Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Strajk w Airbusie wisi na włosku. Pracownicy domagają się podwyżek

11
Podziel się:

Pracownicy polskiego Airbusa żądają wzrostu płac - w zależności od stażu zatrudnienia - od 150 zł do 500 zł. Czy dojdzie do protestu, zadecydują w referendum strajkowym, które odbywa się we wtorek.

Zdjęcia ze strajku ostrzegawczego dostaliśmy na platformę dziejesie.wp.pl
Zdjęcia ze strajku ostrzegawczego dostaliśmy na platformę dziejesie.wp.pl (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, dzieje się)
bEEhtIth

Głosowanie jest tajne i zawiera jedno pytanie: czy wyrażasz zgodę w celu zorganizowania strajku w celu spełnienia żądania wzrostu płacy brutto podstawy dla pracowników w okresie 2 lat:
- z okresem zatrudnienia do 1 roku 150,00 PLN
- z okresem zatrudnienia od 1 roku do 5 lat 350 PLN
- z okresem zatrudnienia powyżej 5 lat 500 PLN.

"Weź w swoje ręce odpowiedzialność za swoje warunki pracy i płacy, za to, jaki będzie ich przyszły kształt i wysokość. Pokaż, że nie jest Ci obojętne, jak i na jakich warunkach pracujesz" - tak na swoim profilu na Facebooku NSZZ Solidarność w Airbus Poland S.A. zachęca do wzięcia udziału w referendum.

bEEhtItj
Zobacz także: Obejrzyj także: Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi

Pod koniec lutego na terenie zakładu Airbus Poland SA NSZZ "Solidarność" zorganizowała strajk ostrzegwaczy. I tak wygramy - głosił napis, z którym wówczas wystąpili pracownicy. Krzysztof Kacprzak, przewodniczący "Solidarności" w Airbus, mówił: Jesteśmy zmuszeni w ten sposób wyrazić nasze niezadowolenie i determinację, ponieważ mimo trwania sporu zbiorowego zarząd nie podejmuje z nami żadnych rozmów.

bEEhtItp

Gdy trwały przygotowania do strajku ostrzegawczego, pracownicy mieli dostawać komunikaty, że żądania przez "Solidarność" podwyżek powiązanych ze stażem pracy bez wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy może naruszać ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - napisał "Tygodnik Solidarność", A to oznaczałoby, że strajk może być nielegalny.

Wówczas na profilu związkowców Airbusa znalazło się zapewnienie: "Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" jest organizatorem tej akcji i bierze za nią pełną odpowiedzialność, w tym także za jej legalność".

Spór zbiorowy w polskim Airbusie trwa od października 2018 r. Pracownicy domagają się podwyżek, bo uważają, że płace w zakładzie są niewspółmiernie niskie w porównaniu z podobnymi zakładami, a to z kolei jest powodem dużej rotacji pracowników.

bEEhtItq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEhtItK
KOMENTARZE
(11)
Video Player ...
2 lata temu
Okropna firma. Brak kompetencji poraża zarządzają ludzie z przypadku. Opinia fatalna i jeszcze te strajki. Firma upadnie po wyborach razem z tą wydrą.
ja
3 lata temu
Pracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy… Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Sony
3 lata temu
Też chcę podwyżkę w swojej pracy !!!! Wszystkim się należy !!
bEEhtItL
Pol
3 lata temu
słyszałem że nawet 300+ dla kotów będzie
grubaas
3 lata temu
teraz wszyscy bedo strajkowac bo im wszystkim sie malezy dosyc prazy za 2 tysie teraz 3 musi byc z przodu najlepiej 3.5 na reke