Notowania

gospodarka
19.08.2019 07:19

Strajk nauczycieli od października? We wrześniu ma być referendum przedstrajkowe

2 września a więc w dniu rozpoczęcia roku szkolnego ma rozpocząć się zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego referendum dot. strajku nauczycieli – podaje "Rzeczpospolita". Wyniki głosowania mają być znane do 16 września. Jeżeli większość będzie za strajkiem, ruszy on już w październiku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Prezes ZNP Sławomir Broniarz wskazał datę 26 sierpnia jako granicę, po której będzie decyzja ws. strajku. (Fot: WP)

Jest możliwe, że strajk ruszy nauczycieli rozpocznie się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Na razie jednak nie ma pewności, jaką formę przyjmie.

– Konsultacje w tej sprawie będą trwały do 26 sierpnia. Dopiero po tym dniu zdecydujemy o dalszych protestach – powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zwrócił się do naukowców uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego z prośbą o badanie nastrojów wśród nauczycieli. Wynika z ich, że 40 proc. uważa, że strajk jest potrzebny, ale zarazem 66 proc. preferowałoby lżejsze działania, niż te, które widzieliśmy w kwietniu. Przeciwko protestom powiedziało się 19 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz za wznowieniem akcji we wrześniu

Większość badanych uważa, że najważniejszym postulatem powinny być podwyżki wynagrodzenia. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się ponad 68 proc. pedagogów biorących udział w badaniu.

Niecałe 27 proc. chciałoby wzrostu nakładów na oświatę, a co piąty ustanowienia nowej podstawy programowej, której podstawy stworzyć by mieli praktycy.

Kwietniowy strajk nauczycieli
Nauczyciele przed decyzją o strajku. Poprzedni mocno odbił się na ich finansach

Ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że kwietniowy strajk nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. W ich ocenie nie jest nim ani podwyżka płac, ani skrócenie ścieżki zawodowego rozwoju, co zapewniła uchwalona w czerwcu Karta Nauczyciela. 44,5 proc. respondentów uważa, że decyzja o zawieszeniu protestu była błędna, poparło ją natomiast 35,5 proc. badanych.

Broniarz wskazał, że największe poparcie dla pomysłu nowego protestu przejawiają mieszkańcy dużych miast. "Znacznie mniejszym" zainteresowaniem cieszy się on natomiast we wschodnich rejonach kraju. Prezes ZNP podkreślił, że nauczyciele preferują inne formy demonstracji, wszędzie tam, gdzie o pracę dla nich jest najtrudniej.

Komitet “Wspieram Nauczycieli” uruchamia wypłaty zapomóg dla strajkujących
Strajk nauczycieli. Ruszają wypłaty zapomóg, padła kwota

A taką inną formą byłoby np. wycofanie z nadobowiązkowych zadań, jakimi są wycieczki szkolne, dyskoteki, zielone szkoły, czy indywidualny tok nauczania dla uczniów w szczególnej sytuacji. Nauczyciele również chętnie wzięliby udział w demonstracjach w swoim mieście.

Badanie naukowców uniwersytetów przeprowadzono w czerwcu i lipcu, po zawieszeniu strajku. Udział w nim wzięło 7 tys. nauczycieli. A już 21 sierpnia rozpoczną się rozmowy między związkami zawodowymi a Ministerstwem Edukacji. Mogą one przeważyć nad decyzją o kolejnym strajku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, strajk nauczycieli, strajk nauczycieli 2019, znp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

mikiNauczyciele ostatnim strajkiem znienawidzili do siebie całe połeczeństwo...na szczęście opamiętalii sie z maturami (które i tak by sie odbyły) inaczej … Czytaj całość

20-08-2019

OjciecA dlaczego w wakacje nie stajkowaliście??? Ponad dwa miesiące byłyby zaburzone i byłby problem, że biedactwa muszą się pojawić w szkole? Żenada

20-08-2019

BarbaraZ każdego 500+ oddać przynajmniej 100 zł nauczycielom! Więcej zajmują się dziećmi niż ich własne matki.

Rozwiń komentarze (1044)