Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

TSUE ws. kopalni Turów: podano ważny termin. To będzie wstęp do wyroku

110
Podziel się:

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r. - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego luksemburskiego trybunału. Opinia jest wstępem do wyroku wydanego przez Trybunał.

TSUE ws. kopalni Turów: podano ważny termin. To będzie wstęp do wyroku
Trwa polsko-czeski spór o działalność kopalni węgla brunatnego Turów. Opinia rzecznika generalnego to wstęp do wyroku TSUE. (Adobe Stock, Fotokon)
bFfBVVNh

"Rzecznik generalny Priit Pikamae przedłoży opinię w sprawie dotyczącej kopalni Turów 3 lutego 2022 r." - napisał Kolowca na Twitterze.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

Zobacz także: "Gdzie tu logika?". Minister oburzony decyzją TSUE ws. Polski
bFfBVVNj

Kopalnia Turów. O co chodzi w sporze z Czechami?

Przypomnijmy, że pod koniec lutego Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

bFfBVVNp

Rozprawa TSUE w sprawie kopalni Turów. Oczekiwanie na wyrok

Rozprawa w tej sprawie odbyła się 9 listopada. Obecny wówczas w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska RP Piotr Dziadzio w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że argumenty strony polskiej są przekonujące, a twierdzenia strony czeskiej o braku wody wynikającym z eksploatacji złóż węgla w Turowie "są bezzasadne". "Mamy szereg analiz, szereg badań, które (...) jednoznacznie wskazują, że te argumenty te są zbyt wyprzedzające stan faktyczny" - podkreślił.

Ze stanowiskiem takim polemizował w rozmowie z dziennikarzami pełnomocnik Czech przed TSUE, wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Martin Smolek. Oświadczył on, że Praga ma naukowe dowody na to, że wpływ kopalni Turów na środowisko jest znacznie większy, niż wynika to z polskich szacunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfBVVNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(110)
Michu
3 tyg. temu
Za PIS kazdy Polska pomiata.
Michu
3 tyg. temu
PIS agentura Brukselsko Niemiecko Moskiewska. Jakos do tej pory nikt nic nie placil. Tylko ta Agentura PIS chce zabrac nam i placic naszymi pieniedzmi.
Państwo upadł...
2 miesiące temu
Za rządów PiSu Czesi nami pomiatają.
bFfBVVNL
Marcin z Czec...
2 miesiące temu
Szacuje się, że każdego roku w Polsce diagnozę „nowotwór złośliwy” z powodu zlego powietrza i smogu stawia się u około 1200 – 1300 dzieci.
ok0
2 miesiące temu
cyt20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni]. Może unijny Trybunał zbada sprawę na miejscu i zamieszka kilka w hotelu bez PRĄDU I CIEPŁA. To będzie najlepszy argument na opamiętanie i humanitarnie spojrzenie na tą sprawę bo zima tuż ,tuż
...
Następna strona