Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Spowolnienie uderza w budowlankę. Upada coraz więcej firm

42
Podziel się:

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, spowolnienie gospodarcze najbardziej dotyka branżę budowlaną. Jest to spowodowane zamrożeniem rynku nieruchomości. W styczniu wyrejestrowano 5,2 tys. firm z tego sektora.

Spowolnienie uderza w budowlankę. Upada coraz więcej firm
Spowolnienie gospodarcze uderzyło w branżę budowlaną (Agencja Wyborcza.pl, Roman Bosiacki)

Analitycy Instytutu wskazali, że w styczniu wyrejestrowano 5,2 firm budowlanych – o 607 więcej niż rok temu (13,2 proc.). Jest to efekt zamrożenia rynku nieruchomości po podwyżkach stóp procentowych oraz zmniejszeniu zdolności kredytowej gospodarstw domowych.

Zwracają oni uwagę, że obecnie jest obserwowany spadek wyrejestrowań w takich branżach jak handel i finanse – odpowiednio o 4 proc. i 7 proc.

Według ekspertów PIE skala zawieszania działalności będzie maleć w nadchodzących miesiącach wraz z odbiciem gospodarczym w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Wyrejestrowania z REGON

Jak poinformował w piątek GUS, w styczniu z rejestru REGON wyrejestrowano 30 tys. 27 firm, to o 57,8 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Jednocześnie w styczniu zarejestrowano 35 tys. 456 firm, o 24,9 proc. więcej niż w grudniu 2022 r. Liczba firm z zawieszoną działalnością wzrosła o 3,4 proc. mdm do 680 tys. 257.

GUS podał też, że wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 59,6 proc.) oraz spółek (o 47,3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Okey
7 miesięcy temu
Nie martwcie się o nich zasilą czarną strefe i bedą żyć jak wielcy państwo. Z własnego podwórka - znalezienie fachowca do remontu, który wystawiłby fakturę graniczyło z cudem. Na 25 osób które chciały podjąc się remontu tylko jeden zgodził się na wystawienie faktury, reszta tłumaczyła, że ma zawieszona działalność. Cała prawda.
Józek Bonk
7 miesięcy temu
śpijta Polaki i bawta się dalej a przebudzenie będzieta mieli naprawdę bolesne
Art
7 miesięcy temu
Koniec budowy pustostanów na kredyt, których później i tak nikt nie odkupi. A stawki to były sredniueuropejskie
Hulk
7 miesięcy temu
W końcu poznikają małe pseudofirmy budowlane ze stujkowymi na kacu opartymi o łopatę przy betoniarce. Solidne firmy świetnie dają sobie radę. Nie strasznie tak
SYA
7 miesięcy temu
Myślę że to początek wzrostu wydajności gospodarki - ludzie pozostaną w większości na pracy zdalnej i będą mieszkać poza miastami. Dzięki temu będą bardziej wydajni bo nie będą brać udziału w wyścigach snobizmu - na ubranie, przesiadywanie w pubach, kursy .... np. tańca i innych niepotrzebnych rzeczy Będą jeść zdrowe jedzenie dzięki czemu dłużej zachowają dobrą kondycję umysłową, psychiczną i fizyczną Dzieci nauczą się tego co w życiu jest potrzebne jak nie będą patrzeć na miejski zbytek
...
Następna strona