Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Elżbieta Rafalska: Trudno zaakceptować sytuację, w której nauczyciele robią z uczniów zakładników

84
Podziel się:

- Z pewnością nie były to łatwe rozmowy. Z tego co wiem, poza strajkiem były dyskutowane i inne problemy – tak środowe wieczorne spotkanie prezydenta z premierem skomentowała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Sytuacja nauczycieli jest niełatwa - przyznała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Sytuacja nauczycieli jest niełatwa - przyznała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Ważna narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyła się w środę po godzinie 21. Szczegóły tych rozmów nie są znane. Głos w tej sprawie zabrała w radiowej Trójce minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Istotne, że spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy prezydenta – mówiła Rafalska.

Odniosła się również do planowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku 8 kwietnia, czyli na kilka dni przed egzaminami ósmoklasistów. - Sytuacja nauczycieli jest niełatwa, ale trudno zaakceptować sytuację, w której nauczyciele robią z uczniów zakładników. Data jest nieprzypadkowa, dzieci stały się orężem w walce ZNP – przekonywała w Trójce minister Rafalska.

Zobacz także: Obejrzyj: Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi

Jak dodała, rząd pokazuje, że chce tę sytuację rozwiązać. - Mówimy o wzroście 1000 zł do podstawy nauczyciela. Skutki finansowe takiej podwyżki są naprawdę spore, szacunkowo 16-17 mld zł. Prawdziwe poszukiwanie porozumienia to spotkanie pośrodku drogi, a nie przyparcie partnera do muru - podkreślała.

Zaznaczyła również, że dla nauczycieli rząd przeznaczył w sumie 16-17 proc. podwyżki w etapach. - Rząd nieustannie się pochyla nad wynagrodzeniami w Polsce. Są one niewysokie w wielu branżach, ale rosną. Kwota bazowa została odmrożona, w jednym roku nie jesteśmy wstanie nadgonić wszystkich zaniechań ostatnich lat - dodała.

Minister pracy i polityki społecznej pytana była również o konsultacje społeczne i ewentualne zmiany w programie 500+, podkreśliła jednak, że kluczowe elementy programu nie powinny ulec zmianie. Odniosła się także do obietnic premiera dotyczących 13. emerytury.

- Przygotowałam program jednorazowej wypłaty. Premier oczywiście ma prawo do takich inicjatyw. Zaznaczył, że jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości dostanie mandat na kolejną kadencję, program 13. emerytur mógłby zostać wprowadzony cyklicznie – przypomniała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(84)
Zzz
5 lata temu
Pani Rafalska były pracownik akademicki nauczyciel powinna wspierać swoich kolegów...no tak ale w rządzie zarabia się 5 razy więcej.Oni to zasługują na takie wynagrodzenie....
Demokryt
5 lata temu
Generalnie jest za podwyżką dla nauczycieli, ale powinni zmodyfikować liczbę godzin.Zrobić np. 36 h . W tym czasie np. pół lekcji, pół poprawiania prac, przygotowania papierów. Poza tym zrobić 26 dni wakacji jak każdy. Wówczas nauczyciel musi dobrze zarabiać, bo nikt nie będzie w tej firmie pracować. Na koniec dodam, że jestem mundurowym i przywileje wcześniejszej emerytury są dla mnie chory. Na zachodzie mundurówki pracują do 65. Chyba we Francji i Niemczech jestfurtka do 55 lub 60 roku, ale niższa emerytura. Tylko w normalnym kraju nie stać państwa na zwolnienie człowieka tylko, gdy zaczyna być słabszy zostaje przesunięty na spokojniejsze stanowisko. Inna spraw, że w Reichu 2500 Euro na łapę i nadgodziny to na początek....Generalnie sądzę, że policja, wojsko, prokuratura sądy to instytucji, gdzie powinno wszystko zostać stworzone od nowa łącznie z prawami emerytalnymi..
nauczyciel
5 lata temu
Rafalska...myślałem że taka dobra jesteś a Ty nienawidzisz nauczycieli!!
Rodzic
5 lata temu
Zapraszam wszystkich oczerniających pracę nauczycieli do pracy w szkole , prawie wszędzie są wolne etaty, będą ,,same wakacje" i pieniądze jak marzenie. wychowałem 4 dzieci i mam pedagogów w rodzinie. Chylę czoła przed ich codzienną pracą. STRAJKUJCIE do skutku, nie można być tylko gnębionym !!! Jestem z WAMI !!!
as
5 lata temu
jest tak dobrze w kraju, że wiceminister finansów złożyła dymisję i następnie się rozchorowała. Biedaczyna. PIERWSZA OFIARA PROPAGANDY RZĄDU
...
Następna strona