Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

TSUE ws. kopalni Turów: podano ważny termin. To będzie wstęp do wyroku

110
Podziel się:

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r. - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego luksemburskiego trybunału. Opinia jest wstępem do wyroku wydanego przez Trybunał.

TSUE ws. kopalni Turów: podano ważny termin. To będzie wstęp do wyroku
Trwa polsko-czeski spór o działalność kopalni węgla brunatnego Turów. Opinia rzecznika generalnego to wstęp do wyroku TSUE. (Adobe Stock, Fotokon)

"Rzecznik generalny Priit Pikamae przedłoży opinię w sprawie dotyczącej kopalni Turów 3 lutego 2022 r." - napisał Kolowca na Twitterze.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

Zobacz także: "Gdzie tu logika?". Minister oburzony decyzją TSUE ws. Polski

Kopalnia Turów. O co chodzi w sporze z Czechami?

Przypomnijmy, że pod koniec lutego Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Rozprawa TSUE w sprawie kopalni Turów. Oczekiwanie na wyrok

Rozprawa w tej sprawie odbyła się 9 listopada. Obecny wówczas w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska RP Piotr Dziadzio w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że argumenty strony polskiej są przekonujące, a twierdzenia strony czeskiej o braku wody wynikającym z eksploatacji złóż węgla w Turowie "są bezzasadne". "Mamy szereg analiz, szereg badań, które (...) jednoznacznie wskazują, że te argumenty te są zbyt wyprzedzające stan faktyczny" - podkreślił.

Ze stanowiskiem takim polemizował w rozmowie z dziennikarzami pełnomocnik Czech przed TSUE, wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Martin Smolek. Oświadczył on, że Praga ma naukowe dowody na to, że wpływ kopalni Turów na środowisko jest znacznie większy, niż wynika to z polskich szacunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(110)
WYRÓŻNIONE
kuriozum!!
3 lata temu
Mamy być zalezni energetycznie od innych krajów. Kopnięci w łeb jesteście. Proszę elektrowni nie zamykać, a jazgocząca bogata część społeczenstwa co może sobie z dnia na dzień dowolne cacko kupić- prosze wyjechac z tego kraju i nie wracać. Np. do Szwajcarii. I przestac lobbować za rozwiązaniami które znaczną część ludzi po prostu zamrozi na śmierć. Żegnam mówię- wypad z tego kraju.
tak jest
3 lata temu
Niemcy i Czesi mogą !?
victor
3 lata temu
...sprawa Turowa juz dawno powinna byc zgloszona do Miendzynarodowego Trubynalu Sprawiedliwosci przy ONZ.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (110)
Michu
3 lata temu
Za PIS kazdy Polska pomiata.
Michu
3 lata temu
PIS agentura Brukselsko Niemiecko Moskiewska. Jakos do tej pory nikt nic nie placil. Tylko ta Agentura PIS chce zabrac nam i placic naszymi pieniedzmi.
Państwo upadł...
3 lata temu
Za rządów PiSu Czesi nami pomiatają.
Marcin z Czec...
3 lata temu
Szacuje się, że każdego roku w Polsce diagnozę „nowotwór złośliwy” z powodu zlego powietrza i smogu stawia się u około 1200 – 1300 dzieci.
ok0
3 lata temu
cyt20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni]. Może unijny Trybunał zbada sprawę na miejscu i zamieszka kilka w hotelu bez PRĄDU I CIEPŁA. To będzie najlepszy argument na opamiętanie i humanitarnie spojrzenie na tą sprawę bo zima tuż ,tuż
...
Następna strona