Trwa ładowanie...
Notowania

Agrounia – Wszystkie wiadomości

Rolnicy protestują, bo znaleźli się "na skraju bankructwa". Wkrótce odczuje to Warszawa
184
09.02.2022 16:41

PROTEST
 / 
Rolnicy protestują, bo znaleźli się "na skraju bankructwa". Wkrótce odczuje to Warszawa

W środę (9 lutego) rolnicy zorganizowali około 50 akcji protestacyjnych w Polsce. Drogi zablokowali m.in. w centrum Łodzi. W stolicy woj. łódzkiego pojawił się Michał Kołodziejczak, lider ruchu AgroUnii, który jest jednym z organizatorów strajku. Skrzyżowanie ul. Piotrkowskiej z al. Piłsudskiego wypełniło 250 traktorów i setki rolników. - Godna płaca za ciężką pracę! - krzyczeli.

Rolnicy będą protestować. AgroUnia w środę zablokuje drogi
143
07.02.2022 16:32

BLOKADA DRÓG
 / 
Rolnicy będą protestować. AgroUnia w środę zablokuje drogi

W środę rolnicy wyjadą na drogi - zapowiedział w poniedziałek w Lublinie Michał Kołodziejczak. Lider AgroUnii ogłosił, że rolnicze blokady obejmą prawie 50 miejscowości w całej Polsce. Na konferencji prasowej domagał się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Premier: wsłuchujemy się w głos rolników. Lider Agrounii wypomniał podsłuchy
432
30.01.2022 13:36

AGROBIZNES
 / 
Premier: wsłuchujemy się w głos rolników. Lider Agrounii wypomniał podsłuchy

PiS rzuca pomysłami na rozwój rolnictwa. Premier zapewnia, że uważnie "wsłuchuje się w głosy rolników". Przepowiada dla wsi wielki "sukces". Na te słowa mocno zareagował lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Ostrzegł, że to "wsłuchiwanie się kończy się podsłuchami".

Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje
883
12.01.2022 10:43

PODATKI
 / 
Rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Lider AgroUnii: na nawozy trzeba wydać cztery pensje

- Nie powtarzajmy absurdów o tym, że obniżka VAT na nawozy sprawi, że w sklepach będzie taniej – powiedział w programie "Newsroom" WP Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Większość rolników, którzy prowadzą gospodarstwa, są "vatowcami". I tym małym gospodarstwom obniżka VAT pomoże, o to walczyliśmy. Ale nie oszukujmy się, że to obniży ceny. Rolnicy całkowicie stracili zaufanie do Prawa i Sprawiedliwości. Rząd podsłuchuje, a nie słucha i w tym jest największy problem. Spotkaliśmy się z ministrem rolnictwa, ale on bezradnie rozkłada ręce. Prosimy o to, by spółki Skarbu Państwa obniżyły ceny nawozów dla polskich rolników, a zarabiały na eksporcie. To może realnie obniżyć koszty produkcji żywności i przełożyć się na ceny. Tu już nie chodzi o pieniądze, tu chodzi o to, że rolnicy rezygnują z produkcji żywności. Większość z nich wykonuje dwa zawody. Spotkałem policjanta, który mi powiedział, że ma kilka hektarów ziemi po ojcu. Powiedział mi, że na nawozy musi wydać cztery swoje pensje, rok temu była to jedna pensja. On nie będzie produkował żywności, zrezygnuje, takich ludzi jest więcej.

Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk
246
12.01.2022 10:01

WIDEO
 / 
Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk

- Wszyscy widzimy, co się dzieje z cenami żywności w Polsce – powiedział w programie "Newsroom" WP Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. – Produkcja żywności spada dramatycznie. Wychodzi premier na konferencję, mówi o obniżce VAT i jeszcze w apelu do sieci kuriozalnie się myli, prosząc, by „obniżyły ceny produktów o 5 zł”. To symbol powrotu do poprzedniego systemu, kiedy władza próbowała regulować ceny. Ta decyzja nie spowoduje żadnej obniżki cen. Wiemy, jak działają korporacje, wielkie sieci handlowe. Tam zyski są najważniejsze. My ciągle sprawdzamy ceny w sklepach, widzimy mnóstwo nieprawidłowości. Nie reaguje UOKiK, inne państwowe instytucje, dlatego nie wierzymy w kolejne zmiany. W markecie ziemniaki kosztują 4 zł za kg, a my wiemy, że rolnik dostaje za nie 0,70 zł. Widać, kto zgarnia kasę na handlu polskimi produktami.

