Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Spór o Turów. Czesi mówią, że Polska nie traktuje ich poważnie i że ciągle zmienia zdanie

81
Podziel się:

- Często Polacy wracają w negocjacjach do spraw, które już zostały uzgodnione - narzeka czeski wiceminister. Według lokalnych mediów, Polska ma się też nie zgadzać na unijny nadzór nad kopalnią.

Spór o Turów. Czesi mówią, że Polska nie traktuje ich poważnie i że ciągle zmienia zdanie
Czeski protest przeciw działalności kopalni w Turowie (PAP, Katerina Sulova)

- Często zdarza się, że polscy koledzy ponownie otwierają już uzgodnione części umowy - tak według czeskich mediów miał podsumować negocjacje w sprawie Turowa Vladislav Smrž, wiceminister środowiska.

Smrž ma również narzekać, że polscy negocjatorzy nie szukają zbyt aktywnie rozwiązań w sprawie kopalni - w przeciwieństwie do strony czeskiej.

Jak donosi portal Seznam Zpravy, osi sporu jest więcej. Polski rząd ma się bowiem nie zgadzać na to, by w razie nieprzestrzegania ewentualnej umowy Czesi mogli ponownie oddać sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Zobacz także: Dopłaty do prądu? "Obietnica nieaktualna. Pomysł drogi i nietrafiony"

Tu Czesi jednak mają stawiać sprawę jasno i podkreślać, że nad przestrzeganiem umowy mają czuwać właśnie instytucje z Brukseli.

Przypomnijmy - spór z Czechami o Turów toczy się od wielu miesięcy. Czesi zaskarżyli Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE - ich zdaniem polska koncesja dla kopalni narusza unijne przepisy.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie prac w kopalni do momentu wydania decyzji, lecz tak się nie stało. Czesi domagają się zatem gigantycznych kar, wynoszących 5 mln euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni.

Rozprawa TSUE w sprawie Turowa ma się odbyć 9 listopada.

- Ludzie Dąbrowskiego (prezesa PGE) non stop siedzą w Czechach i próbują coś załatwić. Ale Czesi wiedzą, że mogą teraz dyktować warunki i wcale im się nie spieszy. Wykorzystują też sytuację do własnych wewnętrznych celów – usłyszał w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy nasz dziennikarz Konrad Bagiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Szczepan
2 lata temu
zrobić tamę na Odrze na granicy i niech ich zaleje- wtedy nie będą narzekać na brak wody.
Socjotechnika...
2 lata temu
To stara socjotechnika polegająca na burzeniu zamku z piasku w piaskownicy. Polacy robią w walą Czechów aż furczy. I toanbezkoncs będzie bo to niea nic na celu jak przeciąganie aż do momentu gdy dziecko się znudzi i nie będzie już chciało odbudowywać zamku z piasku czy domku z kart tysiące razy burzonego przez Polaków
Janek
2 lata temu
Dlaczego znowu usunięto mój wpis ? Proszę odpowiedzieć. Nikogo nie obraziłem.
Janek
2 lata temu
Znowu usunięto mój wpis.
Janek
2 lata temu
Zerwać stosunki z Czechami. Nam są niepotrzebni. Przez całe lata szkodzili Polsce i nadal szkodzą. Od wieków mają kompleks i nie chcą się z niego wyleczyć.
...
Następna strona