Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Spółka Dominiki Kulczyk uruchomiła największą farmę wiatrową. Prąd wytwarza 55 turbin

16
Podziel się:

Farma Wiatrowa Dębsk to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergii i zarazem jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Roczna produkcja wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię aż 183 tys. gospodarstw domowych.

Spółka Dominiki Kulczyk uruchomiła największą farmę wiatrową. Prąd wytwarza 55 turbin
Dominika Kulczyk (Adobe Stock, East News, Pawel Wodzynski, Stock)

Polenergia uruchomiła jedną z największych w Polsce farm wiatrowych - poinformowała spółka w środę. Roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 183 tys. gospodarstw domowych - wskazano w komunikacie.

Dzięki niej "łączny portfel aktywnych inwestycji zielonych Polenergii rośnie o 35 proc. do 472 MW".

Polenergia poinformowała również, że Farma Wiatrowa Dębsk to jej jedenasta lądowa elektrownia wiatrowa.

"Zlokalizowana jest na Nizinie Północnomazowieckiej, składa się z 55 turbin typu V 110-2,2 o łącznej mocy 121 MW. 15 turbin wiatrowych zbudowano na terenie gminy Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 na terenie gminy Żuromin" - wskazała spółka.

Mniej zanieczyszczeń

Zaznaczono, że roczna produkcja FW Dębsk "wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 183 tys. gospodarstw domowych".

Nowa farma wiatrowa pozwoli w ciągu roku uniknąć emisji do atmosfery zanieczyszczeń w ilościach wynoszących: 318 tys. ton CO2, 299 ton SO2, 302 ton NO2 i 106 ton CO. Inwestycja pozwoli też ograniczyć zużycie węgla kamiennego o 168 tys. ton rocznie.

Dodano, że dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Dębsk jest firma Vestas. Budowarozpoczęła się w lipcu 2020 roku i zakończyła w styczniu 2023 roku, uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Polenergia zwróciła uwagę, że w 2019 r. FW Dębsk uzyskała gwarantowane wsparcie w postaci kontraktu różnicowego dla części produkcji w ramach systemu aukcyjnego, które pozwoli na optymalizację jej rentowności.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna wytwarzająca energię z odnawialnych i gazowych źródeł. Strategicznym projektem realizowanym przez grupę przy współpracy z firmą Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Nie utylizują...
rok temu
Anglicy wybudowali potężne fermy wiatrowe na Morzu Północnym i nic. Najdroższy prąd mają w całej Europie. Fermy wiatrowe to ściema. Wiatraki nie są wcale takie dobre, jak prezentują ich producenci i ekologiczny aktyw bez żadnego wykształcenia.
Nnn
rok temu
Umarl biedy i bogaty. Pierwszy nic nie zostawił a drugi nic nie zabrał.
ARTUR
rok temu
Czy ta firma przekazuje do specjalnego funduszu kwotę z każdego kilowata na utylizację wiatraków ? A może za 15 lat zbankrutuje i problem zostawi gminie która się zgodziła wpuścić parcha na swój teren ? Acha , ten fundusz gwarancyjny na utylizację jeszcze nie powstał , oczywiście czytałem o bankowym funduszu zapobiegającym utylizacji banków :)
moon
rok temu
Nie rozumiem tego hejtu. Kobieta odziedziczyła majątek, zarabia, pomnaża swoje aktywa a tu większość że tasuś to tatuś tamto... Jakby wasz tatuś wam zostswił fortunę to co byście zrobili? Moim zdaniem to samo.
A POdatki
rok temu
gdzie płaci , w Szwajcarii !!!!