Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Stan klęski żywiołowej w praktyce. O jakich rekompensatach mówią przepisy?

65
Podziel się

Rekompensaty z tytułu stanu klęski żywiołowej ponownie stają się przedmiotem publicznej dyskusji. Z tej okazji podpowiadamy, kto (i w jaki sposób) odpowiedziałby za ew. straty, gdyby ten faktycznie wszedł w życie.

Stan klęski żywiołowej w praktyce. O jakich rekompensatach mówią przepisy?
Premier rządu, Mateusz Morawiecki, nie wykluczył w publicznych wystąpieniach wprowadzenia stanu wyjątkowego (Jacek SzydÅ‚owski / Forum, RM, Jacek SzydÅ‚owski / Forum)
bDSZRZWZ

Chociaż obecnie wejście w życie stanu klęski żywiołowej pozostaje tylko jedną z opcji na rządowym stole, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób decyzja mogłaby się przełożyć na rodzimy biznes.

Przepisy przewidują, że zastosowanie miałaby wówczas ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

Mowa o art. 2 ustawy, który ogranicza odszkodowania do szkody rzeczywistej i wyraźnie wyłącza utracone korzyści - rozjaśnia sprawę "Rzeczpospolita". Co to oznacza w praktyce?

bDSZRZXb

"Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznacza, że straty solidarnie ponoszą wszyscy, w tym poszkodowani, bo nikt nie jest im winny" – wskazuje prof. Michał Romanowski z UW w rozmowie z dziennikiem.

Według jego oceny wśród potencjalnych następstw wprowadzenia stanu wyjątkowego mogłyby się znaleźć sytuacje niespotykane dotąd na polskim gruncie.

Jako przykład podaje przejęcie od producenta środków dezynfekcyjnych lub ochrony osobistej ich zapasów, a nawet linii produkcyjnych, budynków czy lokali na potrzeby kwarantanny osób lub tymczasowych miejsc szpitalnych.

bDSZRZXh

Tego rodzaju działania wiązałyby się kompensatą z tytułu utraconego przychodu przez wiele przedsiębiorstw. Jednocześnie interwencja państwa zmniejszałaby kwotę odszkodowań, bo te z założenia miałyby kompensować szkody, a nie prowadzić do bogacenia się biznesu.

"Odszkodowanie za szkody wynikłe w stanie nadzwyczajnym, gdyby był ogłoszony, reguluje ustawa i są one niższe niż standardowe" - potwierdza konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski z UW.

W jego ocenie tzw. zachowane równowagi budżetowej i właściwego stanu finansów publicznych to wartości konstytucyjne, które mogą mieć w tej sytuacji pierwszeństwo nad prawami przedsiębiorców.

bDSZRZXi

"Rzeczą ustawodawcy byłoby stworzenie przyzwoitych rozwiązań zasługujących na poparcie społeczne, a oszczędności dotkną też samego państwa i jego funkcjonariuszy" - puentuje.

Przypomnijmy, że gdy na terenie kraju nie obowiązuje żaden ze stanów nadzwyczajnych, to Skarb Państwa odpowiada w pełnej wysokości za bezprawne działania władzy publicznej.

Koronawirus w Polsce. Stan wyjątkowy niewykluczony? Michał Dworczyk tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSZRZXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Your signatur...
1 tyg. temu
Tym złodziejom co miesiąc wpada obfita pensja, dlatego tak łatwo przychodzi im zamykanie wszystkiego.I te tłumaczenia że wszyscy musimy być solidarni.Proponuję niech na czas zamknięcia przestaną pobierać wypłaty a wtedy wirus zniknie natychmiast.
trzeźwy
1 tyg. temu
"gdy na terenie kraju nie obowiązuje żaden ze stanów nadzwyczajnych, to Skarb Państwa odpowiada w pełnej wysokości za bezprawne działania władzy publicznej." I mam nadzieję, że Skarb Państwa będzie miał z tego tytułu regres do wszystkich członków rządu za ich kolektywne, bezprawne działania. Niech wejdą im na majątki.
Oko
1 tyg. temu
no dobrze, ale kiedy jarek przywiezie wrak samolotu którym wysłał na śmierć tyle ludzi? No kiedy? Obiecał przecież. Teraz pyknie sobie jak co 10 ten cyrk smoleński jak gdyby nigdy nic
bDSZRZXD
taak
1 tyg. temu
czyli zwykły Kowalski zawsze poszkodowany
polen
1 tyg. temu
Najlepszym mierzalnym efektem rzadow PiSu jest ilosc osob ktore umarly w wyniku grypy covid w przeliczeniu na 100 tys mieszkancow i w odniesieniu do lat ubieglych na tle innych krajow a wszystko to na tle ograniczenia bezprawnego swobod obywatelskich jak zamaskowanie czy zamkniete hotele nawet dla rodzin czy zabronienie ludziom dbania o swoje zdrowie przez fitness - jedyny wyjatek to dopiero jak zachorujesz to masz legalny dostep do silowni czy fitness w osrodkach rehabilitacyjnych ale jak jestes zdrowy to nie ma szans. Najpierw musisz zachorowac. Absurd goni absurd a efekt jest taki ze rzadzacy nie wytlumaczas sie z tego i jeszcze blokowanie leczenia amayna ktora w latach 60-tch uratowano ludzi w Polsce z epidemi grypy hongkonskiej
...
Następna strona