Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Sprawdź, jaką dostaniesz emeryturę. To dopiero "paragon grozy"

271
Podziel się:

ZUS udostępnił ubezpieczonym symulację emerytury. Dzięki niej można szybko i łatwo sprawdzić, jakie świadczenie otrzyma się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla milionów Polaków nie są to specjalnie optymistyczne informacje.

Sprawdź, jaką dostaniesz emeryturę. To dopiero "paragon grozy"
ZUS udostępnił właśnie symulację przyszłych emerytur (money.pl)
bEUhEyFx

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał właśnie informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Każdy ubezpieczony może ją sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy do tego profil zaufany, który można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

ZUS, tak jak w zeszłym roku, nie wysyłał informacji o stanie kont do ubezpieczonych w formie papierowej, ale udostępnił ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w zakładkę "Ubezpieczony” w prawym górnym rogu PUE, następnie w menu z lewej strony wybrać pozycję "Informacje o stanie konta".

bEUhEyFz
Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Wtedy na ekranie pojawi się lista lat, w których płaciliśmy składki. Po wybraniu pozycji "Informacja za 2020 r." trzeba kliknąć zakładkę "Szczegóły" a następnie wybrać pozycję "Hipotetyczna emerytura"

W informacji za 2020 r. jest stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2020 roku (po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji).

bEUhEyFF

Zakład w jednym wariancie uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a w drugim przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie odkładamy już składek.

Ta opcja dostępna jest dla wszystkich ubezpieczonych, którzy skończyli 35 lat.

Jak podwyższyć sobie emeryturę?

Metoda jest prosta i tak naprawdę jedyna. Tylko jeden rok pracy dłużej, to w perspektywie reszty życia blisko 80 tysięcy złotych więcej do wydania w przypadku mężczyzny i 57 tysięcy złotych więcej u kobiety.

bEUhEyFG

Polacy coraz częściej korzystają z jedynego znanego sposobu na ich podwyższenie - dłuższej pracy. 6 na 10 emerytów po świadczenie idzie dokładnie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

4 na 10 emerytów woli jednak pracować dłużej. To diametralna zmiana. Jeszcze kilka lat temu w kolejce do ZUS ustawiało się 9 na 10 seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny. I to właśnie tych czterech emerytów znalazło jedyny sposób na powiększenie emerytury. Czy to się komuś podoba, czy nie - to właśnie dłuższa praca.

bEUhEyFH

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwykle Polacy gromadzą od 450 do 600 tys. zł kapitału emerytalnego. To podstawa do wyliczeń emerytury.

Świadczenie z ZUS to nic innego jak matematyka: zebrany kapitał jest dzielony przez przewidywaną liczbę miesięcy, którą Polacy przeżywają. 65-latek ma według Głównego Urzędu Statystycznego do przeżycia 217 miesięcy (niewiele ponad 18 lat). 60-latka ma 260 miesięcy (ponad 21 lat).

Mężczyźnie, który zebrał od 450 do 600 tys. zł i przejdzie na emeryturę w wieku dokładnie 65 lat, ZUS wyliczy emeryturę o wartości od 2 tys. zł do 2,7 tys. zł. Jak wynika z szacunków money.pl, w Polsce mężczyźni przechodzą na emeryturę, gdy na koncie średnio mają uzbierane około 600 tys. zł. W efekcie ich świadczenie to dziś średnio 2,8 tys. zł.

Kobiecie, która zebrała takie środki i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, wystarczy to na świadczenie od 1,7 tys. zł do 2,3 tys. zł brutto. W przypadku kobiet najczęściej w momencie przejścia na emeryturę jest to 488 tys. zł. Średnie świadczenie pań wynosi w Polsce 1,8 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUhEyGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
Monk
4 miesiące temu
"Tylko jeden rok pracy dłużej, to w perspektywie reszty życia blisko 80 tysięcy złotych więcej do wydania w przypadku mężczyzny i 57 tysięcy złotych więcej u kobiety" Jak myślicie ile to trzeba mieć pensji na rękę , żeby niby tyle było rocznej składki emerytalnej? Jeszcze ktoś kto zarabia średnią krajową albo poniżej to przeczyta i się na śmierć zaharuje, bo pomyśli, że mu tyle przyrośnie na koncie w ZUS. Bujać to my a nie nas.
Znudzony
4 miesiące temu
A wystarczy aby ZUS był elektronicznym bankiem na którym są gromadzone składki obliczane od wynagrodzenia! Konto może być założone już w chwili urodzenia, a wpłaty od każdego wynagrodzenia. Kasa na indywidualnych kontach może spokojnie być lokowana w inwestycjach czy obligacjach. ZA TO TAKI zusik, to prawie zero ludzi siedzących i udających pracę! Jeden Prezes zusu na cały kraj i kilkunastu informatyków! Koszty średnio ok. 2,5 mln złotych rocznie na same pensje. A jak komu mało, to w takim zusiku nie musi pracować! Jedyne koszta, to sprzęt! Resztę rozwiązań to w ramach grantów uczelnianych! Nie wszyscy koderzy są partaczami i pazernymi cwaniakami, dlatego soft może być dobry choć poza infrastrukturą MS Windows.
mikołaj
4 miesiące temu
No i to mnie tylko bardziej utwierdziło w tym, że pozostanie w ppk było dobrą decyzją. To dodatkowa kasa uzbierana w najprostszy sposób, a dzięki pracodawcy, również całkiem spora. A to na ten okres życia przyda się bardziej niż człowiek zakłada.
bEUhEyGb
Obserwator
5 miesięcy temu
I tu właśnie powinno mówić się o "klasie średniej" - dla mnie to ci, którzy mogą przejść na emeryturę bez obawy o dalsze godne życie. Wtedy nie liczy się, jaki masz dom czy auto, ale czy masz poduszkę finansową na starość. Bo co z tego, że zarabiałeś kilka średnich krajowych, jak nic nie odłożyłeś i dostaniesz z ZUSu 1400-1700 zł ?...
mark
5 miesięcy temu
Przypominam ! Dzisiaj każdy ma wybór czy chce dłużej pracować i mieć większą emeryturę. Za Płaczformy takiego wyboru nie było, tylko zmuszali do dalszej pracy. A tymczasem młodzi wyjeżdzali do Niemiec zbierać szparagi , bo w Polsce starcy zajmowali etaty. Teraz za PIS są godne waloryzacje i życie stało się lepsze - łatwiejsze . Ludziom - rodzinom nareszcie zaczyna się powodzić - zlikwidowano ubóstwo - biedotę ! Brawo rząd PIS ( ZP ) i p. Duda ! Tak trzymać !
...
Następna strona