Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Sprawozdanie PFN. Pół miliona zł na pensje zarządu, 8,4 mln na "Sprawiedliwe sądy"

11
Podziel się:

Polska Fundacja Narodowa wydała blisko pół miliona złotych na pensje dla 4 osób z zarządu, a niemal połowę swoich wydatków w 2017 r. przeznaczyła na kampanię "Sprawiedliwe sądy".

Kampania "Sprawiedliwe sądy" kosztowała PFN 8,4 mln zł
Kampania "Sprawiedliwe sądy" kosztowała PFN 8,4 mln zł (East News, Tomasz Kawka/East News)
bECrWuKZ

Każda fundacja – zgodnie z prawem – ma obowiązek co roku złożyć sprawozdanie merytoryczne i finansowe. Nie uniknęła tego i Polska Fundacja Narodowa. Wydanemu w maju ubiegłego roku dokumentowi przyjrzał się właśnie portal Konkret24.

Jak się okazuje, PFN w 2016 i 2017 roku dostała od swoich fundatorów – 17 spółek Skarbu Państwa – 166 mln zł. To jedyne przychody fundacji, bo nie prowadzi ona działalności gospodarczej.

bECrWuLb

PFN w 2016 r. nie wydała ani złotówki, za to w 2017 r. rozporządziła 19,2 mln zł. Blisko połowa z tej kwoty poszła na kontrowersyjną kampanię "Sprawiedliwe sądy" – dokładnie 8,4 mln zł.

Kampania ruszyła jesienią 2017 r. Na ulicach pojawiły się billboardy, a w mediach – spoty reklamowe. Polska Fundacja Narodowa przygotowała też specjalną stronę internetową, która już nie działa.

Jak przypomina Konkret24, kampania z założenia miała porównywać stan wymiaru sprawiedliwości sprzed reformy z tym, co może być w przyszłości - zgodnie z propozycjami rządu PiS. Treści przedstawiane w kampanii stawiały polskich sędziów w niekorzystnym świetle, np. przypominano przypadek kradzieży... kiełbasy.

Zobacz też. Kusznierewicz: PFN kłamie. O wszystkim dowiedziałem się z mediów

bECrWuLh

W listopadzie 2018 roku warszawski sąd okręgowy stwierdził, że choć sfinansowanie przez PFN kampanii "Sprawiedliwe sądy" nie naruszyło prawa, było niezgodne ze statutowymi celami.

Inne wydatki PFN? 3,7 mln zł wydano na projekt pt. "Promocja wielokulturowości Polski w świadomości mieszkańców USA - Życzenia świąteczne z Polski".

W spocie wystąpiło pięciu polskich duchownych różnych wyznań (katolik, luteranin, prawosławny, muzułmanin i rabin). Składali życzenia świąteczne po angielsku. Spot był wyświetlany w telewizjach FOX oraz CNBC od 15 do 30 grudnia 2017 roku. Został również umieszczony na amerykańskich portalach społecznościowych.

bECrWuLi

Na końcu nagrania pada "Happy Holidays", czyli "Wesołych Świąt", co wywołało oburzenie wielu, nawet posłów z obozu Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z nich był Dominik Tarczyński, który stwierdził, że nawet po angielsku powinien paść zwrot Merry Christmas, co również tłumaczone jest jako "Wesołych Świąt" - jednak z wyraźnym podkreśleniem ich chrześcijańskiej wartości i sugerujące Boże Narodzenie.

Dalej ze sprawozdania PFN wynika, że fundacja w 2017 r. wydała m.in. 370 tys. zł na przygotowanie śpiewnika pieśni żołnierskich i legionowych. Ten powstał z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

bECrWuLj

Śpiewnik był dodatkiem do trzech gazet: "Naszego Dziennika", "Super Expressu" i "Gazety Polskiej Codziennie". Wydano łącznie 361 756 egzemplarzy.

Ponadto zatrudnionym na umowę o pracę 17 osobom w 2017 r. Polska Fundacja Narodowa wypłaciła 1,2 mln zł, co średnio daje 6,3 tys. zł miesięcznie na osobę. Za to czterem członkom zarządu PFN wypłaciła w sumie ponad 473 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECrWuLC
KOMENTARZE
(11)
dziadek
2 lata temu
Jak widać to nie tylko mnich drze kasę ale prawie większość tych lewusów i nierobów z pisostanu.
Polak zbulwer...
3 lata temu
To jest Skandal, bo każdy Polak na to płaci! Pfn dostała kasę nie od prywatnych firm, nie od filantropa... ale od państwowych spółek, czyli naszych! Dostały firmy nakaz od partii!!! To jest defraudacja publicznych pieniędzy na prywatne cele!!!! Ktoś powinien za to iść do paki!
Asia
3 lata temu
To się nazywa dobra zmiana PIS. Pensja zarządu ja ministra. Żyć i nie umierać.
bECrWuLD
dziadek jan
3 lata temu
!!! Nie miałczeć- szczególnie STARZY! Co nie wiedzieliście "kto jest kto"..., nie znaliście jacków, olków, olinów , bolków ....etc? Na CO pozwalacie - to MACIE...
emigrantzzagr...
3 lata temu
trzeva bedzie im akzda zlotowke grosz zabierac zlodziejom! zadlzuyli ta Polske na amen!!!!!