Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Spore zmiany po 8 maja. Niektóre recepty będą blokowane

6
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia zabrało się za uregulowanie tzw. recept rocznych. Tylko do 8 maja lekarze mają czas na zastosowanie się do nowych rozwiązań. Po tym terminie system e-recept będzie odrzucać próby zapisu według dotychczasowego schematu. Co to oznacza?

Spore zmiany po 8 maja. Niektóre recepty będą blokowane
Leki. Idą zmiany w systemie e-recept. Dotkną tzw. recept rocznych (zdj. ilustracyjne) (Unsplash.com)

Po 8 maja lekarze nie będą mogli wystawiać tzw. recept rocznych według dotychczasowego schematu. To zakładają zmiany w prawie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

To i tak jest odroczenie wejścia w życie regulacji w tym zakresie. Wcześniejsze przepisy zakładały, że nowe regulacje wejdą w życie od 1 kwietnia. W każdym razie po 8 maja system informatyczny będzie odrzucał próby zapisy e-recepty według dotychczasowego systemu dawkowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Zmiany w systemie wystawiania recept rocznych

Już od listopada 2023 r. pacjenci otrzymujący tzw. recepty roczne mogą odebrać leki w aptece tylko na maksymalnie 120 dni. Pozostałą część muszą pobrać po upływie 90 dni – przypomina internetowy serwis "Dziennika Gazety Prawnej".

Natomiast od 1 marca ilość wydawanego jednorazowo leku jest obliczana przez system apteczny. Jednak system ten obecnie nie działa prawidłowo z powodu niekompatybilności zapisów dawkowania w systemach gabinetowych lekarzy.

Resort informuje, że do poprawnego działania systemu konieczne jest zastosowanie nowego schematu zapisywania informacji o dawkowaniu na e-receptach. System P1 będzie obliczał, ile leku wydać pacjentowi, na podstawie nowego schematu.

Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany w tzw. receptach rocznych. Co to oznacza dla pacjentów?

Wcześniej MZ wprowadziło okres przejściowy, w którym można było stosować oba schematy. Miał on obowiązywać od 1 do 31 marca. Jednak resort przedłużył go do 8 maja.

Od 9 maja jednak oprogramowanie w gabinetach lekarskich musi być dostosowane do nowych wymagań. Od tego dnia bowiem system informatyczny odrzuci próby zapisu e-recepty wystawionej niezgodnie z nowym schematem.

Pacjenci jednak nic nie muszą robić w tej kwestii, gdyż zmiany w tym zakresie leżą po stronie medyków. Jednak problem może pojawić się przy realizacji recepty, jeśli nasz lekarz nie dostosuje się do wymagań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Beta
2 tyg. temu
I Znowu naprawiają coś co jako tako działa.
Kamu
2 tyg. temu
Kompletna głupota I brak elastyczności systemu doprowadzi w końcu do tragedii. Ja biorę leki przeciwzakrzepowe i dawka zależy od INR które często bywa niestabilne. I niestety ostatnio miałem problem w aptece bo wedle podzielonej recepty za szybko zużyłem lek. A ja nie mogę pozwolić sobie na przerwy w braniu leku.
Braun
2 tyg. temu
Co będzie jak komuś zgubi sie recepta lub coś stanie z lekami...
Pajent
2 tyg. temu
Więcej roboty papierkowej dla lekarza po co??? Pewnie chodzi o to aby zamiejszyc ilość pacjentów czekających do lekarza.
eeeeeeee
2 tyg. temu
to tylko dla naszego dobra... prawda????