Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Sukcesja w firmie. Ministerstwo przedsiębiorczości szykuje regulacje

3
Podziel się:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce ułatwić proces sukcesji w firmach rodzinnych. Przedsiębiorcy zostali zaproszeni do konsultacji tzw. Zielonej Księgi, która ma być zbiorem regulacji w tej sprawie.

MPiT opublikowała Zieloną Księgę ws. sukcesji w firmie rodzinnej.
MPiT opublikowała Zieloną Księgę ws. sukcesji w firmie rodzinnej. (East News, Piotr Mecik)

Przekazanie obowiązków w firmie rodzinnej wciąż jest wyzwaniem. Starsza generacja często woli sprzedać biznes niż poszukać następców. Zielona Księga, przygotowana przez resort przedsiębiorczości, zakłada wprowadzenie instytucji fundacji rodzinnej, która miałaby uprościć proces sukcesji.

Dokument nie zawiera konkretnych przepisów, które miałyby być wprowadzone do systemu prawnego. Jest raczej zbiorem zaleceń, które mogą teraz komentować zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje zrzeszające firmy rodzinne.

W opracowaniu można znaleźć wyjaśnienia, czym jest fundacja i po co się ją zakłada. Ponadto w Zielonej Księdze przedstawione zostały analizy prawno - porównawcze przedstawiające regulacje dotyczące fundacji rodzinnych, funkcjonujące w innych krajach.

Zobacz także: Obejrzyj: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Minister Emilewicz stawia sprawę jasno

- Celem projektowanej regulacji jest umożliwienie właścicielom polskich firm rodzinnych korzystania z rozwiązania gwarantującego trwałość biznesu, bez ryzyka niekontrolowanego podziału przedsiębiorstwa pomiędzy ewentualnych spadkobierców, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów osób najbliższych właścicielowi - komentuje kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Praktyka pokazuje, że w kilku krajach europejskich, takich jak Szwecja, Holandia, Szwajcaria, powołuje się fundację rodzinną, którą z kolei powołuje senior rodu czy cała rodzina i przenosi się tę fundację cały majątek. Na nią jest przeniesiona firma, a ta fundacja działa mając na względzie interes członków rodziny.

Z raportu BNP Paribas Wealth Management wynika, że co siódmy właściciel firmy nie potrafi wskazać nikogo, kto byłby odpowiedni do przejęcia po nich schedy. Ponad połowa badanych uważa, że ich następcy nie są jeszcze gotowi. Z drugiej jednak strony tylko 8 proc. młodych chce docelowo przejąć rodzinny interes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Pshemos
4 lata temu
Znaczy... tworzymy byt prawny, który w zamierzeniu ma uprościć dziedziczenie... ale... skoro fundacja będzie miała zarząd i jej celem jest działalność gospodarcza to pozostaje chyba raczej spółką. Absurd. Czy nie lepiej byłoby aby w przypadku śmierci właściciela firmy zastosować prawo spadkowe na zasadzie spółki cywilnej? W postępowaniu spadkowym stosuje się zasady zwykłe włącznie z prawem do wyboru sposobu dziedziczenia, przy czym w przypadku gdyby pozostawał jeden spadkobierca forma prawna działalności pozostawałaby bez zmian. Tych mógłby dokonać nowy właściciel po objęciu spadku. Proste logiczne i w dodatku nie powodujące żadnych dodatkowych kosztów takich jak obsługa księgowa fundacji, która jest zdecydowanie wyższa od obsługi księgowej działalności gospodarczej. Ktoś za projekt tego absurdu chyba wziął spore pieniądze, tylko kto będzie ponosił koszty tego bubla, który z konieczności będzie wkrótce zmieniany?
kasztan bizne...
4 lata temu
Popek i rychu peja zatrudnia Was przy swoich biznesach!
Polak
4 lata temu
chce a zrobi to dwa różne słowa, pis chce, ale nie zrobi. Pis obiecuje, ale nie zrobi. Tak rządzi pis, który jedyne co robi to daje gotówkę z naszych podatków.