Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Stało się. Te kraje oficjalnie kandydatami na członków Unii Europejskiej

Podziel się:

Komisja Europejska w piątek oficjalnie nadała Ukrainie i Mołdawii, status państw kandydackich do Unii Europejskiej.

Stało się. Te kraje oficjalnie kandydatami na członków Unii Europejskiej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (PAP, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej podpisał pod koniec lutego. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w piątek na konferencji prasowej w Brukseli poinformowała, że KE wydała pozytywną opinię ws. przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Komisja taką samą opinię wydała w sprawie Mołdawii, która złożyła wniosek po Ukrainie.

W przeciwieństwie do Ukrainy i Mołdawii powodów do zadowolenia nie może mieć Gruzja.

- Gruzja zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do Unii Europejskiej jest dla niej za wcześnie — poinformowała w piątek Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska określiła warunki, które Ukraina i Mołdawia będą musiały spełnić w przyszłości w zakresie praworządności, sprawiedliwości i przeciwdziałania korupcji, aby zostać członkami Unii Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Co dalej z uchodźcami z Ukrainy? "Konieczne jest stworzenie systemu"

"Ukraina jest państwem europejskim, które dało wiele dowodów na przywiązanie do wartości, na których opiera się Unia Europejska. Komisja zaleca zatem przyznanie Ukrainie statusu kandydata" – czytamy w komunikacie wydanym przez KE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek zadowolenie z pozytywnej opinii Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. - Ten pierwszy krok z pewnością przybliży nasze zwycięstwo – napisał na Twitterze

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. Liderzy UE mają omówić tę sprawę na szczycie w Brukseli w dniach 23-24 czerwca. Poparcie ze strony państw członkowskich nie jest jednomyślne, ponieważ niektóre rządy, w tym Dania i Holandia, zgłaszały wcześniej zastrzeżenia do przyznania tego statusu. Ale przy poparciu największych państw bloku, innym będzie trudno zablokować decyzję.

- Wiemy, że w ostatnim czasie pojawiały się czasami krytyczne głosy, co do nadania tego statusu, ale liczymy, że ostateczne deklaracje krajów członkowskich będą pozytywne — powiedział w piątek Piotr Müller, rzecznik rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl