Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Smog. Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie norm smogowych

59
Podziel się

Rząd Mateusza Morawieckiego chce zmniejszyć o połowę warunki ogłoszenia alarmu smogowego. Obecne normy smogowe w Polsce są najwyższe w całej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki w Bytomiu zapowiedział obniżenie norm smogowych o połowę
Mateusz Morawiecki w Bytomiu zapowiedział obniżenie norm smogowych o połowę (PAP, Andrzej Grygiel)
bEhBFWut

Po obniżeniu norm smogowych alarm byłby ogłaszany już przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10 (obecnie jest on ogłaszany przy 300 mikrogramów na m3).

– Zdecydowaliśmy o obniżeniu norm smogowych, norm alarmowych z 300 mikrogramów na m3 do 150 już teraz, w najbliższej przyszłości, bo to jest rozporządzenie ministra ochrony środowiska i ministra zdrowia, a w następnej kolejności obniżenie ze 150 do 80 mikrogramów na m3 – poinformował szef rządu, cytowany przez PAP.

bEhBFWuv

Morawiecki przypomniał również, że poprzednia władza PO-PSL podwyższyła normy alarmowe z 200 do 300 mikrogramów na m3, co zostało zakwestionowane przez Komisję Europejską i Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Obecne normy smogowe Polski są najwyższymi w UE.

Zobacz także: Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

Premier wskazał też, że jego rząd m.in. realizuje program "Czyste powietrze", programy antysmogowe, ocieplenie budynków, termomodernizację i wymianę norm.

bEhBFWuB

– Wprowadziliśmy specjalną tarczę podatkową, antysmogowe możliwości korzystania z odliczeń podatków, ale również cała nasza wielka ulga i dopłata termomodernizacyjna do 53 tys. zł na inwestycje, z której już korzystają dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce. (…) Mamy już ponad 80 tys. wniosków – podał Morawiecki.

To nie jedyne nowości, ponieważ Morawiecki opowiadał o planach rządu co do rozwoju programu modernizacji placówek oświatowych. Wskazał, że z budżetu przeznaczone będzie na ten cel 10 mld złotych w ciągu najbliższych 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhBFWuW
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(59)
Arleta
2 lata temu
Taki rząd to ja rozumiem. Dba o ludzi, poprawia warunki, teraz mówi o antysmogowydh działaniach. Brawa
Pawelek
2 lata temu
Ja zagłosuję na PiS. Uważam że tylko oni mogą coś pożytecznego zrobić dla nas. Pokazali już wiele razy że można im zaufać
Danka
2 lata temu
Szanuję obecny rząd bo nie kłamią i działają. Zależy im na ludziach. Smogiem zajmie się morawiecki na pewno
bEhBFWuX
Joanna
2 lata temu
Ja twierdzę że mamy rząd odpowiedni. Nikt tak nie zna się na rzeczy jak oni. Żadna sprawa im nie straszna
Dagmara
2 lata temu
Doczekaliśmy się rządu który jest odpowiedzialny. Tak przedtem nie było. Teraz premier zajmuje się różnymi sprawami. Wraz mowa o smogu. Dobrze jest
...
Następna strona