Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Spór o ceny prądu. Minister contra spółki energetyczne

307
Podziel się

Zgrzyt na szczytach władzy. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin twierdzi, że podwyżek cen energii nie będzie. To zupełnie inaczej niż prezesi podległych mu spółek energetycznych, którzy mają domagać się 40-procentowych podwyżek.

Wicepremier Jacek Sasin zapewniał, że żadnych podwyżek cen prądu dla odbiorców indywidualnych w przyszłym roku nie będzie
Wicepremier Jacek Sasin zapewniał, że żadnych podwyżek cen prądu dla odbiorców indywidualnych w przyszłym roku nie będzie (PAP, Paweł Supernak)
bDKsEhIR

W przyszłym roku ceny prądu mają zostać odmrożone. Minister Sasin jednak uspokaja: - Podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało - mówił w RMF FM szef resortu aktywów państwowych.

Tymczasem spółki PGE, Energa, Enea i Tauron złożyły w zeszłym tygodniu do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski, w których postulują podwyżki cen prądu. Jak dowiedzieli się dziennikarze rozgłośni, chodzi nawet o dwucyfrowe wartości.

Skąd taki rozdźwięk? Spółki mają tak robić z obawy przed prawem, które zabrania im działania na szkodę spółek, którymi zarządzają.

bDKsEhIT
Zobacz także: Obejrzyj: Expose Morawieckiego. Borys: "premier zapewnił wzmocnienie przedsiębiorców

Sztuczne utrzymywanie niskich cen energii kosztowało budżet państwa 8 miliardów zł. Uwolnienie cen ma oznaczać wzrost cen prądu o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent - twierdzą eksperci. I wcześniej, czy później, jest nieuchronne.

- Nie będziemy w stanie jako państwo utrzymywać tych cen na najniższym poziomie dla wszystkich odbiorców – mówił w piątek PAP minister finansów Jerzy Kwieciński.

bDKsEhIZ

Ceny energii będą rosnąć z powodu uzależnienia polskiej energetyki od węgla. Polski węgiel jest najdroższy w Europie, a do tego Unia Europejska zakłada w swojej strategii odejście od tego surowca w ramach walki z wywołanym przez człowieka globalnym ociepleniem.

Z roku na rok umowne kary za emisję CO2 będą coraz wyższe, co nie jest tajemnicą od lat. Cena w lipcu 2019 r. wyniosła niemal 30 euro za tonę wyemitowanego dwutlenku węgla i była o około 20 proc. wyższa niż jeszcze rok wcześniej.

bDKsEhJa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKsEhJu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(307)
Andre
rok temu
Do wyborów prezydenckich będzie ściema!
Historyk nie ...
rok temu
zapowiedz podwyżki cen prądu to zapowiedz podwyzki wszystkiego bo produkcja czegokolwiek jest uzależniona od cen komponentow wchodzących w skład danego produktu a zatem ceny energii elektrycznej również !~!! TO JEST PIERWSZY przedsmak powtórki z histori !! RADOM !! COS WAM PRZYPOMINA!!!!
xe
rok temu
Wybitni ekonomisci z PIS, będą przekonywać teraz, że podwyżki prądu nie przełożą sie na obywatela. Przecież każdy producent chleba przerzuci powyzki na klienta. Wkrótce bochenek chleba będzie kosztował 50 zł. Oddacie te 500+, a Taurony, ENEA, Energa dalej będa sponsorować "Sylwestra Marzeń", TVP, kopaczy, itd. Kpiny z suwerena, Sasin = wypad.
bDKsEhJv
lech
rok temu
patologia teraz zapłaci za prąd 40 procent więcej proste wyznawcy oszustów pisowskich niech teraz nie ujadają dopiero się zacznie podwyżka za podwyżką i brawo wy
Tomasz
rok temu
Gospodarka sterowana centralnie - to już chyba było.
...
Następna strona