Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Spadek polskiego PKB. Tak wojna na Ukrainie wpłynęła na Polskę

Podziel się:

Wojna na Ukrainie miała bezpośredni wpływ na polską gospodarkę - podkreślił szef zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Jakub Rybacki. Wskazał w rozmowie z PAP, że konflikt ten przyczynił się do spadku polskiego PKB o 2-3 punkty procentowe w ubiegłym roku.

Spadek polskiego PKB. Tak wojna na Ukrainie wpłynęła na Polskę
Premier Polski Donald Tusk oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (GETTY, NurPhoto)

Według ekonomisty kryzys, który w 2023 roku uderzył w Polskę, był skutkiem wojny rosyjsko-ukraińskiej. - Bezpośrednią konsekwencją agresji był lawinowy wzrost cen surowców energetycznych, który nakręcił spiralę inflacji - powiedział Rybacki. Przypomniał, że wzrost cen gazu i prądu przełożył się na problemy przemysłów energochłonnych, wyższe koszty żywności, a w efekcie spadek konsumpcji i osłabienie wzrostu PKB w 2023 r., o 2,5 - 3 pkt.

Oczywiście, że wojna, a konkretne sankcje nałożone na Rosję, wymusiła zmiany w modelu zaopatrzenia w surowce energetyczne w Polsce i całej UE, co wiązało się z wyższymi cenami dostaw - wskazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje kredytowe do poprawki. "Jakaś wymówka"

20 mld euro - tyle wyniosły koszty pomocy uchodźcom

Mówiąc o skutkach wojny, analityk zaznaczył też koszty pomocy uchodźcom, które poniósł m.in. budżet państwa. Powołując się na szacunki Kiel Institute for the World Economy, powiedział, że od początku inwazji jest to ok. 20,73 mld euro, czyli ok. 3,35 proc. naszego PKB. Dla porównania Niemcy przeznaczyły na wsparcie uchodźców 21,44 mld euro, co stanowi 0,55 proc. ich PKB.

Rybacki ocenił, że wspieranie uciekinierów wojennych będzie wyzwaniem dla naszego sektora publicznego w perspektywie długookresowej, ponieważ "konieczne jest zapewnienie im edukacji czy opieki zdrowotnej".

Rybacki zaznaczył jednak, że uchodźcy mają też pozytywny wpływ na gospodarkę; wypełniają częściowo luki na rynku pracy, a także uruchamiają własne biznesy. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 r. działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło ponad 44,5 tys. ukraińskich firm.

W 2023 r. niemal co dziesiąta nowa firma w Polsce była zakładana przez obywatela z Ukrainy (9,4 proc.). Blisko 3/4 aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców prowadzili Ukraińcy (72 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP