Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk ostrzegawczy rolników z AgroUnii. Domagają się m.in. skutecznej walki z ASF

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii organizują strajk ostrzegawczy w kilku regionach kraju - dowiaduje się money.pl. Protesty zaplanowano na piątek. Michał Kołodziejczak zdradza nam, że chodzi m.in. o walkę z ASF. Dodaje ponadto, że formalizuje się właśnie związek zawodowy rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Michał Kołodziejczak zapowiada strajk ostrzegawczy rolników i powołanie związku zawodowego (Fot: Tomasz Gzell)

Rolnicy domagają się skutecznego zwalczania ASF, sprawiedliwego likwidowania szkód łowieckich, reformy prawa łowieckiego i "opanowania nadmiernego wwozu towarów z zagranicy". - Temat ten będzie też poruszony na dzisiejszym spotkaniu z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim - zapowiada lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Jak dodaje w rozmowie z money.pl, w piątek o 10:00 w kilku regionach Polski rolnicy rozpoczną strajk ostrzegawczy. Będzie polegał na powolnym poruszaniu się traktorami we wskazanych powiatach. Jeśli dojadą rolnicy z innych miejscowości, to będą tamować ruch samochodami. Jak podkreśla lider AgroUnii, akcja będzie powodowała pewne utrudnienia, ale nie to jest jej celem.

- Będzie to pierwszy strajk ostrzegawczy, pojazdy rolnicze będą się powolnie poruszały. Strajk dotyczyć będzie głównie ASF i wwozów towarów z zagranicy. Zależy nam na realnej walce z ASF, polegającej na m.in. zmniejszeniu populacji dzików i to dużym zmniejszeniu, przynajmniej w wyznaczonych miejscach - mówi nam Michał Kołodziejczak.

Jako przykład pokazuje Niemcy i granicę z Polską. - W walkę z ASF i w odstrzał dzików zaangażowani są nie tylko myśliwi, ale wojsko i policja. Wszystkie służby - podkreśla w rozmowie z money.pl lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Podkreślił też, że rolnicy kończą właśnie formalności związane z powołaniem związku zawodowego.

Poniżej lista miejsc, w których rolnicy zorganizują jutro strajk ostrzegawczy (to część miejscowości, cały czas pojawiają się kolejne):

- woj. opolskie, Olesno;
- woj. wielkopolskie: powiat kaliski, gmina Szczytniki, m. Marchwacz DK 12; powiat kościański i grodziski, Krzywiń, Nowe Miasto nad Wartą, Oborniki Wlkp.; powiat szamotulski, DK 92; powiat pleszewski; powiat ostrowski DK 11;
- woj. kujawsko-pomorskie: pow. Chełmno, miejscowość Żygląd;
- woj. łódzkie: pow. Sieradz, miejscowość Błaszki, powiat łowicki, gmina Chąśno;
- woj. podkarpackie: Radymno;
- woj. lubelskie: Radzyń Podlaski

Rolnicy zapowiadają kolejne akcje strajkowe, o szczegółach będą informować w najbliższych dniach.

Obejrzyj: Wtargnął na konferencję. Wykrzyczał prezesowi, co o nim myśli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

Greg90 % NA WSIACH GŁOSOWALI NA PIS CZEGO TERAZ CHCĄ ?? Dopłaty z unii ciągniki po 1 mil zł i jeszcze im mało . Chyba nie pamiętają jak było przed unią . … Czytaj całość

21-11-2019

Jankajak tam rolnicy? Za mało dał wam pis z programu krowa+ i świnia+? Przecież sami głosowaliście na pis

21-11-2019

adama ci dalej swoje. Rolnicy głosują na pis, a potem zdziwienie. Cierpimy wszycy bo te barany palą opony w centrum wawy i blokują drogi

Rozwiń komentarze (67)