Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Strajk Nauczycieli. CKE namawia uczniów, by przyszli na egzamin

102
Podziel się:

Dodatkowy termin egzaminów ośmioklasistów jest w czerwcu - przypomina szef Centralnej Komisji Edukacyjnej. Apeluje też do rodziców, by ich dzieci przyszły na egzaminy, nawet jeśli miałyby się nie odbyć.

Egzaminy są zagrożone - przyznaje szef ZNP Sławomir Broniarz.
Egzaminy są zagrożone - przyznaje szef ZNP Sławomir Broniarz. (PAP/Jakub Kaczmarczyk)

- W tej chwili ustawa mówi bardzo jasno, że osoby, które nie przystąpiły do egzaminu w kwietniu z przyczyn losowych, bądź zdrowotnych, przystępują do egzaminu w czerwcu i to jest na dziś jedyna sytuacja, którą przewidują przepisy prawa - powiedział w poniedziałek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Wyjaśnił też, że dopiero w środę CEK będzie mogła poinformować, w których szkołach odbędą się egzaminy gimnazjalne a w których - nie.

Smolik apeluje do rodziców, by posłali swoje dzieci na egzamin niezależnie do tego, czy w danej szkole trwa protest czy nie. Zgodnie z interpretacją CKE nieodbycie się egzaminu zostanie uznane za zdarzenie losowe i wtedy właściwy egzamin będzie w czerwcu.

Zobacz także: Obejrzyj: szefowa krakowskiego ZNP: "Rząd szczuje na nauczycieli"

W tym roku egzamin gimnazjalny odbywa się od 10 do 12 kwietnia, ale ze względu na trwający strajk nauczycieli w znacznej większości szkół w praktyce na przeprowadzenie egzaminów nie ma szans.

Dr Marcin Smolik tłumaczy, że nie można z mocy prawa unieważnić egzaminu. - Nawet jeśli egzamin odbędzie się w jednej szkole, będzie on uznany za ważny - wyjaśnił.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek o godz. 8. Rozmowy "ostatniej szansy" nie powstrzymały związkowców przed protestem. Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska "Solidarność", choć część związkowców nie uznało decyzji kierownictwa "S" i postanowiło strajkować wraz z ZNP.

- Jeżeli nauczyciele w dniu egzaminów podtrzymają swoje decyzje o aktywnym udziale w strajku, to siłą rzeczy są one zagrożone - przyznał w rozmowie z Polsat News szef ZNP Sławomir Broniarz.

Jego zdaniem w przeprowadzeniu egzaminów nie pomoże rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie, które "pojawia się na trzy dni przed egzaminami" i jest "wyabstrahowane od rzeczywistości edukacyjnej wynikającej z przepisów prawa oświatowego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
ABC
3 lata temu
Nauczyciele nie zdali egzaminu. Brawo rząd, brawo Minister Edukacji.
No to klops
3 lata temu
Egzaminów chyba nie będzie. Brak obsady. Nikt nie chce zasiadać w komisjach A co dopiero poprawiać.
Jarek
3 lata temu
Jeśli egzaminy ( gim. i 8 kl.) się nie odbędą - kosztem dzieci i milionów złotych wydanych w ostatnim roku na korepetycje to powiem D?Piecki, że już nigdy nie musi mieć szacunku do nauczyciela.. Będą tacy sami jak PIS ich " reformy"
Halszka
3 lata temu
Rodzice dzieci ,które jutro mają egzamin powinni pozwać zbiorowo nauczycieli i zmusić do zaliczenia egzaminów.Nauczyciele to szczególny gatunek ludzi który uważa się za coś lepszego.Ktoregos dnia zadzwoniła Pani z pytaniem(pracuje jako pielęgniarką rodzinna) czy mam tytuł magistra bo potrzebna jest fachową pomoc by umyć jej matkę i zmienić pampersa.Odpowiedzialam ,że nie mam ale żeby umyć swoją mamę nie potrzebny jest tytuł tylko chęci. Też miałem mamę prawie 90 letnia i myłam ja a przy tym nie zrobilam jej krzywdy.Chce dodać, że moja opinia nie dotyczy wszystkich nauczycieli ale w większości, kktórych znam się potwierdza.Moze powinni pracować codziennie 8 godz.,mieć 26 dni urlopu i danych wakacji ,tak jak zwykli ludzie.Mam 64 lata i z sentymentem wspominam swoich nauczycieli.Kazdy uczeń szanował wychowawcę.Ale na to trzeba sobie zasłużyć.Bardzo współczuję dzieciom ,które mają jutro egzaminy ,ponieważ zachowanie nauczycieli potęguje w uczniach stres i zaburza poczucie bezpieczeństwa.
Mirek
3 lata temu
Każdya prawo do walki o swoje ale kosztem uczniów to jest bardzo pedagogiczne kasa zaślepia protestujcie ale we wrzesniu
...
Następna strona