Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmiertelność w Polsce w czasie epidemii. Liczba zgonów niedoszacowana

Ile osób umarło z powodu koronawirusa w Polsce? Analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują na mniejszą liczbę zgonów niż wynikałoby to z prognoz. Dane te jednak mogą być niedoszacowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)

80 324 osoby zmarły między 5 marca a 13 kwietnia 2020 r. To tę liczbę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego porównali do śmiertelności w tym samym okresie w poprzednich latach, sięgając aż do początku dekady. Doszli do wniosku, że w czasie epidemii mogło być nawet mniej zgonów niż w poprzednich latach.

"Na podstawie trendów historycznych nie ma podstaw do stwierdzenia, że w badanym okresie liczba zgonów była wyższa niż należałoby oczekiwać. Bardziej prawdopodobne jest występowanie zaniżonej śmiertelności (1-2 tys. zgonów, 100-200 zgonów tygodniowo)" - czytamy w raporcie PIE.

Oczekiwana liczba zgonów w badanym okresie wynosiła, w zależności od oszacowania, od 74 491 do 87 259 przypadków.

Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

Jak wskazują analitycy Instytutu, znaczenie miał również okres lockdownu, czyli zamrożenia gospodarki i izolacji społecznej. Ten obniżył śmiertelność. Dodatkowo w Polsce wprowadzono stosunkowo wcześnie środki zapobiegawcze.

Jak wynika z oficjalnych statystyk pod względem współczynnika śmiertelności na Covid-19, Polska plasowała się na 14. miejscu w UE (stan na 19 maja).

PIE przyznaje jednak, że faktyczna liczba zgonów może być wyższa. "Za tym że w Polsce statystyki zgonów mogą być zaniżone może przemawiać kilka kwestii, między innymi stosunkowo niewielka liczba testów (...) oraz to, że nie wszystkie zgony powiązane z Covid-19 zgłaszane są do odpowiednich komórek Państwowej Inspekcji Sanitarnej" - czytamy.

Jednak, jak zaznaczają analitycy, to nieoszacowanie liczby zgonów związanych z koronawirusem najprawdopodobniej nie jest wysokie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

JarosławPropaganda sukcesu PiS dotyczy również walki z epidemią. Niedoszacowana liczba zakażonych, bo za mało robią testów (celowo?), niedoszacowana liczba … Czytaj całość

09-06-2020

Kto uwierzy?Rozumny człowiek wie, że PiS fałszuje dane!!!

09-06-2020

ZsaKłamstwa, kłamstwa w każdym momencie, to domena PISu.

Rozwiń komentarze (13)