Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji. "Pierwsze dobre od 2021 r."

952
Podziel się:

Inflacja w Polsce w maju 2023 r. wyniosła 13 proc. – podał GUS. To wynik jeszcze niższy od prognozy, a miesiąc do miesiąca ceny stały w miejscu. "Pierwsze dobre dane na temat inflacji od 2021 r. – komentuje ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień. Eksperci prognozują również spadek inflacji bazowej.

Są najnowsze dane o inflacji. "Pierwsze dobre od 2021 r."
Od początku roku ceny wzrosły o ok. 6 proc. (East News, MAREK.BAZAK)

Eksperci spodziewali się spadków odczytu w maju do poziomu 13,4 proc. Odczyt na poziomie 13 proc. to mniej aż o 5,4 pp. niż w rekordowym lutym.

Inflacja w maju 2023 r.. Miesiąc do miesiąca ceny bez zmian

Miesiąc do miesiąca GUS odnotował zmianę o 0 proc., czyli ceny stały w miejscu, co nie zdarzyło się od dłuższego czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 800 plus może przynieść kłopoty dla naszych portfeli. Już w przyszłym roku

Jak podał GUS, ceny żywności wzrosły w tempie 18,9 proc. rok do roku i 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, nośniki energii wzrosły odpowiednio o 20,4 proc. i zmalały o 0,5 proc., a w przypadku paliw do prywatnych środków transportu odnotowano znaczny spadek cen o 9,5 proc. r/r i 4,8 proc. m/m.

Możliwa jednocyfrowa inflacja pod koniec 2023 r.

Efekt bazy związanej z paliwami i gazem w okresie czerwiec-sierpień będzie jeszcze silniejszy. Jest szansa na jednocyfrową inflację w trzecim kwartale – komentują na gorąco analitycy domu maklerskiego XTB.
Po raz pierwszy w tym cyklu impet cen wyraźnie zmalał. Inflacja bazowa w ujęciu miesiąc do miesiąca (po korekcie sezonowej) wyniosła ok. 0,4 proc. – najmniej od połowy 2021 r. – zauważył z kolei główny ekonomista "Pulsu Biznesu" Ignacy Morawski.
Pierwsze dobre dane na temat inflacji od 2021 r. – ocenia ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

Od dziś chyba nie ma już Mohikan kwestionujących potencjał do spadku inflacji w Polsce. Jednocyfrową inflację widzimy już we wrześniu. Oczywiście natura dezinflacji głównie "globalna", ale są też sygnały lokalne. Czarnym koniem będzie żywność – stwierdzają analitycy Pekao.

Inflacja bazowa w maju spadnie do poziomu ok. 11,5 proc.

Eksperci prognozują również spadek inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności) z poziomu 12,2 proc. odnotowanego w kwietniu. "Bazowa 11,6 proc. (i przerwa w dezinflacji na wakacje)" – prognozuje ekonomista z SGH Marcin Czaplicki. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje z kolei inflację bazową w maju na poziomie 11,3-11,4 proc.

Tyle, jeśli chodzi o optymistyczną część inflacyjnych danych. Od początku 2023 r. mamy już wzrost cen o ok. 6 proc. Jak wskazują eksperci, to może być też już końcówka hamowania inflacji na dłuższy czas.

Do pesymizmu skłania sama prognoza NBP, który zakłada, że do wcześniejszych wzrostów cen w latach 2022-25 dodamy jeszcze około 40 proc. skumulowanego wzrostu cen. Dopiero też w 2025 r. NBP zamierza dotrzeć w okolice swojego celu inflacyjnego, czyli inflacji na poziomie ok. 2,5 proc.

Obniżka stóp procentowych? Kolejna osoba z RPP zabrała głos

Prawdopodobieństwo rozpoczęcia w tym roku fazy obniżek stóp procentowych w Polsce staje się coraz większe, czemu pomaga umocnienie złotego – napisała w artykule dla Radia Maryja członkini RPP Gabriela Masłowska.

To kolejna osoba z RPP, która wypowiada się w ten sposób. Eksperci sugerują, że szczególnie w kontekście wyborów parlamentarnych na jesieni, wiosenne spadki odczytu znacznie zwiększają szanse na obniżkę stóp procentowych na jesieni 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(952)
piotreks
2 miesiące temu
im bliżej wyborów tym inflacja niższa. Za miesiąc będzie 9%, a dzień po wyborach jak dobrze pójdzie!!! wróci do 14 % wg GUS. Według życia to jest co najmniej 20% i rośnie!!! Zrozumieć to mogą tylko Ci co mają głodowe emerytury i odwiedzają codziennie apteki.
Obserwator
3 miesiące temu
Inflacja jest taka jaką ustalił rząd. Bedzie zapewne coraz niższa bo wybory i trzeba nam wcisnąć jacy to oni są skuteczni. Wielka ściema !!!!!!+
jozin
4 miesiące temu
stop spekulantom cen
Chrisbi
4 miesiące temu
Po co mi inflacja bazowa - to energia i żywność jest podstawą egzystencji człowieka. Ciekawe czy to rozumieją wyznawcy PIS?
miki
4 miesiące temu
Zobaczycie już nie długo będziemy drugą Grecją i co gorsza my nie jesteśmy w strefie euro.....
...
Następna strona