Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Spór o Turów, kolejna odsłona. W Warszawie rozpoczęło się spotkanie z udziałem czeskiej minister

10
Podziel się:

Czy tym razem uda się porozumieć? Do Warszawy przybyła czeska minister środowiska Anna Hubaczkova, która ze swoją polską odpowiedniczką, Anną Moskwą, będzie rozmawiała na temat przyszłości kopalni Turów. Spór o tę kopalnię psuje nie tylko nasze relacje z Czechami, ale też z Unią Europejską, która za niewstrzymanie wydobycia każe nam płacić ogromne kary. Resort klimatu zapowiada, że wieczorem ma odbyć się konferencja prasowa.

Spór o Turów, kolejna odsłona. W Warszawie rozpoczęło się spotkanie z udziałem czeskiej minister
Do Warszawy przybyła czeska minister środowiska Anna Hubaczkova (PAP, Leszek Szymański)

Anna Hubaczkova przybyła do gmachu ministerstwa klimatu przed godziną 16. Negocjacje ws. Turowa w związku ze złożeniem skargi przez Czechów na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE trwają z przerwami od czerwca ubiegłego roku. Ich celem jest uzgodnienie umowy międzynarodowej, którą zaakceptowałyby oba rządy. Od wielu tygodni strona polska zapewnia, że został już tylko jeden-dwa punkty do ustalenia.

Wiele rozmów, efektów brak

Bezpośrednie rozmowy, które prowadził ówczesny minister klimatu Michał Kurtyka, trwały do 30 września, następnie zostały przerwane. Czesi przekazali, że nie porozumiano się w kwestii czasu obowiązywania umowy międzyrządowej. Polska strona informowała z kolei, że nie chciała się zgodzić na brak możliwości jej wypowiedzenia.

Zobacz także: Tarcze antyinflacyjne do końca roku? Ekspert: "Wydaje nam się to prawdopodobne"

5 listopada rozmowy zostały jednak wznowione, kiedy do Pragi pojechała nowa szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa. Po tym jednym spotkaniu negocjacje nie były jednak kontynuowane.

Polska strona deklarowała, że chce polubownie rozwiązać spór z Czechami o Turów. Niedawno Anna Moskwa mówiła, że liczy na to, iż rozmowy ze swoją odpowiedniczką z Czech będą lepsze od tych, które były prowadzone wcześniej z jej poprzednikiem Richardem Brabcem. Z poprzednią czeską administracją doszło w sumie do 18 rund spotkań, a w międzyczasie doszło w Czechach do wyborów i utworzenia nowego rządu.

Anna Hubaczkova deklarowała podczas swojej wizyty w Gródku nad Nysą przy granicy z Polską, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

Tuż przed wtorkowym spotkaniem w Warszawie Business Insider informował, że strona polska ma "asa w rękawie", który polega na ewentualnym zastosowaniu przez Polskę odpowiedzi podobnej do ruchów Czechów ws. Turowa. Chodzi o funkcjonowanie przygranicznej kopalni węgla kamiennego ČSM. W dokumencie, do którego dotarł portal, Polska wskazuje, że czeska kopalnia kontynuuje działalności bez ponownych transgranicznych konsultacji środowiskowych i bez uwzględnienia uwag polskiej strony.

O polskich zarzutach wobec czeskiej strony dotyczącej przygranicznej kopalni węgla ČSM informowała w poniedziałek także wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wanda Buk.

Spór ciągnie się już niemal rok

Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ws. polsko-czeskiego sporu ws. Turowa ma zostać ogłoszona 3 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Frick
2 lata temu
Czesi wredny naród,tchórzliwy naród. Jak niemcy przysli w 2WŚ to witali ich z łapami w góre.
Miś
2 lata temu
Zamiast dać księdzu na tacę poszliby na piwo. Sukces murowany.
dgen
2 lata temu
Albo czesi podpiszą porozumienie albo koniec rozmów - do Pragi absolutnie nie jechać.I zaskarżyć do TSUE tą ich kopalnię węgla działającą bez konsultacji z PL.
ogar
2 lata temu
A w tej nowej telewizji LEX tvn mówili że Polska powinna zamknąć kopalnie i elektrownie a prąd kupować u czechów i niemców.
dddd
2 lata temu
nie powinno byc rozmow !!! najpierw niemcy niech odpowiedza za wysuszone miasta przy ich kopalni odkrywkowej przy naszej granicy!!!