Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Waloryzacja emerytur i rent. Najniższe świadczenia wzrosną o 50 zł brutto

247
Podziel się:

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. ma wynieść 104 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Waloryzacja emerytur i rent. Najniższe świadczenia wzrosną o 50 zł brutto
Waloryzacji będzie podlegała także tak zwana "trzynasta emerytura". (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDAMHfp

W sklepach coraz drożej. Rosną też domowe rachunki. Za dotychczasową emeryturę seniorzy kupić mogą coraz mniej.

To efekt wysokiej inflacji, która w maju gwałtownie przyspieszyła. Ceny w tym miesiącu były średnio o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od listopada 2011 roku.

W czerwcu jednak inflacja nieco spowolniła i wyniosła 4,4 proc., choć ekonomiści spodziewali się wskaźnika na poziomie 4,6 proc. Aby wyrównać siłę nabywczą świadczeń konieczna będzie waloryzacja rent i emerytur.

bEDAMHfr

Jak zapowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, jego resort szacuje, że ta w 2022 roku wyniesie 104 proc., czyli podobnie jak w tym roku.

Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

- Oznacza to, że najniższe świadczenia wzrosną o ok. 50 zł brutto - wyjaśnił Szwed zaznaczając, że ostateczna kwota będzie znana na początku przyszłego roku, kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2021 rok.

bEDAMHfx

- Podobną sytuację mieliśmy w tym roku. Według naszych prognoz najniższe świadczenia w 2021 r. miały wynieść 1250 zł brutto, ale okazało się, że wskaźnik inflacji był wyższy i ostatecznie wyszło 1250,88 zł brutto – przypomniał wiceminister.

Waloryzacji będzie podlegała także tak zwana "trzynasta emerytura". Dodatkowo ulgę seniorom ma przynieść zapowiadana przez rząd emerytura bez podatku do 2500 zł. - Ten przyrost będzie więc o wiele wyższy niż sama waloryzacja – podkreślił Szwed.

Szacowany koszt przyszłorocznej waloryzacji wynosi 10,5 mld zł, przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 104 proc. - Jedna dziesiąta wzrostu tego procenta to będzie dodatkowe 262 mln zł – wskazał Szwed.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDAMHfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(247)
strus
2 miesiące temu
W sumie dobre i to ale już teraz wiem że lepiej oszczędzać dodatkowo, nawet w ppk żeby potem mieć jednak jakieś dodatkowe oszczędności a nie liczyć wyłącznie na zus
yacek
2 miesiące temu
Witam Dlaczego kwota wolna od zajecia emerytury jest 916 zł a dla pozostałych jest 2100 zł Czy emeryci mają mniejsze żołądki? Mniejsze potrzeby?Mniejsze dostają rachunki? Może ew. ustawodawca spróbuje żyć kilka miesięcy za tą kwotę , płacić bieżące rachunki ,kupić leki i głodawać na kilka dni przed kolejną emeryturą……. Oczywiście nie spodziewam się żadnej odpowiedzi, bo po co , niech zdychają w spokoju……
polak maly
2 miesiące temu
Inflacja to 10% do 15%.Nie wiecie ile wyniesie na koniec roku.Waluta traci taki sam procent.Jest dobrze, bedzie lepiej.
bEDAMHfT
Emeryt
2 miesiące temu
WSZYSTKIE ŚWIADCZENIA EMERYTALNE BEZ PODATU,
Emeryt
2 miesiące temu
Wszystko co potrzebne do życia codziennego to podrożało o co najmniej 10%, a ci proponują łaskawie 4%. Nierobom, patolom to potrafią dać, a tym którzy przepracowali dziesiątki lat to pokazują środkowy palec. To jest sprawiedliwość społeczna wg. PiS
...
Następna strona