Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Holding spożywczy. Kołodziejczak: to okłamywanie ludzi

116
Podziel się:

Holding spożywczy, którego powołanie zapowiedział rząd, to okłamywanie ludzi. Ceny w holdingu nie będą niższe, ponieważ jako spółka Skarbu Państwa będzie się musiał kierować zyskiem – powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Holding spożywczy. Kołodziejczak: to okłamywanie ludzi
Według Kołodziejczaka powodem rosnących cen żywności są wysokie marże nakładane przez wielonarodowe korporacje (PAP, Tytus �mijewski)
bFgpYZoB

- Holding spożywczy w tym układzie, o którym mówi (minister rolnictwa) Henryk Kowalczyk, to jest paranoja i okłamywanie ludzi, odbieranie im nadziei, że coś będzie lepiej – powiedział w poniedziałek w Radiu Plus Kołodziejczak, komentując rosnące ceny produktów rolnych. - Nie mówmy o absurdalnych pomysłach, które nigdy nie będą zrealizowane – skomentował zapowiedź utworzenia sieci tanich sklepów.

Markety kupują tanio, sprzedają drogo

Według Kołodziejczaka powodem rosnących cen żywności są wysokie marże nakładane przez wielonarodowe korporacje i "polski kapitał, który działa na uprzywilejowanych" zasadach.

- Supermarkety, pośrednicy kupują towary bardzo tanio i sprzedają bardzo drogo – powiedział Kołodziejczak.

bFgpYZoD
Zobacz także: Państwowa sieć sklepów. "To wypaczanie wolnego rynku. Nie tędy droga"

Dodał, że uderza to w rolników i konsumentów, "bo towary, które powinny być w przystępnych cenach, są sprzedawane jak dobra luksusowe". "

- Dojdzie do tego, że ludzie będą woleli kupić kilogram pomarańczy niż kilogram ziemniaków – czegoś, co powinno być sprzedawane w Polsce z normalna marżą, a nie przerośniętą – powiedział.

bFgpYZoJ

Zwrócił uwagę na raport ONZ sprzed sześciu lat, który przestrzegał, że "dostęp do żywności w Polsce będzie niedługo bardzo zagrożony przez oligopole".

Pytany, czy powołanie Polskiego Holdingu Spożywczego może zaradzić wzrostowi cen, odparł:

- Nie i to nam pokazuje dzisiaj chociażby handel paliwem. Zauważył, że ceny na stacjach Orlenu nie są niższe niż na innych stacjach, w tym należących do wielonarodowych korporacji.

- W holdingu też nie będzie taniej, bo – jak mówią nasi ministrowie - istotą spółek Skarbu Państwa jest zarabianie. One muszą działać według zasad rynkowych. Ziemniaki muszą u nich kosztować 4 zł za kilogram, bo one muszą zarabiać. To będzie tworzenie kolejnej spółki Skarbu Państwa – powiedział.

bFgpYZoK

Rząd ma parcie na państwowy holding

19 listopada wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Budowę Polskiego Holdingu Spożywczego ma ułatwić uchwalona w listopadzie ustawa dotycząca przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

W skład holdingu mają wejść m.in. takie spółki jak Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgpYZpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(116)
jkk
2 miesiące temu
tak mafia szykuje kolejne stołki dla kumpli,jak nazwać SZAMBO by nikogo nie obrazić może ktoś WIE ???????
Qupa Śmiechu
2 miesiące temu
GRABIE KTÓRE GRABIĄ OD SIEBIE. nieistnieją
Majonez Pozna...
2 miesiące temu
NIHIL NOVI aczkolwiek NOVI bo to teraz Polacy się dowiedzieli, że Pan Lider licencję pilota POsiada oraz zezwolenie na POsiadanie broni (tu: chyba z Brukseli) skoro za sterami bombowca zasiada ?????? Teraz zaiste POsiada nad rolnikami już taką przewagę, że zysków z gospodarstwa dla którego czasu już nie POsiada zapewne zupełnie nie bierze wcale POd uwagę !!!
bFgpYZpf
Majonez Pozna...
2 miesiące temu
NIHIL NOVI aczkolwiek NOVI bo to teraz Polacy się dowiedzieli, że Pan Lider licencję pilota POsiada oraz zezwolenie na POsiadanie broni (tu: chyba z Brukseli) skoro za sterami bombowca zasiada ??????
Nie widzą gał...
2 miesiące temu
Znowu płaczecie, robicie blokady na drogach, które rządzącym nie przeszkadzają, lecz zwykłym ludziom, a potem znów zagłosujecie na PiS. To przez was wszyscy inni mają tak źle, ą wam się przecież powinno podobać, wszak rządzą wasi wybrańcy.
...
Następna strona