Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Koronawirus. Surowe zasady dla przedsiębiorców. Łamiesz zakaz, pomoc się nie należy

16
Podziel się

Opublikowana właśnie ustawa covidowa przewiduje surowe kary dla przedsiębiorców. Naruszenie choćby jednego ograniczenia może wykluczyć otrzymywanie pomocy.

Koronawirus. Surowe zasady dla przedsiębiorców. Łamiesz zakaz, pomoc się nie należy
Ustawa może uderzyć w tych, którzy prowadzą salony fryzjerskie, restauracje czy hotele (Unsplash.com, Adam Winger)
bDRUcpzF

Ustawa covidowa, która po sporym poślizgu została w sobotę opublikowana w Dzienniku Ustaw, zawiera bardzo surowy zapis dotyczący wszystkich przedsiębiorców.

Otóż, jak czytamy w przepisach ustawy, naruszenie przez przedsiębiorcę "ograniczeń, zakazów lub nakazów" epidemicznych stanowi podstawę do odmowy udzielenia pomocy publicznej.

To nie wszystko - według ustawy każdy przedsiębiorca, który stara się o pomoc, powinien złożyć specjalne oświadczenie, w którym napisze, że żadnych ograniczeń i nakazów nie złamał. Prawodawca przypomina, że przedsiębiorcy będą to robić "pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń".

bDRUcpzH
Zobacz także: Szpitale tymczasowe bezużyteczne? "Każdy sobie coś tam skrobie"

Jeśli natomiast odpowiednie służby uznają, że takie nakazy zostały złamane, przedsiębiorca będzie musiał pomoc oddawać - czasem również z odsetkami.

bDRUcpzN

Jak czytamy w ustawie, decyzje o zwrocie pomocy wydaje podmiot, który jej udzielił.

Ustawa jednocześnie nie precyzuje, za łamanie których zakazów czy nakazów, przedsiębiorcę mogą spotkać tak surowe kary.

W ostatnich tygodniach jednak było bardzo dużo informacji o tym, jak przedsiębiorcy omijają obostrzenia związane z koronawirusem. Niektóre hotele sprzedają na przykład rodzinom "wyjazdy służbowe" albo "lecznicze". Były też doniesienia o punktach gastronomicznych, które pozwalają swoim klientom spożywać posiłki w środku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRUcpAi
przedsiębiorcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Damian
4 miesiące temu
Żyjemy w ustroju niewolniczym, a Twoim właścicielem jest Państwo. W Korei Północnej żeby dostać jeść musisz mieć obraz wodza, tutaj żeby moc dostac inne papu musisz wykonywać polecenia władz. Zabiera się nam 80% dochodów pod pretekstem pomocy i traktuje jak bydło. Po to jest komunizm, żeby można było eksploatować masy. W latach 20 za wrednego kapitalizmu, obrzydzanego przez propagandę robotnik zarabiał 200$, nowy samochód robiony ręcznie kosztował 300$. Technika poszła do przodu, kupicie nowy samochód za 1,5 miesiąca pracy? Nie? A to tylko dlatego ze jest socjalizm. Państwo nic nie może dać, Państwo jedynie może Ci zabrać! Stać nas żeby utrzymywać milion urzędników? Dobrowolnie byśmy na to zapłacili składkę? Ja bym wolał wydać na dobrych lekarzy np. Ale zabiera się mi i daje tym, którzy zamykają przede mną, niewolnikiem drzwi.
Przedsiebiorc...
4 miesiące temu
Te ustawy to śmiech na sali... Wychodzą z założenia że za wszelką cenę każdy chce utrzymać firmę. Jak nie ma perspektywy to firmę się zamyka, a nie pracuje na długi i jakieś pseudo kary wg uznania urzędnika. Niech PiS se sam zakłada firmę i prowadzi. Państwowe jest super. W tym tempie to za parę lat zostaną tylko sieciowymi i korpo, dobrzy rzemieślnicy będą jak na lekarstwo (zresztą młodzi nie garną się do takich zawodników)... No cóż mniejszość wybrała to co wybrała, większość na to się milcząc zgodziła, a młodym szambo zostanie.
Celina
4 miesiące temu
Moja branża to mega oberwała. Jestem masażystką. Mam odpowiednie umiejętności po Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, a i tak się boimy o przetrwanie.
bDRUcpAj
Abc
4 miesiące temu
Polska jak nie pod zaborem,okupacją to żydowską demokracją. Stwierdzam ze nie Niemcy czy Rosjanie byli najgorsi dla Polski.
Zzz
4 miesiące temu
Polska hipokryzja, przedsiębiorców karać, ale Unii wara od naszej praworządności, za to kochane unijne pieniążki proszę natychmiast przelać, bo nam się należą.
...
Następna strona