Trwa ładowanie...
bEgvADhN

Notowania

Agrounia – Wszystkie wiadomości

Paszport dla żywności. Kołodziejczak: Zakute łby z PiS-u
50
07.06.2021 13:15

ROLNICTWO
 / 
Paszport dla żywności. Kołodziejczak: Zakute łby z PiS-u

PiS w Polskim Ładzie proponuje paszport dla żywności, formalnie ma to być cyfrowy system pozwalający na identyfikację żywności od pola do stołu. - Zakute łby z PiS-u powinny pojechać do Krakowa na giełdę warzywno-owocową Rybitwy i zobaczyć, jak tam w tej chwili stoi sześć TIR-ów z rumuńskimi ziemniakami, sprzedawanymi bez faktury, bez paragonów, bez odpowiednich oznaczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Niech powiedzą Rumunom, którzy zastraszają polskich rolników, o paszportyzacji żywności. Ale tam działacze PiS potrafią tylko wysłać urzędnika, który da 100, 200 czy 500 zł mandatu. Tam się kończy rozmowa o jakiejkolwiek paszportyzacji żywności - dodał.

Polski Ład. Kołodziejczak: Stek bzdur. Będziemy gradem dla Kaczyńskiego
59
07.06.2021 12:59

PIS
 / 
Polski Ład. Kołodziejczak: Stek bzdur. Będziemy gradem dla Kaczyńskiego

- Polski Ład to stek bzdur, nie ma o czym rozmawiać. Nic nie zmienia na polskiej wsi, co tu mówić o dopłatach do paliwa rolniczego. To powinno być zwolnione z opłaty drogowej, powinno być zwolnione z akcyzy, bo jest głównie wykorzystywane do jeżdżenia na polu. To nie jest łaska, to się należy rolnikom i konsumentom, by dostawali żywność po konkurencyjnych cenach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii, pytany o Polski Ład PiS. - We Francji istnieje paliwo rolnicze, jak mamy z nimi konkurować? Jak mamy konkurować z tymi, którzy mają normalne ubezpieczenia, a Polacy tego nie dostają? Polski Ład jest oderwany od rzeczywistości, nie ma tam nic, co odpowiada polskiej wsi, dziś mamy zupełnie inne priorytety. Mamy grad, susze, a nie możemy się od tego ubezpieczyć. To my będziemy gradem i suszą dla Jarosława Kaczyńskiego, który siedzi na Żoliborzu, żyje z dnia na dzień i kompletnie nie wie, z czym zmagają się ludzie, którzy ciężko pracują - dodał Kołodziejczak.

Powstaje partia rolników. Kołodziejczak zdradza plany: Z Tuskiem nie mamy o czym gadać
19
07.06.2021 11:02

WIDEO
 / 
Powstaje partia rolników. Kołodziejczak zdradza plany: Z Tuskiem nie mamy o czym gadać

Powstaje nowa partia, tworzą ją rolnicy, a jej liderem będzie prezes AgroUnii Michał Kołodziejczak. - Zbliżamy się dużymi krokami do pojawienia się na scenie politycznej. Sama rejestracja to nie jest start z działaniami politycznymi, te u nas idą. Rejestracja partii politycznej w Polsce trwa nawet kilka miesięcy, plany się nie zmieniły - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Plany na najbliższe dni są takie, że wybieram się do Rzeszowa, wypowiedzieć się na temat wyborów. Miałem nadzieję, że będzie to wstęp do wyborów krajowych, a tam każdy ubabrał się w lokalnych wojenkach. Działamy na wszystkich polach, robimy swoje. Posłowie mają już chyba głowy na wakacjach, to nie sprzyja rozmowom, ale nie ukrywam, że takie też trwają. Liczymy na 2023 rok, to bardzo ważne, a jeszcze ważniejszy będzie rok 2027. Jeżeli wybory będą w 2023, to liczymy, że uda nam się mocno zaistnieć, a główny cel, który sobie stawiamy, to długoterminowy. Jestem przekonany, że zaskoczymy, rozmowy trwają nie tylko z tymi, którzy dzisiaj są w parlamencie. Tusk wraca? Z Tuskiem nie mamy o czym gadać - dodał.

Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?
319
07.06.2021 10:42

OWOCE
 / 
Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Żywność od rolnika dużo tańsza niż w markecie. - W markecie jest dużo drożej i będzie jeszcze drożej. Markety stopniowo podnoszą ceny, a my zaczynamy się do tego przyzwyczajać. Ziemniaki u rolnika kosztują 1 zł czy 1,50 zł, w markecie kosztują 4 zł, podobnie jest z innymi warzywami. Ludzie do tego się przyzwyczajają, bo nie mają dostępu do innych sklepów niż wielkie sieci handlowe. Nie mają dostępu do bazarów czy bezpośrednio do rolnika, który faktycznie powinien zająć się hurtową produkcją, ale nie na zasadach wyzysku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Rolnicy uprawiają pola, pielęgnują to wszystko, do tego zbiory, pakowanie i wysyłanie do sklepów. To efekt bardzo słabego państwa, które pozwala wyzyskiwać biednych przez bogatych. Naszym największym bogactwem jest dostęp do surowca, do warzyw i owoców, musimy to pielęgnować i doceniać tych ludzi - dodał.

Dramat rolników, pogoda zniszczyła plony. Kołodziejczak: Odszkodowań nie będzie, ministerstwo odmówiło
148
07.06.2021 10:12

POGODA
 / 
Dramat rolników, pogoda zniszczyła plony. Kołodziejczak: Odszkodowań nie będzie, ministerstwo odmówiło

Pogodowa masakra na plantacjach warzyw, plony zniszczone przez grad i ulewy. Co z odszkodowaniami? - W ciągu dwudziestu minut przyszły bardzo obfite opady gradu, które zniszczyły plony rolników. Co najciekawsze, rolnicy nie mogli tych pól ubezpieczyć, agencje odmawiały polis. W całej Unii Europejskiej państwo dopłaca do takich polis 65 proc. Te policy są bardzo drogie, często kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy za hektar - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Agencje ubezpieczeniowe boją się takich ubezpieczeń, specjalnie windują ceny. Jeżeli ktoś opłaci, to agencja zawsze wygrywa, nawet przy szkodzie. Albo robi się to, by rolnicy nie ubezpieczali pól bez dopłat z państwa. Ministerstwo odmówiło w tym roku dopłaty do ubezpieczeń. Wielu rolnikom odmówiono dopłat, bo zabrakło pieniędzy. Żądamy pieniędzy dla tych rolników i wypłaty odszkodowań - dodał.

bEgvADhP
Money. To się liczy. Polskie warzywa i owoce w dyskontach. Gościem lider AgroUnii
6
07.06.2021 8:35

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Polskie warzywa i owoce w dyskontach. Gościem lider AgroUnii

Dziś w programie rozmawiamy o warzywach i owocach sprzedawanych w polskich sieciach handlowych. Jak wiele z nich pochodzi z Polski? Ile na sprzedaży tych produktów zarabiają rolnicy? Gościem będzie lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Zapraszamy od 9.15.

Poszedł do Biedronki. Sprawdził etykiety. Wiele osób nieźle się zdziwi
442
04.06.2021 13:13

WARZYWA
 / 
Poszedł do Biedronki. Sprawdził etykiety. Wiele osób nieźle się zdziwi

Młode ziemniaki z Grecji, marchewka z Hiszpanii, pietruszka z Włoch - rolnicy przejrzeli etykiety w popularnym dyskoncie. "Sklepy powinny być przepełnione krajowymi nowalijkami" - pisze jeden z działaczy Agrounii. Biedronka odpowiada, że dostawy pierwszych nowalijek z Polski właśnie docierają do jej sklepów.

Trwa wojna AgroUnii z Biedronką. Na gazetki i ziemniaki
7
21.05.2021 12:27

AGROUNIA
 / 
Trwa wojna AgroUnii z Biedronką. Na gazetki i ziemniaki

AgroUnia zapowiada, że opublikuje w swojej gazecie teksty o tym, skąd biorą się wysokie ceny płodów rolnych w sklepach, oraz o patologiach na rynku spożywczym. Sieć Biedronka odpowiedziała swoją gazetką, w której zapewnia, że sprzedaje polskie płody rolne.

