania. To rowniez sprawia menttalnosci. Nalezy miec nadzieje ze nastepne pokolenie dorosnie do tego.
bErCNGLD
Stara kociara
2 miesiące temu
Przecież ja tych naklejek nie będę przyklejała na worek od śmieci tylko wywalę do kosza na tworzywa sztuczne
Xx3zz
2 miesiące temu
Jesteśmy nabijani w butelkę, kupujesz agd płacisz recykling, chcesz kupić owoce lub warzywa tylko worki foliowe ,napoje plastyk gdzie szkło, piwo butelki bezwrotne, śmietanę plastyk ,worki foliowe na śmiecie plastyk ,to nie nas konsumentów zmuszać do segregacji tylko producentów do zmiany opakowania ,ale nasza władza wie że śmieci to złoty interes i nic nie zmienia