Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Spadki na Wall Street. Koronawirus sieje niepokój wśród inwestorów

6
Podziel się:

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi spadkami indeksów. Rynki obawiają się, że epidemia koronawirusa negatywnie wpłynie na wzrost PKB na świecie.

Indensy giełdowe nie są obojętne na epidemie koronawirusa
Indensy giełdowe nie są obojętne na epidemie koronawirusa (East News, AP/Associated Press/East News)

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 2,09 proc. do 28.256,03 pkt. S&P 500 zniżkował o 1,79 proc. do 3.224,73 pkt. Nasadaq Composite spadł o 1,57 proc. do 9.152,83 pkt.

Mimo ostrych spadków na rynku akcje Amazona rosły o 9 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych. Amazon dołączył właśnie do elitarnego grona kilku firm, których rynkowa kapitalizacja przekracza 1 bilion USD. Pozostałe spółki to Apple, Microsoft oraz Alphabet, właściciel Google – informuje PAP.

W dół szły notowania linii lotniczych, w tym United Airlines, Delta Airlines i American Airlines po tym, jak z powodu obaw o rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa zawiesiły one połączenia z Chinami. Chevron szedł w dół o 3,5 proc. Spółka zanotowała największą stratę od dekady.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

- Nadchodzące dni będą wyzwaniem dla inwestorów skłonnych do ryzyka. Myślę, że kupujący ryzykowne aktywa mogą się obawiać, że epidemia koronawirusa może być dłuższa, a efekty jej oddziaływania mogą być większe niż się spodziewano - powiedział Valentin Marinov, dyrektor ds. badań na walutami G10 w Credit Agricole.

Obawy związane z wirusem Wuhan spowodowały napływ kapitału do aktywów mających renomę bezpiecznych przystani - niektórych walut, złota i długu skarbowego rynków bazowych. Opinie na temat wpływu wirusa na gospodarkę są podzielone - przeważają umiarkowanie negatywne oceny.

Ekspert: Koronowirus może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Chinach

Były prezes banku inwestycyjnego Morgan Stanley Asia Stephen Roach powiedział w rozmowie ze stacją CNBC, że spodziewa się dużego szoku dla gospodarki światowej z powodu koronawirusa, którego kulminacją może być recesja.

W pierwszej kolejności rozprzestrzenianie się koronawirusa może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Chinach.

- Wpływ powstania epidemii wirusa na gospodarkę realną jest dłuższy niż na rynki finansowe i może trwać kilka miesięcy. W związku z koronawirusem w pierwszym kwartale 2020 r. dynamika PKB w Chinach może być o 1-2 pkt. proc. niższa. Zakładam, że w kolejnych kwartałach nastąpi odbicie i całość strat w gospodarce zostanie odrobiona, przez co wirus nie będzie miał wpływu na chińskie PKB w całym 2020 r. - ocenił Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
ARTUR
4 lata temu
Chiny mają pokrycie Juana w złocie na wypadek wojny lub kataklizmu , reszta krajów ma pokrycie w papierze drukowanym z naklejką .
logiczny
4 lata temu
Czyli na Wall Street walka algorytmów z wirusami?;)))
Lol
4 lata temu
Ten wirus to nic innego jak reset gospodarczy. Wielcy wcale nie są tacy wielcy , a mocni wcale nie są tacy mocni. Niewidoczne żyjątko powala potęgi.
Mw
4 lata temu
Gospodarka Chin może przez wirusa ucierpieć może komuś oto chodzić
I znowu klapa...
4 lata temu
A nasze asy z Lotu,bez zadnejekspwrtyzy kupili niemieckie linie wakacyjne wygrywając przetarg😂😂😂Luftchansa nie kupiła bo tam nie ma PISowców i zrobili ekspertyzy i prognozy.I znowu będzie wina Tuska,ze nie jednak sprzedał w porę LOTu😂