Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. MEN przekonuje, że to nie powód do zamknięcia szkół

510
Podziel się:

Komunikat na stronie MEN, choć adresowany do rodziców, zwrócił uwagę nauczycieli. Zgodnie z przekazem w czasie strajku szkoły powinny być otwarte. Pedagodzy dziwią się dyrektorom, którzy placówek podczas strajku nie zamkną.

Taka informacja dla rodziców znalazła się na stronach MEN. I zelektryzowała nauczycieli
Taka informacja dla rodziców znalazła się na stronach MEN. I zelektryzowała nauczycieli (WP.PL, WP.PL)

Ministerstwo Edukacji opublikowało komunikat w związku z planowanym na poniedziałek strajkiem nauczycieli. Czytamy w nim, że strajk "nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu bądź szkole" oraz "nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek".

Resort powołuje się przy tym m.in. na przepisy Prawa oświatowego i zwraca uwagę, że dyrektor placówki ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom "bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki". Przypomina, że przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z tego obowiązku.

Zobacz także: Obejrzyj: Bierzyński na żywca. Warzecha: Wysyłając Szydło do nauczycieli premier wypchnął ją na minę

- Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu – napisano z kolei w instrukcji dla rodziców, również dostępnej na stronie MEN.

Nauczyciele na jednej z facebookowych grup wytykają błędy.

- W tej sprawie zastosowanie ma Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, zgodnie z którym zajęcia mogą być odwołane tylko z dwóch powodów. Po pierwsze, może to zrobić organ prowadzący, jeśli w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych uczniowie będą mieli trudności w dotarciu do szkoły lub będzie problem z samą organizacją zajęć – wyjaśnia jeden z nich pod postem z oświadczeniem.

- Drugi przypadek to utrzymujące się mrozy lub wystąpienie na danym terenie zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Jeśli zajdą zdarzenia z drugiego przypadku - dyrektor (za zgodą OP) może odwołać zajęcia.

Nauczyciel dowodzi, że strajk spełnia drugą z przesłanek – a dotyczy zagrożenia zdrowia uczniów.
- Jeśli na terenie szkoły miałoby być kilkaset dzieciaków pozbawionych praktycznie opieki - bo blisko 100% nauczycieli strajkuje i nie ma obowiązku zapewnić nawet bezpieczeństwa uczniom - to dyrektor może wystąpić do OP o zgodę na odwołanie zajęć, bo wypadek wisi w powietrzu – wyjaśnia.

Uczestnicy dyskusji nie kryją rozczarowania przekazem płynącym ze strony MEN.

- Oto, jak ministerstwo zastrasza dyrektorów i rekrutuje rodziców do pieniactwa. A podobno to my, nauczyciele angażowaliśmy rodziców i uczniów politycznie. Zaraz, zaraz, jest taka lektura, gdzie główna świnia zmieniała przepisy na drzwiach stodoły i w jedynie słuszny sposób kazała je interpretować? A zatem manipulacji przepisami czas start! – napisała pani Wioletta.

- Dziwię się dyrektorom, zwłaszcza podstawówek i przedszkoli, którzy nie odważyli się zamknąć szkół. Jeśli coś się stanie, prokurator – skomentowała pani Małgorzata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(510)
Maria
5 lata temu
Rządzącym nie zależy na dobrym kształceniu. Głupimi łatwiej manipulować.
as
5 lata temu
MEN w obecnym składzie to niżej niż dno jak i reszta tych zakłamanych oszystów pisowskich
XYZ
5 lata temu
MEN da
świeczka bez ...
5 lata temu
Po tzw reformie w szkole może uczyć każdy komu tylko PiS zezwoli
Mama osmoklas...
5 lata temu
nadal sie zastanawiam kto zaplaci mi za opiekunke albo kto da mi zwolnienie z pracy ...zabrac dziecko do szpitala ze soba?na oddzial zakazny -naprawde brak mi slow-Nauczyciele zawsze mieli na uwadze dobro dzieci byl to zawod z powolania dzis to zawod z przypadku nie dostalo sie lepszej posady to sie idzie uczyc 1"bachory"-tak mowicie o dzieciach -a sami tracicie resztki szacunku ...przykre to niestety
...
Następna strona