Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Strajk w ZUS przed wakacjami. "Wypłata świadczeń może być zagrożona"

216
Podziel się:

Chroniona liderka Związkowej Alternatywy, Iwona Garczyńska, została dyscyplinarnie zwolniona z ZUS. Związek poinformował, że daje mu to prawo do natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej. Bezterminowy strajk ma rozpocząć się przed wakacjami i objąć cały kraj - wynika z informacji Radia ZET.

Strajk w ZUS przed wakacjami. "Wypłata świadczeń może być zagrożona"
Urzędnicy ZUS zapowiadają strajk przed wakacjami. "Wypłaty emerytur mogą być zagrożone" - ostrzegają związkowcy. N/z: Gertruda Uscinska (East News, Bartosz Krupa)

Spór pracowników z władzami ZUS trwa od wielu miesięcy. Urzędnicy od dawna narzekają się na przeładowanie obowiązkami i niskie płace, o czym pisaliśmy w money.pl.

– Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może – mówili w rozmowie z money.pl związkowcy z Zakładu.

ZUS zwolnił związkowca. "Będzie strajk"

Negocjatorka z ramienia Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, została zwolniona dyscyplinarnie z pracy 25 maja 2022 roku - wynika z informacji Radia ZET. ZUS powołał się na art. 52 Kodeksu pracy, pozwalającym rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związek nie zamierza zostawić sprawy bez odzewu. Zapowiada rozpoczęcie strajku jeszcze przed wakacjami.

Zdaniem Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związku Zawodowego Alternatywa, z którym rozmawiał dziennikarz "Zetki", w wyniku strajku może zostać wstrzymana wypłata emerytur.

Do postulatu dotyczącego wzrostu płac doszedł nowy: przywrócenie do pracy Ilony Garczyńskiej oraz dymisja prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej.

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, w odpowiedzi na zarzuty przesłał do Radia ZET oświadczenie, w którym zapewnia, że "wypłaty emerytur oraz świadczenia 500+ nie są zagrożone".

"Jeśli chodzi o panią Ilonę Garczyńską, to w opinii pracodawcy, wielokrotnie naruszyła ona podstawowe obowiązki pracownicze (...). Sprzeciwiamy się praktykom manipulowania informacją na temat pracodawcy (...). Pani Ilona Garczyńska mija się z prawdą i rozpowszechnia nieprawdziwe informacje. Wypowiedzi pani Ilony Garczyńskiej przekroczyły granice dozwolonej krytyki, są szkalujące i dążą do całkowitego zdyskredytowania Zakładu w przestrzeni publicznej. Za takie można uznać nazwanie jednego z dyrektorów oddziału ZUS 'psychopatą'" - informuje rzecznik ZUS w przesłanym piśmie.

ZUS może stanąć. To będzie paraliż państwa

W połowie ubiegłego roku Pracownicy ZUS-u urządzili na facebookowej grupie nieformalny konkurs: "kto ma w biurze gorsze piekło", opisując fatalne warunki pracy. Jedna z kobiet pisała tak: "kiedy wychodziłam po 8 godzinach pracy w 32 st. C (na zewnątrz było 26 st. C), aż mi się przed oczami ciemno zrobiło. Parę osób musi chyba zemdleć lub nabawić się udaru cieplnego, żeby dotarło, że w takich warunkach nie da się pracować".

Zwolniona z ZUS Iwona Garczyńska mówiła nam wówczas tak: - Ludzie myślą, że pracujemy w luksusach, a prawda jest taka, że pracodawca oszczędza na nas, jak tylko może. Pracujemy w potwornej duchocie, w maseczkach na twarzach, których nie wolno nam zdjąć, w pełnym obuwiu i bez wody butelkowanej do picia, bo takie oszczędności są teraz w ZUS – relacjonowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
PANI
2 lata temu
To Pani U mija się z prawdą Pani I walczy o prawa pracowników A Pani U łamie prawa pracowników wszyscy wiedzą, że przekręt zrobiła U z dyscyplinarką . Uscinska daj sobie dyscyplinarne i wykop się z ZUSU każdy ma Ciebie dosyc
Anda
2 lata temu
W Zuzię to pracują prozniacy, nic nie można załatwić odsyłają od jednego pracownika do drugiego itd. A jak się powie prawdę co się myśli o nich to wzywają ochronę, zaraz obrażeni a ze są nieudacznikami i ze ZUS upada bo jest zatrudnionych zbyt dużo ludzi i po układach to się obrażają i ochrona.
ozzy
2 lata temu
z ZUS em mam ostatnio sporo do czynienia z powodu renty dla żony, Warszawa, ul. Podskarbińska, chyba ze dwanaście okienek..., trzy, cztery czynne..., zdrowia życzę..
edek
2 lata temu
125 stron ofert pracy w na stronie ZUS wiele mówi o atrakcyjności ofert
Suzi
2 lata temu
Cynizm cynizm cynizm rządzących.
...
Następna strona