Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Sprzedawcy prądu wykonają ważny krok. Nadchodzi uderzenie w portfele Polaków

84
Podziel się:

W przyszłym roku ceny prądu wzrosną dla większości gospodarstw domowych. Spółki energetyczne w ciągu kilku dni złożą wnioski taryfowe. Na ewentualne "zamrażanie" cen prądu na 2024 nowy rząd nie dostanie dużo czasu - zauważa portal Wysokie Napięcie.

Sprzedawcy prądu wykonają ważny krok. Nadchodzi uderzenie w portfele Polaków
W przyszłym roku ceny prądu wzrosną dla większości gospodarstw domowych. (Licencjodawca, Daniel Dmitriew)

Mimo rządowych tarcz, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły o niemal 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wzrost jest m.in. skutkiem podwyższenia stawki VAT z 5 do 23 proc. od tego roku - o czym pisaliśmy w money.pl.

Tymczasem z szacunków ekspertów z Forum Energii wynika, że jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych, ceny energii mogą wzrosnąć nawet o 70 proc.

Spółki składają wnioski taryfowe

Spółki energetyczne w ciągu kilku dni złożą wnioski taryfowe - przypomina portal Wysokie Napięcie.

"Od początku roku do dziś średnia ważona cena podstawowego kontraktu na 2024 rok wyniosła 680 zł/MWh, czyli 68 gr/kWh netto. Giełda wciąż jeszcze jest w trendzie spadkowym, ale ostatnie tygodnie handlu nie zmienią już tej średniej znacząco. Do tego sprzedawcy doliczą jeszcze niewielkie koszty tzw. kolorowych certyfikatów i akcyzę, co daje dziś łączne koszty na poziomie ok. 695 zł/MWh. Doliczając marżę spółki zaproponują zapewne nie więcej niż 75 gr, a prezes URE za uzasadnione może uznać niewiele ponad 70 gr/kWh (plus dystrybucja i VAT)" - czytamy w portalu.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że rynkowe noce stawki za energię w 2024 roku będą niższe od tegorocznych "zamrożonych" przez rząd wynika z prognoz Wysokiego Napięcia.

Co z tarczami?

Posłanka Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska potwierdza w rozmowie z money.pl, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie zaplanował w budżecie na 2024 r. żadnych środków na przedłużenie tarcz energetycznych.

Zdajemy sobie sprawę, że zrobiono to świadomie, na zasadzie "niech sobie teraz jakoś radzą". W praktyce mamy do czynienia z ośmioma latami zaniedbań, które starano się zmieść pod dywan - zaznacza.

Według niej będzie to tym trudniejsze, że obecny rząd złożył wiele obietnic, na które nie ma zapewnionego finansowania w budżecie zaplanowanym na przyszły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Lala
6 miesięcy temu
A może by , rząd Polski wziął do galopu te wszystkie spółki energetyczne. Jeden prezes energetyki, jedna energetyka w Polsce, - Polska Energetyka Krajowa z jednym prezesem. Koniec z Tauronami, Stoenami, Eneami itp. Jedna jest Polska, więc jedna energetyka,- bo jak dalej tak będzie jak jest, to się nic nie zmieni, tylko cwaniacy energetycznie będą wciąż cudować , i doić klientów.
Człek
6 miesięcy temu
Gaz tanieje węgiel taniał a w pisowskiej Polsce różnic nie było tylko paliwo było tańsze mimo wysokich cen na świecie pisowsko kościelne państwo chciało polaków zgnębić i wprowadzić dyktaturę
Józwa Butrym.
6 miesięcy temu
Gaz tańszy na giełdach niż przed wojną, a ceny w górę. Tak to tylko w Polsce
No tak
6 miesięcy temu
A czemu mam do tego akcyzę w rachunku za prąd??? Z chin ten prąd mam?
reb
6 miesięcy temu
Ile jeszcze mamy płacić za te tarcze? Z naszych kieszeni. Do lekarza się czeka po kilkanascie miesięcy a tu ciagle tarcze i tarcze
...
Następna strona