Notowania

Strajk nauczycieli. Minister Zalewska apeluje: Bądźcie przy swoich uczniach

Minister edukacji Anna Zalewska apeluje do nauczycieli: zadbajcie o dobro uczniów. Dodaje, że postulaty są spełniane. Ogólnopolski strajk w oświacie ma wystartować 8 kwietnia. W poniedziałek spotkanie "ostatniej szansy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Anna Zalewska zaapelowała do nauczycieli, by nie blokowali egzaminów (Fot: Radek Pietruszka)

Strajk nauczycieli zbliża się nieubłaganie. W poniedziałek rozmowy na linii rząd-ZNP. W piątek minister edukacji Anna Zalewska raz jeszcze zaapelowała do nauczycieli, by nie blokowali przeprowadzenia zbliżających się egzaminów - najpierw ósmoklasisty i gimnazjalisty, później matur.

- To wyjątkowy czas dla uczniów i najważniejsze dla nich egzaminy. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa. Apeluję do nauczycieli, by pozostali przy swoich uczniach - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Zapewniła, że nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela, mówiła też o planowanych przywilejach.

- Likwidacja godzin karcianych, nagrody od 200 do 500 zł dla wyróżniających się, każda godzina dodatkowa zajęć będzie płatna. Nauczyciel stażysta dostanie 1300 zł na start, co przy zerowym PIT do 26 roku życia da świetny rezultat - podkreśliła minister Zalewska.

Jak dodała, wszystkie dotychczasowe postulaty nauczycieli były realizowane przez rząd. - Nauczyciele są ważni. Od trzech lat rozmawiamy ze związkami, które zaakceptowały format podwyżek 3 razy 5 proc. Konsekwentnie to realizujemy, a nawet przyspieszyliśmy - powiedziała.

Obejrzyj: Belka o strajku: zwiększa chaos w szkołach

- O ponad 10 mld zł przez ostatnie trzy lata zwiększyliśmy środki przekazywane na edukację - podkreśliła Zalewska. - Moi poprzednicy chcieli wyprowadzić biblioteki ze szkół, my je dofinansowaliśmy. Remontujemy, budujemy czy odbudowujemy stołówki, program bedzie uzupełniony przez ministerstwo rodziny. Od trzech lat pokazujemy, że dbamy o szkoły, dbamy o nauczycieli - dodała.

- Od 2012 roku zapadła zapaść w wynagordzeniach nauczycieli. Wtedy była ostatnia podwyżka i nie wynosiła nawet 4 proc. Chcemy rozmawiać o wynagrodzeniach, jesteśmy cały czas w dialogu. Prosimy o spokojną rozmowę w miejscach do tego przeznaczonych, żebyśmy razem byli przede wszystkim przy uczniach. Jesteśmy z nauczycielami, ale przede wszystkim z uczniami - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska w swoim apelu do nauczycieli, którzy przygotowują się do ogólnopolskiego strajku.

W poniedziałek rządowa delegacja ma się spotkać ze strajkującymi nauczycielami. Delegacji ma przewodniczyć minister rodziny Elżbieta Rafalska. W spotkaniu weźmie udział też szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska oraz minister edukacji Anna Zalewska. Na spotkanie przyjadą razem z grupą ekspertów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaplanował rozpoczęcie strajku nauczycieli na 8 kwietnia. Ma potrwać do odwołania. Związkowcy żądają 1000 zł podwyżek, wyrażają również niezadowolenie z ostatniej reformy oświaty. Ponadto domagają się szacunku do zawodu. Podkreślają, że edukacja to jedna z najważniejszych gałęzi nowoczesnego państwa.

ZNP prowadzi referendum strajkowe - potrwa ono do 25 marca, czyli poniedziałku, kiedy to ze związkiem spotkają się przedstawiciele rządu na "rozmowie ostatniej szansy". Swoje referendum strajkowe prowadzi też Forum Związków Zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: men, strajk nauczycieli, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2019

AlesundNo super-nauczyciele przy uczniach-a Ty przy brukselskim bankomacie!!!

22-03-2019

zzTa baba to żenada

22-03-2019

miedziany końJednym rośnie nos , innym nowe zęby

Rozwiń komentarze (705)