Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Spór o kopalnię Turów. Terlecki: "Polska nie powinna płacić"

43
Podziel się:

Polska nie powinna płacić kar, które za niedostosowanie się do wyroku i dalszą eksploatację kopalni Turów nałożył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - uważa wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jego zdaniem TSUE i instytucje unijne naruszyły w tej sprawie "wszystkie standardy" zachowania.

Spór o kopalnię Turów. Terlecki: "Polska nie powinna płacić"
Spór o Turów. Wicemarszałek Sejmu uważa, że Polska nie powinna płacić kar (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)
- Jestem za tym, żeby nie płacić pieniędzy, które nam zasądzono, w sytuacji, gdy naruszone zostały wszystkie standardy zachowania Trybunału, instytucji unijnych. Inne podobne kopalnie działają kawałek dalej i nikt się ich nie czepia - ocenił Terlecki w niedzielę w radiowej "Jedynce".

Dodał, że Polska była gotowa była wydać pieniądze, "żeby mieszkańcy tego pogranicza po stronie czeskiej mieli większy komfort życia, mniej obaw, że ta woda wyschnie w studniach, czy będzie większe zanieczyszczenie powietrza". "Za te pieniądze mogliśmy znacznie więcej zrobić i chcieliśmy" - mówił szef klubu PiS.

W jego ocenie w kwestii Turowa doszło do splotu kilku zdarzeń. Wymienił m.in. wybory w Czechach i to, iż mieszkańcy pogranicza mieli - według niego - nadzieję, że z Polski "wyciśnie się ogromne pieniądze".

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

"Porozumienia nie ma, ale pamiętajmy, że nowy rząd czeski to są zaledwie tygodnie, więc on też musi ogarnąć jakoś tę sytuację" - mówił Terlecki. Jak dodał, jeśli chodzi o inne sprawy Czesi w sporach unijnych zachowywali się "solidarnie z nami". "Więc myślę, że i tą sprawę w końcu uda się rozwiązać pomyślnie" - zaznaczył.

Spór o Turów

Spór o kopalnie w Turowie dotyczy skargi Czechów, którzy zwracają uwagę na negatywne oddziaływanie odkrywki na życie mieszkańców przygranicznych miejscowości. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE, a ten, w ramach tzw. środków tymczasowych, nakazał wstrzymanie wydobycia. Polska nie dostosowała się do tego nakazu, przez co musi płacić 500 tys. euro kary dziennie.

Na początku grudnia w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji petycji Parlamentu Europejskiego. Jednym z tematów były petycje dotyczące kopalni Turów. Władze samorządu w Libercu, który to region sąsiaduje z polską kopalnią, nawiązując do postępowania w komisji PE, zaapelowały o zwiększenie wysokości kary dla Polski.

Negocjacje z Czechami

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa.

Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach, nie były kontynuowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
dzidek
rok temu
Trzeba było zacząć poprawiać warunki wodne i likwidować hałas a nie gadać, że nie będziemy płacić bo kary zagrażają naszej gospodarce. Swoją drogą już wiadomo dlaczego w Krakowie jest tak straszny smog on powiedział "Inne podobne kopalnie działają kawałek dalej i nikt się ich nie czepia - ocenił Terlecki" czyli skoro inni palą śmieci w piecach to dlaczego mnie się czepiacie. Kto takiego człowieka wybrał na posła?
Ela 90
rok temu
Dziennikarz francuski pokazał co to jest unia europejska jakie przekręty.
Prawda kole w...
rok temu
Kult pseudoekologi działa . Tylko nasza truje a sześć innych w pobliżu już nie bo niemieckie lub czeskie. Obłuda UE nie zna granic. Kiedyś byli wyzwoliciele że wschodu teraz wyzwoliciele z zachodu ataki na Polskę nie ustają my za to płacimy a oni mają zarabiać tylko od taka UE gdzie nawet szczepionki niepotrafili wytworzyć.Zenada odejść z tego pseudo kołchozu!
MMM
rok temu
Tatusiowie alimentów też nie powinni. Rubta co chceta. Prawo nie działa tylko wolna amerykanka. Taki mamy kraj. Głupota kosztuje!!!!
Thors Hammer
rok temu
Kult amatorstwa, improwizacji i histerii. Pięć lat ignorancje ważnego partnera, naruszenia przepisów OOŚ, nieumiejętności przygotowania się do sądu i arogancji sądu. Do tego można dodać ukrywanie uszkodzeń sprzętu górniczego, źle zaprojektowanych nowych bloków elektrowni, a więc dysfunkcjonalne, korupcyjne i przestępcze zachowanie samorządowców. Wypowiedzmy wojnę Czechom, a potem poddajmy się im. W Europie jesteśmy tylko do śmiechu.
...
Następna strona