Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Stawki za kilometrówki. Podwyżki nawet o 200 procent

169
Podziel się:

Od wtorku, 17 stycznia wzrośnie kilometrówka, czyli stawka zwrotu kosztów za użytkowanie prywatnego samochodu do celów służbowych. To pierwsza taka podwyżka od 15 lat. Najbardziej skorzystają posiadacze motorowerów i motocyklów. W ich przypadku stawki wzrosną o 200 proc. Ale inni kierowcy również skorzystają.

Stawki za kilometrówki. Podwyżki nawet o 200 procent
Od 17 stycznia 2023 roku zmieniają się stawki za tzw. kilometrówki (money, Rafał Parczewski)

Kilometrówka jest inaczej nazywana ewidencją przebiegu pojazdu. To prosty sposób, żeby poprawnie rozliczyć wydatki, które przedsiębiorca ponosi na samochód w firmie. Obowiązek rozliczania kilometrówki należy do przedsiębiorcy, który wykorzystuje prywatny samochód do firmowych celów.

Nowe stawki kilometrówki

Stawki za kilometrówki nie zmieniały się od 15 lat. Tymczasem koszty użytkowania samochodów wciąż rosły, dlatego Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się o zwiększeniu w 2023 roku stawek za kilometrówki. Rozporządzenie wejdzie w życie we wtorek, 17 stycznia 2023 roku.

Tak będzie wyliczana kilometrówka:

  • 0,89 zł za kilometr autem osobowym o silniku o pojemności do 900 cm3,
  • 1,15 zł za kilometr autem osobowym o silniku o pojemności powyżej 900 cm3,
  • 0,69 zł za kilometr na motocyklu,
  • 0,42 zł za kilometr, gdy używany jest motorower.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 12.01 | Dlaczego inflację odczuwamy mocniej niż wynika z danych? Ekonomista wyjaśnia

Do tej pory stawki za przejechanie 1 km wynosiły: 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3, 0,8358 dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3, 0,2302 zł dla motocykla, oraz 0,1382 zł dla motoroweru.

Najbardziej więc na zmianie skorzystają posiadacze motorowerów i motocyklów. W ich przypadku stawki wzrosną o 200 proc. W przypadku aut osobowych z silnikiem o pojemności do 900 cm3 kilometrówka wzrosła o 70 proc. Posiadacze pojazdów z większą pojemnością otrzymają za przejechany kilometr ponad 37 proc. więcej niż dotychczas.

Z tzw. kilometrówek mogą skorzystać nie tylko pracownicy zatrudnieni na etat, ale także pracujący np. na umowę zlecenie czy o dzieło.

Diety również idą w górę

Od stycznia 2023 roku wchodzi także w życie rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej, które zwiększa stawkę diety z 38 zł do 45 zł za dobę podróży.

Ryczałt za nocleg przysługuje każdemu pracownikowi w podróży służbowej momencie, jeśli pracodawca nie zapewni mu noclegu.

Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu musi być potwierdzony rachunkiem, jednak nie większym niż dwudziestokrotność stawki, czyli do 900 zł (obecnie 760 zł), za jedną dobę hotelową. Pracownik nie dostanie jednak zwrotu kosztów za nocleg, jeśli pracodawca uzna, że miał on możliwość powrotu do miejsca czasowego pobytu lub zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
a ja
2 miesiące temu
na rozmowę biznesową w stroju motocyklisty pojadę
noo
2 miesiące temu
tak serwisant na motorze i to z przyczepą
amirant
2 miesiące temu
A najbardziej na tym zarobią parlamentarzyści i urzędnicy państwowi.
Jasio kl. Va ...
2 miesiące temu
Trzecie zdanie z artykułu : ,, Najbardziej skorzystają posiadacze motorowerów i motocyklów". Motocyklów - kogo czego ? Kościuszkiego . Polska to trudny jenzyk / jenzyk - pisownia zamierzona /.
Kuba
2 miesiące temu
stawki za używanie prywatnych hulajnogow nie wzrosną?
...
Następna strona