Górnicy pójdą z rolnikami? Szykuje się "oblężenie Warszawy"
69
28.12.2021 12:30

STRAJK
 / 
Górnicy pójdą z rolnikami? Szykuje się "oblężenie Warszawy"

Górnicy chcą połączyć się z innymi grupami, między innymi rolnikami, i razem dokonać "oblężenia Warszawy". 2022 rok będzie rokiem górniczych strajków i protestów? - Najbardziej nas boli lekceważenie ze strony rządowej. Minister, który umawia się z nami dwu, czy trzykrotnie, nie przyjeżdża na nie lub zmienia termin. Czy najazd na Warszawę? Pewnie ostatecznie tak, tylko z innymi niezadowolonymi grupami zawodowymi, bo tych jest coraz więcej. Tak naprawdę zapadła już wstępna decyzja, że jeśli dzisiaj nie będzie porozumienia, to od 4 stycznia zostanie zablokowana wysyłka węgla do elektrowni i elektrociepłowni. Tego chcielibyśmy uniknąć, ale jesteśmy pod ścianą - powiedział w "Money. To się liczy" Rafał Jedwabny, wiceszef krajowej sekcji WZZ "Sierpień 80". Został też zapytany, czy trwają już rozmowy z AgroUnią. - Na razie nie chciałbym odpowiadać na tak zadane pytanie. Na chwilę obecną nie odpowiem - odparł Jedwabny.

Holding spożywczy. Kołodziejczak: to okłamywanie ludzi
145
06.12.2021 10:54

CENY W SKLEPACH
 / 
Holding spożywczy. Kołodziejczak: to okłamywanie ludzi

Holding spożywczy, którego powołanie zapowiedział rząd, to okłamywanie ludzi. Ceny w holdingu nie będą niższe, ponieważ jako spółka Skarbu Państwa będzie się musiał kierować zyskiem – powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Agrounia odsłoniła programowe karty. Dostało się tez Zjednoczonej Prawicy
24
04.12.2021 16:17

ROLNICY
 / 
Agrounia odsłoniła programowe karty. Dostało się tez Zjednoczonej Prawicy

Agrounia zorganizowała w Warszawie konwencję programową. W trakcie spotkanie nie zabrakło gorzkich słów skierowanych w stronę władzy. Co proponuje rolniczy związek? Organizacja kierowana przez Michała Kołodziejczaka chce rozdrobnienia dostawców strategicznych, godnych warunki pracy dla pracowników, znakowania żywności flagą kraju pochodzenia, wyznaczenia maksymalnych marż dla warzyw, owoców i mięsa.

Kołodziejczak idzie po władzę. Ma konkretne projekty? "Od pisania ustaw są politycy"
16
05.11.2021 18:34

POLITYKA
 / 
Kołodziejczak idzie po władzę. Ma konkretne projekty? "Od pisania ustaw są politycy"

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, w programie "Money. To się liczy" został zapytany o jego pomysł i plany na polityczną przyszłość. Jego ruch pracuje nad projektami ustaw? - Zrobię to, jeśli Henryk Kowalczyk odda mi choć połowę swojej pensji. Od trzech lata cała moja praca w AgroUnii i działalność społeczna jest prowadzona pro publico bono. Tak samo jest też zbudowana AgroUniia - na ciężkiej pracy i zaangażowaniu bradzo wielu osób - powiedział Kołodziejczak w rozmowie z money.pl. - AgroUnia rejestruje się jako partia, to fakt, jeszcze nie jesteśmy zarejestrowani, ta procedura wciąż trwa. Natomiast my nie będziemy wychodzić ze swojej roli. Dzisiaj od pisania ustaw są partie, politycy, ministerstwa. My dokładnie wiemy, jak takie ustawy powinny wyglądać, ale odpowiedzią partii rządzącej, czyli brak tych ustaw, brak regulacji, jest pokazaniem, że mają nas gdzieś. Od żadnego ruchu społecznego nie można wymagać tego, byśmy pisali ustawy. Musimy wyjść z tego kompleksu związkowego - podkreślił lider AgroUnii.

