Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Strajk szkodzi nauczycielom. Polacy coraz niżej cenią ich pracę

1036
Podziel się:

Pensja od 2 tys. zł do 2,5 tys. zł "na rękę". Według 43 proc. Polaków tyle powinno wystarczyć początkującym nauczycielom. Badanie przeprowadzone na zlecenie money.pl na panelu Ariadna nie pozostawia złudzeń: nauczyciele narobili sobie wrogów. Przez strajk.

Zdaniem większości Polaków początkujący nauczyciel powinien zarabiać od 2 do 2,5 tys. zł
Zdaniem większości Polaków początkujący nauczyciel powinien zarabiać od 2 do 2,5 tys. zł (Money.pl, Ariadna)

Jeśli ktoś myślał, że ogólnopolski strajk nauczycieli sprawi, że Polacy wyjdą na ulicę i będą bić się o postulaty płacowe nauczycieli, ten mocno się mylił.

Choć sporo się mówi o wpłatach na fundusz strajkowy czy słowach poparcia w mediach społecznościowych, to ogólne podejście Polaków do nauczycieli jest zupełnie inne.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl na panelu Ariadna wynika, że większość Polaków (48 proc.) nie popiera strajku. 29 proc. osób mówi działaniom pracowników oświaty "zdecydowane nie". Zrozumienie dla akcji podejmowanej w szkołach wyraża 37 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Obejrzy: Nauczyciele z "Solidarności" strajkują mimo porozumienia. "To już nie jest strajk związkowy"

Od początku strajku minął już ponad tydzień. Czy ten czas sprawił, że Polacy zmienili swoje nastawienie wobec strajkujących? Nieszczególnie. 36 proc. badanych jak nie popierało, tak dalej nie popiera tego, co robią nauczyciele, choć niektórzy zdanie jednak zmieniali.

9 proc. popierało strajk, ale potem zmieniło zdanie, a 17 proc. powiedziało odwrotnie - czyli pierwotnie nie popierało, a teraz popiera.

Blisko połowa Polaków (49 proc.) uważa, że nauczyciele powinni wrócić do pracy i przyjąć propozycje rządu. Co czwarty badany (26 proc.) jest zdania, że akcja powinna trwać tak długo, aż ministrowie ulegną.

Sporo emocji budzą postulaty płacowe. Niemal identyczne wyniki mamy, gdy zapytamy Polaków, czy rząd powinien zgodzić się na żądania płacowe nauczycieli. Chodzi o podwyższenie wynagrodzenia od 700 do 900 złotych w zależności od stażu i doświadczenia. W tym przypadku "tak" powiedziało 40 proc. badanych, a "nie"… 39 proc.

Jak pisaliśmy wyżej, Polacy nie cenią pracy nauczycieli. Szczególnie tych, którzy dopiero weszli do zawodu. Zdaniem badanych początkujący belfer powinien zarabiać od 2 do 2,5 tys. zł "na rękę".

Tak uważa niemal połowa przepytanych osób (43 proc.). Co czwarty badany uważa, że wynagrodzenie netto powinno wynosić od 2,5 do 3 tys. zł na samym początku kariery.

Gdyby pozostawić badanym decyzję o tym, ile powinien miesięcznie zarabiać nauczyciel z 10-letnim stażem, to byłoby to od 3 do 3,5 tys. zł na rękę. Tego zdania jest co trzeci badany (28 proc.).

Niewiele mniej, bo 22 proc. osób uważa, że od 2,5 do 3 tys. zł powinno belfrom w zupełności wystarczyć.

Jak to wygląda dziś? Wynagrodzenia nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które gwarantuje konkretne poziomy w zależności od stopnia zawodowego.

Stażysta z wyższym wykształceniem zaczyna od 2,5 tys. zł brutto, nauczyciel dyplomowany kończy na 3,5 tys. zł brutto. A do tego dochodzą ewentualne dodatki i tzw. "trzynastka", czyli jedna dodatkowa pensja.

W kontekście strajku nauczycieli jest jeszcze jeden ciekawy wątek. W przestrzeni publicznej często pojawia się pytanie, co o strajku nauczycieli myśli Agata Kornhauser Duda? W końcu sama niegdyś uczyła w II Liceum w Krakowie. W badaniu na panelu Ariadna dla money.pl zapytaliśmy, czy pierwsza dama powinna przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Jak się okazuje, temat mocno dzieli społeczeństwo. 43 proc. badanych uważa, że pierwsza dama powinna zabrać głos w sprawie strajku. 36 proc. jest zdania, że małżonka Andrzeja Dudy nie powinna się mieszać w sprawy protestujących pracowników oświaty.

Badanie w panelu Ariadna zostało przygotowane na próbie 1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Ariadna
KOMENTARZE
(1036)
Xyz
4 lata temu
Jestem nauczycielem mianowanym z 11 letnim stażem i zarabiam zgodnie ze złożonym zeznaniem podatkowym 3400 zl brutto czy to jest dużo i ,nie mam godzin ponadwymiarowych.jest to 705 średniej krajowej.Uważam,że nauczyciel powinien zarabiać średnią krajowa przy normalnych godzinach.Druga sprawa dlaczego na temat pensji nauczycieli wypowiadaja się ludzie nie mający nic wspólnego z praca nauczycieli.nie mający dzieci w wieku szkolnym
nel
4 lata temu
mam to głęboko w d.., co myśli niedouczony robol o mojej pracy
30+
4 lata temu
Skoro praca nauczyciela to koszmar za marne pieniądze to może zamiast strajkować nauczyciele niech złożą wypowiedzenia z pracy i tak nie uczą a do września zrobić nową rekrutacje .CIEKAWA JESTEM ILE NAUCZYCIELI ZDOBYŁO BY SIĘ NA REZYGNACJE ZE SWOJEJ CO BY NIE BYŁO CIEPŁEJ POSADKI.
Gdanszczanka
4 lata temu
I po co te nauczyciele, starczy religia, reszta do roboty do lopaty jak w Chinach. Wszystkim yntelygentom gupoty wywieczaly z glowy....
antykod
4 lata temu
Jacy ludzie są krótkowzroczni. Robiąc nagonkę na nauczycieli zastanowiliście się, kto będzie chciał w tym zawodzie pracować? Już teraz słychać głosy nauczycieli, że koniec z organizacją wycieczek, które są później wypominane, imprez, tego nie mają w obowiązkach. Ograniczą się do swoich obowiązków, za co im płacą i kto na tym skorzysta? Skorzystają oni i ich rodzina, kosztem której niekiedy zajmowali się cudzymi dziećmi. W końcowym rozrachunku to oni będą górą, ale przecież tego chcecie :)
...
Następna strona