Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych

166
Podziel się:

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie – poinformował we wtorek NBP. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 r.

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński (Getty, Radek Pietruszka)

RPP na czerwcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa – 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa – 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. w skali rocznej;

RPP ocenia, że w obecnej sytuacji wcześniejsze podwyżki są wystarczające

Jak zauważa Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po posiedzeniu w dniach 5-6 czerwca 2023 r. inflacja na świecie spada, a prognozy wskazują, że wzrost gospodarczy w otoczeniu polskiej gospodarki w bieżącym roku będzie niski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych przed wyborami? Kotecki: to byłby skandal

"W warunkach osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie, również w Polsce nastąpiło spowolnienie dynamiki aktywności" – diagnozuje RPP.

W jej ocenie, uwzględniając majowe dane GUS o inflacji, należy oczekiwać, że – po niewielkim spadku w kwietniu – w maju istotnie obniżyła się inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii).

Osłabianie się zewnętrznych szoków podażowych wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej ma dalej oddziaływać w kierunku spadku inflacji. W efekcie – podobnie jak w poprzednich miesiącach – "Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP [inflację na poziomie ok. 2,5 proc. – przyp. red.]".

Decyzja RPP zgodna z prognozami

Przed czerwcowym posiedzeniem analitycy zgodnie spodziewali się zarówno braku podwyżki, jak i braku obniżki stóp.

RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu podwyżek rozpoczętym w październiku 2021 r. Jednak we wrześniu 2022 r. mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp, do poziomu 6,75 proc. stopy referencyjnej.

Jak zauważyli w swoim komentarzu eksperci z PKO BP, możemy liczyć na zmianę retoryki podczas konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego, która z powodu czwartkowego święta została przeniesiona na środę.

W podobnym tonie wypowiadają się po publikacji komunikatu RPP eksperci z Pekao. "W komunikacie nic nowego nie ma, można się rozejść i wrócić przed monitory jutro" – napisali na Twitterze.

Obniżka stóp możliwa po wakacjach

W maju 2023 r. inflacyjny odczyt GUS spadł do 13 proc., a dużo wskazuje na to, że po wakacjach i przed wyborami doczekamy się pierwszej obniżki stóp procentowych. Przestrzega przed tym jednak m.in. główny analityk domu inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński, który w programie money.pl stwierdził, że "pachniałoby to polityką i nie miało nic wspólnego z polityką monetarną".

Ja nigdy nie byłem bardzo krytyczny w stosunku do decyzji RPP, ale w sytuacji wysokiej inflacji, obniżka stóp procentowych nie byłaby niczym uzasadniona. Mam nadzieję, że RPP takiej decyzji nie podejmie i nie zrujnuje swojego wizerunku – powiedział Kuczyński.

"W poprzednich tygodniach mogliśmy słyszeć wielokrotnie ze strony członków RPP, że może pojawić się podstawa do obniżek stóp procentowych na końcu tego roku – zauważa w swoim komentarzu po czerwcowej decyzji RPP Michał Stajniak, analityk domu maklerskiego XTB.

Jak zauważa, z drugiej strony przy ostatnim spadku inflacji gołębi członkowie nie byli już tak pewni podstaw do obniżki w tym roku.

Do rozpoczęcia ewentualnych spekulacji musimy poczekać do lipcowej projekcji inflacyjnej. Istnieje szansa na to, że nowa projekcja pokaże szybsze i bardziej prawdopodobne dojście do celu inflacyjnego – ocenia Stajniak.

Jak podkreśla, na ten moment NBP oczekuje dojścia do swojego celu inflacyjnego (inflacja około 2,5 proc.) dopiero na koniec 2025 r., a do tego ocenia, że tak się stanie, jedynie z 50 proc. prawdopodobieństwem.

Wpadka NBP. Komunikaty jeszcze przed posiedzeniem

Czerwiec jest wyjątkowy pod tym względem, że tym razem komunikaty (i to dwa) pojawiły się jeszcze przed posiedzeniem RPP.

W jednym z nich można było przeczytać, że "w dniach 1-2 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej", na którym "Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc.". Drugi informował, że po posiedzeniu 5 czerwca stopy procentowe NBP zostały obniżone.

Oba były opatrzone hashtagiem #testrpp, jednak zdążyły wywołać lekkie zamieszanie. NBP nie wydał komentarza w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
Jan emeryt
11 miesięcy temu
Jestem pod wrażeniem , stworzył Pan w NBP, dwór, pięknych długonogich blond asystentek z ustami jak karpie i cycami jak donice,które są opłacane z publicznych pieniędzy i dlatego jest wysoka inflacja,bo rozpraszają Pana a Pan myśli tylko o jednym , czytałem Dzienniki Anastazji P.
Wanda emerytk...
11 miesięcy temu
Taki jest stan finansów bo jak się myśli tylko i wyłączenie o wsadach i opróżnianiu nasilenia,to taki będzie burdel do końca jego kadencji,jak przekroczy 80 lat ,czy naprawdę ludzie w wieku 75 lat myślą racjonalnie i nadal mają chęci do pracy?
Rada boli
11 miesięcy temu
Marks mowil business Sam sie powiesi na sznurze co Sam wyprodukuje Wlasnie to te czasy Komunisci i Lewacy dociskaja interesy
Anastazja P
11 miesięcy temu
Kaczyński celowo dobiera sobie głupszych od siebie ,żeby mógł nimi sterować dla osiągnięcia własnych korzyści a Glapinski ma dodatkowo kota na punkcie ,blondyn z dużymi wargami i donicami.
TVP
11 miesięcy temu
Przybywa Polaków w BIKu:) jest super a będzie jeszcze lepiej
...
Następna strona