Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk ostrzegawczy rolników z AgroUnii. Domagają się m.in. skutecznej walki z ASF

67
Podziel się:

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii organizują strajk ostrzegawczy w kilku regionach kraju - dowiaduje się money.pl. Protesty zaplanowano na piątek. Michał Kołodziejczak zdradza nam, że chodzi m.in. o walkę z ASF. Dodaje ponadto, że formalizuje się właśnie związek zawodowy rolników.

Michał Kołodziejczak zapowiada strajk ostrzegawczy rolników i powołanie związku zawodowego
Michał Kołodziejczak zapowiada strajk ostrzegawczy rolników i powołanie związku zawodowego (PAP, Tomasz Gzell)

Rolnicy domagają się skutecznego zwalczania ASF, sprawiedliwego likwidowania szkód łowieckich, reformy prawa łowieckiego i "opanowania nadmiernego wwozu towarów z zagranicy". - Temat ten będzie też poruszony na dzisiejszym spotkaniu z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim - zapowiada lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Jak dodaje w rozmowie z money.pl, w piątek o 10:00 w kilku regionach Polski rolnicy rozpoczną strajk ostrzegawczy. Będzie polegał na powolnym poruszaniu się traktorami we wskazanych powiatach. Jeśli dojadą rolnicy z innych miejscowości, to będą tamować ruch samochodami. Jak podkreśla lider AgroUnii, akcja będzie powodowała pewne utrudnienia, ale nie to jest jej celem.

- Będzie to pierwszy strajk ostrzegawczy, pojazdy rolnicze będą się powolnie poruszały. Strajk dotyczyć będzie głównie ASF i wwozów towarów z zagranicy. Zależy nam na realnej walce z ASF, polegającej na m.in. zmniejszeniu populacji dzików i to dużym zmniejszeniu, przynajmniej w wyznaczonych miejscach - mówi nam Michał Kołodziejczak.

Jako przykład pokazuje Niemcy i granicę z Polską. - W walkę z ASF i w odstrzał dzików zaangażowani są nie tylko myśliwi, ale wojsko i policja. Wszystkie służby - podkreśla w rozmowie z money.pl lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Podkreślił też, że rolnicy kończą właśnie formalności związane z powołaniem związku zawodowego.

Poniżej lista miejsc, w których rolnicy zorganizują jutro strajk ostrzegawczy (to część miejscowości, cały czas pojawiają się kolejne):

- woj. opolskie, Olesno;
- woj. wielkopolskie: powiat kaliski, gmina Szczytniki, m. Marchwacz DK 12; powiat kościański i grodziski, Krzywiń, Nowe Miasto nad Wartą, Oborniki Wlkp.; powiat szamotulski, DK 92; powiat pleszewski; powiat ostrowski DK 11;
- woj. kujawsko-pomorskie: pow. Chełmno, miejscowość Żygląd;
- woj. łódzkie: pow. Sieradz, miejscowość Błaszki, powiat łowicki, gmina Chąśno;
- woj. podkarpackie: Radymno;
- woj. lubelskie: Radzyń Podlaski

Rolnicy zapowiadają kolejne akcje strajkowe, o szczegółach będą informować w najbliższych dniach.

Zobacz także: Obejrzyj: Wtargnął na konferencję. Wykrzyczał prezesowi, co o nim myśli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Gosia
3 lata temu
Znowu ucierpi na tym niczemu niewinny szary człowiek. Społeczeństwo pokocha za to rolników.
Parodia+
3 lata temu
Strajkujcie,krowa + i tucznik + musicie walczyć o kaczkę + i kurę +,gęsi + ,rząd już drukuje pieniądze ,będzie dla wszystkich.
Qawasaki
3 lata temu
Zima idzie i już się nudzą?
Rolnik Polski
3 lata temu
Rządamy zrównania wysokości składki Krus z Zusem.
kierowca
3 lata temu
A co im są winni kierowcy że dadzą im popalić?
...
Następna strona