Notowania

gospodarka polska
08.11.2018 15:42

Strategia rozwoju AI coraz bliżej. W piątek prezentacja założeń

9 listopada Ministerstwo Cyfryzacji wraz z przedstawicielami innych resortów przedstawi założenia do strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. - Nie możemy zwlekać, bo mamy potencjał, by być w światowej czołówce - tak mówił latem wicepremier Jarosław Gowin, gdy zapowiadał prace nad tym dokumentem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: MARIUSZ GACZYNSKI)

Założenia do strategii rozwoju sztucznej inteligencji zostaną przedstawione podczas konferencji organizowanej przez resort cyfryzacji, z udziałem przedstawicieli wielu innych ministerstw: nauki, rodziny i pracy, zdrowia, inwestycji i rozwoju, przedsiębiorczości i technologii. Konferencję poprowadzi Sebastian Ogórek, zastępca redaktora naczelnego money.pl.

Podczas konferencji poznamy także efekty prac czterech grup robocznych, które działały przy resorcie cyfryzacji i pracowały w takich obszarach, jak: gospodarka oparta na danych, finansowanie badań i rozwoju, edukacja oraz etyka i kwestie prawne.

Zobacz: Sztuczna inteligencja w biznesie to codzienność. Niedługo algorytmy mądrzejsze od człowieka

- W perspektywie długoterminowej chcemy, aby polski sektor sztucznej inteligencji stał się źródłem trwałego wzrostu gospodarczego - wskazuje ministerstwo cyfryzacji.

- Chcemy szukać specyficznych dla polskiej gospodarki obszarów, gdzie sztuczna inteligencja będzie miała łatwiejsze zastosowanie. Na przykład w przemyśle motoryzacyjnym poszczególne nasze firmy, poszczególne start-upy zdobędą sobie jakąś pozycję, ale globalnie raczej przegramy z tymi gospodarkami, których jest to przemysł dominujący. Natomiast mamy branże, w których jesteśmy absolutnym liderem: sadownictwo, drobiarstwo, meblarstwo. Jeżeli jakakolwiek firma myśli, żeby przygotować rozwiązania pod potrzeby tych branż, to tak czy inaczej przyjdzie do Polski - tłumaczył Zagórski.

Według danych podawanych przy okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy 45 proc. firm w Polsce deklaruje, że już wdrożyło jakieś rozwiązanie związane ze sztuczną inteligencją.

Z kolei wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, gdy latem zapowiadał prace nad strategią, przypomniał raport, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. - To wywołuje lęki” – mówił i podkreślił, że każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją – dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2018

marCzy oni w ogóle wiedza czym jest sztuczna inteligencja ? Bo gdyby wiedzieli to by wiedzieli żeby tego nie tworzyć

08-11-2018

AndroidSztuczna inteligencja to norma w polityce polskiej od wielu wielu lat

09-11-2018

tatanisiLider AI w sadownictwie ? Gratuluję wniosków!

Rozwiń komentarze (6)