Notowania

Sołowow chce zbudować elektrownię atomową. Oświęcim odpowiada: trudno komentować

Władze lokalne nie kryją zaskoczenia. "Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji. W tej sytuacji trudno komentować doniesienia medialne" – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Pierwsza elektrownia jądrowa Sołowowa ma powstać w ciągu 10 lat. (Fot: pixaby)

Pierwsza elektrownia jądrowa może powstać w Oświęcimiu. Zbudować ją ma grupa Synthos, czyli de facto polski miliarder Michał Sołowow. I choć z informacji Rzeczpospolitej wynika, że reaktor ma stanąć na terenie zakładów chemicznych w Oświęcimiu, zarówno lokalne władze, jak i mieszkańcy nie kryją zaskoczenia – o czym więcej przeczytasz tutaj.

Obecnie na świecie działają tylko trzy takie elektrownie
Michał Sołowow chce postawić małą elektrownię atomową. To technologia, która dopiero raczkuje

- To informacja bardzo zaskakująca – przyznał "Faktom Oświęcimskim" starosta oświęcimski Marcin Niedziela. – Do końca nie wiemy, czy to będzie Oświęcim, czy w ogóle dojdzie do realizacji, to dopiero list intencyjny. Mogą pojawić się problemy nie tylko z lokalizacją, ale i finansowe, czy w kwestii dogadania się między firmami. Zanim jakakolwiek decyzja zapadanie minie dużo czasu – zaznaczył.

Money.pl poprosił o komentarz również Urząd Miasta Oświęcim. Ten zaś stwierdził, że żadnych wniosków w tej sprawie nie otrzymał i że miasto będzie "monitorować to przedsięwzięcie".

Nowa inwestycja PGE. Zielona energia popłynie z terenów kolejowych

"Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji. W tej sytuacji trudno komentować doniesienia medialne" – czytamy w oświadczeniu.

(Money.pl)
(Fot: Money.pl/Oświadczenie Urzędu Miasta Oświęcim)

Jak zaznacza Urząd Miasta Oświęcim, nim zapadnie decyzja muszą być spełnione liczne warunki.

Pierwsza elektrownia jądrowa Sołowowa ma powstać w ciągu 10 lat.
Pierwsza elektrownia jądrowa może powstać w Oświęcimiu. Mieszkańcy w szoku. Władze zaskoczone

"W przypadku tej inwestycji obok zapisów Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, muszą być spełnione warunki określone w Prawie atomowym i Ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. W myśl tych zapisów gmina, gdzie zlokalizowana będzie inwestycja jest wyłączona z procesu decyzyjnego. Decyzję środowiskową wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a decyzję o lokalizacji i pozwolenie na budowę właściwy Wojewoda. Gmina opiniuje wniosek złożony do Wojewody o lokalizację inwestycji" – odpowiada nam miasto.

Jak pisaliśmy w money.pl, kontrolowany przez Sołowowa Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy reaktor w Polsce ma powstać za 10 lat, a budowa będzie kosztować 1 mld dolarów.

Reaktor mam być niewielki - o mocy 300 MW. Pytaliśmy w Synthos o plany związane z energią jądrową i lokalizacją elektrowni, ale wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

sasw Warszawie budujcie !

23-10-2019

ForsalI dobrze niech buduje ! Rozwój i cywilizacja nie pasuje pincetplusiarzom

23-10-2019

Wściekła baba!Mieszkam kilka kilometrów od Oświęcimia i jak w nocy wypuszczą aromaty ze swoich zakładów chemicznych to się wytrzymać nie da, więc jeszcze nas chcą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)