Agrounia zakłada partię. Kodziejczak: "Mamy zebrane podpisy"
55
20.05.2021 20:31

AGROUNIA
 / 
Agrounia zakłada partię. Kodziejczak: "Mamy zebrane podpisy"

- Będziemy chcieli stworzyć silną partię, która będzie reprezentowała interesy zwykłych ludzi - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak na antenie RMF FM.

bEgvADhV
Rolnicy protestują pod Biedronką. Rozdali 10 ton ziemniaków
5
20.05.2021 10:35

ROLNICTWO
 / 
Rolnicy protestują pod Biedronką. Rozdali 10 ton ziemniaków

W czwartek AgroUnia, która pikietowała pod warszawską siedzibą Biedronki, rozdała 10 ton ziemniaków, za które w sklepie trzeba płacić 1-1,5 zł za kilogram. Skąd taka akcja? - To ziemniaki z mojego pola. Kiedy widzę, jakie są w tej chwili oferty dla rolników: 20-30 groszy za kilogram, a jeszcze kupujący mówią, że będą musieli odliczyć 20-30 procent na odpady, to cena tych ziemniaków spada do kilkunastu groszy. Zatem rozdanie 10 ton ziemniaków to dla nas około 2 tys. zł straty. Dużo, ale i mało. My za pomocą tej akcji chcemy pokazać, jak wypaczony i wydłużony jest łańcuch dostaw w Polsce - mówił lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, który przed demonstracją był gościem programu "Money. To się liczy". - Rolnik to nie jest człowiek, który ma sprzedawać, tylko ma skupić się na produkcji. A państwo polskie powinno stworzyć mu takie warunki, żeby mógł na tym normalnie zarobić i aby tej produkcji nie przerwał - komentował.

Money. To się liczy. Gościem lider AgroUnii
1
20.05.2021 8:49

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem lider AgroUnii

Dziś w programie analizujemy sytuację w rolnictwie i nową ofertę rządu dla polskiej wsi. Gościem będzie Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zapraszamy od 9.15.

Ptasia grypa dziesiątkuje drób. "Odszkodowania powinny wynikać z ustawy, a nie widzimisię urzędnika"
9
16.04.2021 18:42

ODSZKODOWANIA
 / 
Ptasia grypa dziesiątkuje drób. "Odszkodowania powinny wynikać z ustawy, a nie widzimisię urzędnika"

- O odszkodowaniach decydują powiatowy i wojewódzki inspektor weterynarii, więc ludzie boją się krytykować działania weterynarii - mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Odszkodowania powinny wynikać z ustawy i rolnik nie powinien się bać, że zależą od widzimisię jakiegoś urzędnika - uważa Michał Kołodziejczak. Na dowód przytacza swoją rozmowę z jednym z hodowców drobiu. – Zasady bioasekuracji mamy spełnione, ale jeżeli będziemy podskakiwać, to weterynaria nam przyśle kontrolę na salmonellę - miała powiedzieć Kołodziejczykowi jego rozmówczyni. - A za salmonellę nie ma żadnych odszkodowań - dodaje Kołodziejczak, zapewniając, że bakteria ma bardzo wiele odmian i nie wszystkie są równie szkodliwe. Lider rolników podnosi też problem odszkodowań, które są jego zdaniem nieadekwatne do strat. - W Polsce na walkę z chorobami zakaźnymi w 2021 r. jest przeznaczonych 430 mln zł, w tym na odszkodowania, utylizację, działania służb - mówi Kołodziejczak w kontekście ptasiej grypy. - W jednym ognisku, które było likwidowane w tamtym tygodniu, sam drób kosztował 32 mln i tyle powinno wynosić odszkodowania - podał przykład.

Lider rolników dostał pytanie o ambicje polityczne. "Jeszcze musimy to przepracować"
4
16.04.2021 18:15

ROLNICTWO
 / 
Lider rolników dostał pytanie o ambicje polityczne. "Jeszcze musimy to przepracować"

- Będziemy obserwować sytuację i dostosowywać sposoby działań - tak Michał Kołodziejczyk, lider AgroUnii, odpowiedział na pytanie o ambicje polityczne. Dodał, że sytuację ocenia realnie. - Jeszcze musimy to przepracować, zbudować więcej siły - powiedział, choć od konkretów uciekał. Z jego odpowiedzi wynika jednak, że niczego nie wyklucza. - Nigdy nie mówię nie i nigdy nie mówiłem, że nie chcę zmieniać Polski - powiedział Michał Kołodziejczak. - Ja wiem jedno: dziś brakuje w Polsce takiej siły, na którą mogą liczyć rolnicy - uważa.

bEgvADhW
Ptasia grypa atakuje. "Sytuacja jak z najgorszego horroru"
130
16.04.2021 10:27