Rolnicy zarabiają na drożyźnie? Kołodziejczak odpowiada: Premier skrzywdził społeczeństwo
186
05.11.2021 18:20

GOSPODARKA
 / 
Rolnicy zarabiają na drożyźnie? Kołodziejczak odpowiada: Premier skrzywdził społeczeństwo

Inflacja bije kolejne rekordy. Wzrost cen to dobra okazja dla rolników, by nieco dorobić? - Rolnicy na tym tracą. Po pierwsze, jest bardzo duży problem ze sprzedawaniem bardzo dużej ilości produktów, warzyw i owoców. Choćby jabłka, które dziś są sprzedawane za 20 do maksymalnie 60 groszy za kilogram. To jest skandal. Później te same jabłka kosztują dużo więcej w sklepach - powiedział w "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Jeżeli mówimy o inflacji, ona ma też potężny wpływ na dystrybucję tych towarów. Zwyżka cen żywności w sklepach wiąże się też z droższą obsługą tego wszystkiego, a nie z drożejącymi produktami rolnymi, których ceny pozostają na podobnych poziomach co w poprzednich latach - dodał.

Patohandel. Kołodziejczak: Mięso i nabiał, a na tym ptaki, psy, koty, ludzie. To trafia do sklepu
326
05.11.2021 15:42

HANDEL
 / 
Patohandel. Kołodziejczak: Mięso i nabiał, a na tym ptaki, psy, koty, ludzie. To trafia do sklepu

Lider AgroUnii poszedł na zaplecze sklepu znanej sieci handlowej. Zobaczył palety z jedzeniem pozostawione bez kontroli. - Po spotkaniu z ministrem Kowalczykiem, który nie przyjął zaproszenia, by pójść razem do Biedronki, nie po to, by piętnować jakieś zachowania supermarketu, ale tylko po to, by pokazać, co trzeba zmienić - poszedłem do marketu, chcąc to pokazać. Kilkanaście palet z żywnością. Z mięsem, z nabiałem. Wystawione na dworze, pod chmurą, stoi kilka godzin. Na tym wszystkim ptaki, psy, koty, ludzie. To stoi na chodniku, później trafia do sklepu - powiedział w "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Niezachowany prawidłowy ciąg łańcucha dostaw i ciąg chłodniczy, gdzie u producenta skutkowałoby to całkowitym wyłączeniem linii produkcyjnej. Zadzwoniłem od razu wieczorem do ministra Kowalczyka, powiedział, że o tej porze nie ma gdzie tego zgłosić. Ja to zgłosiłem do sanepidu o godzinie 21:00, kobieta powiedziała, że kontrola może być najszybciej następnego dnia. Do dziś nie mamy odpowiedzi - dodał.

"Wojna" o polską wieś. Kołodziejczak o Kowalczyku: Jest wicepremierem tylko dzięki AgroUnii
108
05.11.2021 12:49

GOSPODARKA
 / 
"Wojna" o polską wieś. Kołodziejczak o Kowalczyku: Jest wicepremierem tylko dzięki AgroUnii

AgroUnia na "wojnie" o polską wieś. - Dzisiaj dajemy czas nowemu ministrowi rolnictwa, który jest w randze wicepremiera. Jest w tej randze tylko dlatego, że AgroUnia o to postulowała. Henryk Kowalczyk powinien nam podziękować, ale jeszcze tego nie zrobił. To też świadczy o człowieku - powiedział w "Money. To się liczy" lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. - To my pokazywaliśmy, jak ważne jest rolnictwo, i wskazywaliśmy na wiele błędów PiS. To jest swoista wojna - o polską wieś i o produkcję żywności. A dzisiaj polska wieś boryka się z ogromnymi problemami, codziennie upada kilkadziesiąt gospodarstw rolnych. Głównym celem każdego rządu powinno być to, żeby gospodarstwa były rentowne i produkowały żywność. Obecnie one wyłącznie upadają, a nie powstają nowe - dodał.

Kowalczyk: spotkam się z Agrounią. "Cele są oczywiste, ale trzeba wiedzieć jak je realizować"
15
27.10.2021 10:50

HENRYK KOWALCZYK
 / 
Kowalczyk: spotkam się z Agrounią. "Cele są oczywiste, ale trzeba wiedzieć jak je realizować"

- W przyszłym tygodniu chciałbym rozpocząć spotkania z rolnikami, także z Agrounią i panem Michałem Kołodziejczakiem – powiedział w programie "Newsroom WP" nowy minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk. – Ta organizacja ma dużo pomysłów, pozostaje przedyskutowanie sposoby ich realizacji. Bo ja się podpisuję pod postuletem obniżenia cen nawozów, tyle że mamy podwyżki gazu w całej Europie i to jest problem. Cele są oczywiste, ale trzeba mieć plan.

