Notowania

Split payment powoduje chaos nawet wśród urzędników. Ministerstwo tłumaczy

Split payment w pierwszych dniach obowiązywania powoduje spore zamieszanie. Przedsiębiorcy dmuchają na zimne i stosują mechanizm nawet wtedy, gdy prawo tego nie wymaga. Urzędnicy też nie pomagają, więc do gry wkroczyło Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Split payment powoduje spore zamieszanie wśród przedsiębiorców (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita", wielu przedsiębiorców nie potrafi stosować mechanizmu split payment. I dla świętego spokoju na fakturach dodaje specjalny dopisek "mechanizm podzielonej płatności" nawet wtedy, gdy nie jest on wymagany.

"Rz" podaje przykład przedsiębiorcy, który kupił części komputerowe za kilkaset złotych. Sprzedawca wystawił fakturę właśnie z taką adnotacją, mimo że mechanizm obowiązuje tylko w transakcjach powyżej 15 tys. zł.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić kupujący? Resort finansów rozwiewa wątpliwości. Dopisek na fakturze nie jest kluczowy, najważniejsze są obowiązujące przepisy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Jeśli faktura została oznaczona dopiskiem MPP, mimo że transakcja nie podlega mechanizmowi, nabywca nie musi go stosować - napisało w komunikacie ministerstwo.

Mimo to, firmy wolą dmuchać na zimne i "z automatu" dodają taki dopisek do każdej faktury za produkty zawarte w załączniku 15. ustawy o VAT. Nawet na kilkaset złotych. Szczególnie, że - jak informuję eksperci przepytani przez "Rz" - często urzędnicy skarbówki błędnie informują, że to właśnie dopisek na fakturze jest kluczowy.

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada
Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada dla transakcji, wymienionych właśnie we wspomnianym załączniku 15 ustawy o VAT. Pod warunkiem, że kwota na fakturze przekracza 15 tys. zł.

Split payment w budowlance jednak jest do ominięcia. Wystarczy, że branża wykorzysta euro

Sprzedawca w takim mechanizmie otrzymuje zapłatę w dwóch częściach. Pierwsza to kwota netto, a druga to VAT. Kwota podatku trafia na specjalne konto, do którego przedsiębiorca ma ograniczony dostęp. Może je wydać tylko na zapłacenie podatku czy innych danin publiczno-prawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: split payment, mechanizm podzielonej płatności, podatki, vat, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

MorisWszyscy na świecie starają sie włożyć do gospodarki jak najwięcej pieniędzy a co w Polsce, robi się system taki że nie mogę korzystać z moich … Czytaj całość

22-11-2019

Pisbanda= niekompetencja + chaos

22-11-2019

pisbolszewiaBanasiowa republika , tylko mafie Vatowskie maja sie dobrze .

Rozwiń komentarze (29)