Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Strajk w Rafinerii Gdańskiej? W spółce zawrzało

161
Podziel się:

W Rafinerii Gdańskiej trwa referendum strajkowe. Jak wynika z informacji, do których dotarł Onet, zarząd uważa, że związki zawodowe nie mają podstaw prawnych, aby na terenie zakładu miało dojść do strajku. Konfliktem zajęła się prokuratura.

Strajk w Rafinerii Gdańskiej? W spółce zawrzało
W Rafinerii Gdańskiej przeprowadzane jest referendum strajkowe (Agencja Gazeta, Beata Kitowska)

Jak podaje Onet, od ubiegłego roku trwa konflikt na linii związki zawodowe a zarząd Rafinerii Gdańskiej. Spór dotyczy płac. Związkowcy złożyli już nawet zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań podejmowanych obecnie przez zarząd spółki. Obie strony przedstawiają odmienne stanowiska.

Spór w Rafinerii od marca 2022 roku

W relacji Roberta Węgrzynowskiego, przewodniczącego zarządu Wolnego Związku Pracowników Grupy Lotos, spór trwa od marca 2022 roku. Do lutego podnoszono postulat podniesienia pensji o 10 proc. od początku 2022 roku, a zarząd wyraził zgodę na podwyżki o 5,5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Połowa energetyki stanęła. "Ryzyko blackoutu coraz bardziej teoretyczne"

Angelica Pegani z Biura Komunikacji Zewnętrznej Rafinerii Gdańskiej przekazała redakcji Onetu odmienne stanowisko. "W Rafinerii Gdańskiej, tylko w 2022 r., zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, obowiązującym w tej spółce, podwyżki zasadniczych wynagrodzeń wyniosły blisko 8 proc. W tym czasie wypłacono również pracownikom dodatkowe indywidualne świadczenia pieniężne w łącznej wysokości 10 tys. zł. Oznacza to, że realnie podwyżki wynagrodzeń w 2022 r. osiągnęły poziom 14,3 proc. Należy tu zaznaczyć, że ten poziom jest wyższy, niż obecne oczekiwania części związków zawodowych, które zgłosiły propozycję wzrostu wynagrodzeń o 10 proc." - wyliczała Pegani w odpowiedzi na pytania Onetu.

Według informacji serwisu, aparatowy – operator instalacji rafineryjnych – zarabia na początku kariery pensję zasadniczą wynoszącą niecałe 5 tys. zł brutto. Maksymalna stawka na tym stanowisku to 8 tys. zł brutto. Zaznaczmy, że są to stawki podstawowe.

Referendum

Referendum w Rafinerii Gdańskiej rozpoczęło się na początku tygodnia (tj. 9 stycznia), a związkowcy prognozują, że potrwa przynajmniej do końca stycznia. Pytanie w referendum brzmi: "czy wyraża Pan/Pani zgodę na przeprowadzenie w Rafinerii Gdańskiej strajku lub akcji protestacyjnej w związku ze sporem zbiorowym, którego przedmiotem jest wzrost wynagrodzeń zasadniczych za rok 2022?".

Robert Węgrzynowski mówi w rozmowie z serwisem, że spodziewa się poparcia na poziomie 90 proc.

Wspomniane na początku artykułu zgłoszenie do prokuratury dotyczy zarzutu związkowców, jakoby zarząd Rafinerii Gdańskiej utrudniał działalność organizacji pracowniczej. Jak podaje strona społeczna, między innymi nie udostępniono list pracowników do celu organizacji referendum. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała, że śledczy ze Śródmieścia zdecydowali o odmowie wszczęcia postępowania.

Zarząd spółki podkreśla w stanowisku przekazanym Onetowi, że wspomniane działania związków nie mają podstaw formalno-prawnych. "Pomimo rozbieżności, dbając o dobro pracowników Rafinerii Gdańskiej, pozostajemy otwarci na konstruktywny dialog ze stroną społeczną, który jest kontynuowany", przekazała Angelica Pegani z Biura Komunikacji Zewnętrznej Rafinerii Gdańskiej

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
Jan Słoik
rok temu
Aktualnie na antenie lokalnego radia z Gdańska prowadzona jest szeroko zakrojona kampania reklamowa ogłaszająca nabór na nowych pracowników do Rafinerii Gdańskiej. Czy to zwykły zbieg okoliczności???
nico
rok temu
Gdyby rządziła PO to już wszystkie spółki skarbu pastwa by sprzedano.a Ministerstwo Skarp Państwa zlikwidowane taki był plan PO
Dembr
rok temu
Zniszczyć Polskę, a zwłaszcza jej gospodarkę o to chodzi takim strajkującym szumowinom. Zapewne Wałęsa, wciąż nawołujący do obalenia Rządu jest już za, a nawet przeciw. Jak staniesz po stronie Polski, to nikt Cię nie obroni, niestety zostaniesz sam... z tą swoją biało-czerwoną na sercu
robolbezrobot...
rok temu
dać im godnie zarobić jak nam 3600 brutto 10% premii dodatek nocny i premia frajerska ( system równoważny ) a to miało byc tylko na kryzys - pumy przez to odpadły
wdzięczny
rok temu
rok wyborczy czas zacząć... strajki, protesty itd... szczególnie w budżetówce i firmach kontrolowanych przez Państwo..... oj jak bardzo są teraz potrzebne obecnym rządzącym środki z KPO..... bo za co bidulki będą kupować głosy w najbliższych wyborach?
...
Następna strona