ROLNICTWO
 / 
Ptasia grypa atakuje. "Sytuacja jak z najgorszego horroru"

- Tylko w tym roku mówimy już o prawie 200 ogniskach ptasiej grypy. Pierwszy raz po 14 latach mamy nawrót choroby w takiej skali. Już prawie 10 mln ptaków zachorowało na ptasią grypę - podkreśla Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Są kurniki, gdzie połowa zwierząt już nie żyje. Brakuje gazu, by te zwierzęta w humanitarny sposób uśmiercać. Brakuje rąk do pracy, które mogłyby pomóc w szybkim opróżnianiu ognisk choroby - przekonuje. Jako dowód AgroUnia pokazuje zdjęcia z fermy indyczej dotkniętej chorobą. - Człowiek zgłosił pięć dni przed nagraniem, że są chore ptaki. W przepisach weterynaria ma dwie doby, by te ptaki uśmiercić i wyczyścić kurnik. Te są w piątym dniu, a ostatnie zostały wyrzucone dopiero po ośmiu dniach od zgłoszenia - opisuje Kołodziejczak. Zaznacza, że zdjęcia nie oddają tego, co się faktycznie działo. - Ja tam byłem. Te ptaki były całe gorące, umierały w męczarniach - podkreśla, dodając, że w takich momentach rolnik nie jest już nic w stanie zrobić.

Money. To się liczy. Ptasia grypa w Polsce. Gościem lider AgroUnii
6
16.04.2021 8:59

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Ptasia grypa w Polsce. Gościem lider AgroUnii

Dziś w programie tematem sytuacja rolników w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ptasiej grypy i ASF. Czy grozi nam kolejna epidemia? Gościem będzie Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zapraszamy od 9.15.

Ubezpieczenia rolników. Agrounia będzie walczyła z pomysłem ozusowania ich działalności
820
19.02.2021 12:03

ROLNICY
 / 
Ubezpieczenia rolników. Agrounia będzie walczyła z pomysłem ozusowania ich działalności

To zamach na tradycję - mówił przed centralą KRUS w Warszawie szef Agrounii. Rolnicy nie godzą się na to, by prowadzący dodatkową działalność gospodarczą musieli płacić ZUS, a nie jak do tej pory podwójny KRUS.

Na wsi już jest gorąco. Rząd bierze się za rolników. Z KRUS do ZUS
2K
17.02.2021 16:56

PIENIĄDZE
 / 
Na wsi już jest gorąco. Rząd bierze się za rolników. Z KRUS do ZUS

Rząd szykuje zmiany w KRUS, rolnicy prowadzący działalność gospodarczą słono zapłacą. - To jest nie do przyjęcia, to uderzenie wymierzone w twarz polskich rolników. Ten podwójny KRUS dotyczy rolników, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa. Wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - Podwyżki KRUS-u i przerzucenie ich na ZUS spowodują, że dobrej, tradycyjnej, lokalnej żywności po prostu nie będzie. Stracą rolnicy, ale i całe polskie społeczeństwo - dodał.

Nowa "piątka dla zwierząt". Rolnicy znowu wyjdą na ulice?
7
17.02.2021 16:50

WIDEO
 / 
Nowa "piątka dla zwierząt". Rolnicy znowu wyjdą na ulice?

Rząd zmienia projekt "piątki dla zwierząt", co sądzą o tym rolnicy? - To powoduje tylko niepokój. Nie tylko u mnie, ale u wielu rolników. Takie działanie spowoduje, że rolnik, który będzie miał do sprzedania krowę, dostanie od państwa 500 zł dopłaty, to nie sprzeda jej na ubój rytualny. W tym samym czasie ubojnie rytualne, które przez wiele lat zdobywały rynki, przestaną funkcjonować. My je stracimy. Jako rolnicy, nie będziemy konkurencyjni z rolnikami z zagranicy - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - To jest nie do pomyślenia, że poseł Marek Suski wypowiada się z takim lekceważeniem. Trzeba mu powiesić banery, że jest podwójnym zdrajcą. Jeśli ktoś raz się pomyli, to nie oznacza, że chciał źle, może się pomylił. Jednak gdy ktoś robi to drugi raz, to robi to z pełną premedytacją. Tak działa Marek Suski. Bezczelnie chce się przypodobać prezesowi PiS - dodał.