AGROunia chce dwóch cen w sklepach. "Skończymy z gadaniem, że rolnicy zarabiają na drożyźnie"
199
27.10.2021 10:01

AGROUNIA
 / 
AGROunia chce dwóch cen w sklepach. "Skończymy z gadaniem, że rolnicy zarabiają na drożyźnie"

Dwie ceny w sklepach? Rolnicy zrzeszeni w AGROunii chcą, aby jedna mówiła o tym, ile otrzymuje rolnik, a druga wskazywała cenę dla konsumenta. - Rolnictwo jest w zapaści. Na polskiej wsi brakuje rąk do pracy. Nie ma kto pracować przy produkcji żywności w kraju - mówi Michał Kołodziejczak. Dają ministrowi kilka dni na spotkanie z nowym ministrem.

"Przynieśliśmy prosiaki ministrowi". AGROunia próbowała wnieść je do ministerstwa
47
20.10.2021 12:39

ROLNICTWO
 / 
"Przynieśliśmy prosiaki ministrowi". AGROunia próbowała wnieść je do ministerstwa

"Oddamy prosiaczki pod opiekę ministerstwa" - zapowiadała AGROunia. "Minister Grzegorz Puda nie chciał się nimi zaopiekować" - poinformowali rolnicy. To akcja mająca uwidocznić problemy rolników z utrzymaniem trzody chlewnej. Hodowcy dokładają 160 zł do każdego sprzedanego prosiaka.

Biedronka żąda 20 tys. zł od lidera AgroUnii. Kołodziejczak: Nie zapłacę!
164
04.10.2021 11:13

SPÓR
 / 
Biedronka żąda 20 tys. zł od lidera AgroUnii. Kołodziejczak: Nie zapłacę!

Biedronka pozywa Michała Kołodziejczaka z AgroUnii. Chce od niego 20 tys. zł. Zdaniem spółki, Kołodziejczak naruszył "chronione prawem dobra osobiste spółki". - Jeżeli dobrem spółki jest robaczywa kapusta, na której są odchody robaków, ok, może być to dobro spółki, taka jest Biedronka. Jeżeli dobrem spółki są źle oznaczone produkty, ok, mogę im przyznać rację. Ale na pewno nigdy nie będę skłonny za to płacić żadnych pieniędzy, ani przyznawać, że w tym wszystkim my ponosimy jakąkolwiek winę - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - W żadnym normalnym, cywilizowanym kraju dialog z ruchem społecznym, ze związkiem zawodowym nie wygląda w ten sposób. Jestem przekonany, że ten spór, jest sporem politycznym, w którym rząd mówi: uciszcie AgroUnię, zajmijcie ich czymś, bo robią nam dużo problemów. A Jeronimo Martins, które może mieć największą wymierzaną przez UOKiK karę, chce wykazać się przed rządem. I tak sobie podają ręce. Rozstrzygnięcie tego już się odbyło na półkach. 20 tysięcy złotych to ja sam mogę przeznaczyć, ale na fundację AgroUnia, która działa w imieniu rolników, konsumentów i całego kraju - dodał.

Biedronka pozywa Michała Kołodziejczaka z AgroUnii. Chce od niego 20 tys. zł
356
23.09.2021 7:21

ROLNICTWO
 / 
Biedronka pozywa Michała Kołodziejczaka z AgroUnii. Chce od niego 20 tys. zł

Właściciel popularnej sieci sklepów idzie do sądu. Jeronimo Martins Polska uważa, że Michał Kołodziejczak naruszył "chronione prawem dobra osobiste spółki". "Tak się kończy w naszym kraju wyciąganie błędów wielkim i bogatym" - komentuje AgroUnia.

Polski Ład dla rolników. Kołodziejczak: Tu przecież nie ma konkretów
15
10.09.2021 17:39

ROLNICTWO
 / 
Polski Ład dla rolników. Kołodziejczak: Tu przecież nie ma konkretów

Michał Kołodziejczak, lider rolniczej AGROunii, mówi propagandzie bez merytoryki - to jego ocena zapowiadanych przez premiera Morawieckiego rozwiązań dla rolników, mających znaleźć się w Polskim Ładzie.