Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi konkretne rozwiązania

336
Podziel się:

- Egzaminy się odbędą. Rząd przygotowuje się na alternatywne rozwiązanie, jeśli nawet nauczyciele zdecydują się na strajk – zapowiada wicepremier Beata Szydło.

- Egzaminy się odbędą - zapewnia Beata Szydło.
- Egzaminy się odbędą - zapewnia Beata Szydło. (East News, MAREK LASYK/REPORTER)

Strajk nauczycieli w czasie egzaminów staje się coraz bardziej realny, a protesty się nasilają. Kolejna osoba dołączyła do głodówki w małopolskim kuratorium. Tymczasem ostatnie negocjacje wicepremier Szydło ze związkami okazały się fiaskiem.

- Jesteśmy umówieni na poniedziałek – zapowiedziała w Politycznym Graffiti Polsat News Beata Szydło. - Byłoby najkorzystniej, jakby związki zawodowe przyłączyły się do rozmów, aby nie zaostrzać protestów. Potrzebny jest kompromis i cofnięcie się obu stron. ZNP jest bardzo usztywnione w swoich stanowiskach.

Jak podkreśliła, nawet jeśli nie dojdzie do porozumienia i 8 kwietnia nauczyciele rozpoczną strajk, to i tak egzaminy się odbędą. Rząd bowiem przygotowuje się na alternatywne rozwiązanie. Jakie?

- W przyszłym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązanie. Wstrzymujemy się, bo w poniedziałek są jeszcze rozmowy – zaznaczyła na antenie Polsat News wicepremier Szydło.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli wisi na włosku. Wicemarszałek Sejmu apeluje do rządu

Ile szkół podejmie protest? – Weryfikujemy te dane. Według ZNP 85 proc. szkół chce strajkować,, ale to 85 proc. z tych placówek, co przeprowadziły referendum – zaznaczyła Szydło. - Według naszych danych z początku marca, to o połowę mniejsza liczba niż ta, o której mówi Pan Broniarz. Wielu nauczycieli nic chce protestować w trakcie egzaminów. Apeluję - wyłączmy uczniów z negocjacji.

Beata Szydło odniosła się też do żądań płacowych nauczycieli. - 1000 zł do bazowego wynagrodzenia, to znacznie więcej. Jeśli to przeliczymy, to żądana podwyżka wyniesie przeliczeniowo na nauczyciela 2,4 tys. zł. To daje 17 mld zł dodatkowych kosztów dla budżetu - mówiła.

- W tym roku nauczyciele dwukrotnie dostaną podwyżkę. W sumie 3 podwyżki przeliczeniowo złożą się na 570 zł podwyżki. Nikt nie dyskutuje z tym, że nauczyciele powinni zarabiać więcej - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(336)
Inż.
5 lata temu
Uczyciele skoro są tak dobrze wykształceni po najtrudniejszych studiach w kraju, od ręki znajdą pracę za 8000 netto
Nauczycielka
5 lata temu
Brawo Broniarz! Zjednoczylismy sie! W koncu jest nas tak duzo!!! Dzialamy!
Polka
5 lata temu
Zarobki tak niskie po studiach przy odpowiedzialnosci za zdrowie i zycie to ZENADA!
Rodzic
5 lata temu
Popieram strajk nauczycieli.
Zaznajomiony ...
5 lata temu
Etat nauczyciela nie składa się tylko i wyłącznie z 18 godzin lekcyjnych prowadzonych w szkole. Nauczyciel dodatkowo poświęca czas na przygotowanie się do zajęć, ocenę wypracowań i testów, branie udziału w dniach otwartych szkół (zazwyczaj wypadają w soboty), branie udziału w różnych obowiązkowych szkoleniach, zebraniach dla rodziców oraz rady pedagogicznej. Dodatkowo mają trochę "papierkowej roboty" w postaci między innymi przygotowywania dostosowań dla uczniów z dysfunkcjami (dla każdego ucznia indywidualnie) oraz pisaniu sprawozdań i analiz z egzaminów. Wakacje trwające dwa miesiące również w praktyce nie wyglądają tak kolorowo, ponieważ dyrektor kieruje na początku wakacji część kadry do komisji rekrutacyjnej, a w drugiej połowie sierpnia nauczyciele muszą już przygotowywać programy nauczania i wcześniej wspomniane dostosowania dla uczniów. PS. Nie jestem nauczycielem, ale mam ich kilku w swoim otoczeniu.
...
Następna strona