Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Biuro, kuchnia, stołówka. Ważna zmiana w sprawie maseczek

441
Podziel się

Maseczkę będzie musiał założyć pracownik w open space czy poseł na mównicy. A zjedzenie kanapki przy biurku może okazać się niemożliwe. Wszystko przez nowe rozporządzenie, które weszło w życie w sobotę.

Biuro, kuchnia, stołówka. Ważna zmiana w sprawie maseczek
Maseczkę w pracy musi nosić już właściwie każdy (Unsplash.com, engin akyurt)
bDBdvtkR

Jak podaje serwis prawo.pl, od 28 listopada obowiązkowe jest noszenie maseczki w pracy, niezależnie od zachowania dystansu.

Wynika to z nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które nakazuje zakrywanie ust oraz nosa, w których przebywa więcej niż jedna osoba.

Co się zmieniło? Do tej pory większość osób, które wykonywały czynności zawodowe, nie musiało nosić maseczki. Choć oczywiście były wyjątki - na przykład dla tych, którzy obsługiwali klientów czy interesantów.

bDBdvtkT
Zobacz także: Noszenie tej samej maseczki kilka dni jest niebezpieczne

Tymczasem według interpretujących nowe przepisy prawników, do 28 listopada maseczki w pracy muszą nosić właściwie wszyscy - o ile nie pracują w jednoosobowym pomieszczeniu lub też nie zostaną objęci innym wyjątkiem.

- Dotychczas na wykonywanie czynności służbowych powoływali się np. politycy, którzy przed kamerami występowali bez zakrytych ust i nosa. Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych - komentuje dla prawo.pl Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

bDBdvtkZ

Maseczki w pracy - w kuchni, w stołówce...

Zdaniem prawników, nowe przepisy oznaczają, że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać będzie trzeba nie tylko w pokoju, w którym są przynajmniej dwie osoby, ale także w otwartej przestrzeni typu open space (nawet przy zachowaniu odległości większej niż 1,5 metra), jak i w kuchni czy w stołówce.

Również politycy będą musieli się dostosować - i mieć na sobie maseczki nawet w czasie przemówień na sali sejmowej.

bDBdvtla

Prawnicy zwracają uwagę, że w niektórych punktach rozporządzenie brzmi absurdalnie.

- Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca, zmieniając dotychczasową redakcję przepisu, dosyć rozsądną, poszedł za daleko - ocenia Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Niemożliwe jest także zjedzenie kanapki przy biurku - chyba że pracujemy sami w pokoju.

bDBdvtlb
bDBdvtlu
Źródło:
KOMENTARZE
(441)
,,,,,,,,,,,,,...
2 miesiące temu
idiotyzm nie zna granic !!!!
biedak
2 miesiące temu
nie stać mnie na maseczki, kiedy dadzą maseczkowe 500+
Al
2 miesiące temu
To rozporządzenie jest całe absurdalne, a nie w niektórych miejscach, jak twierdzi prawnik. Festiwal głupoty rozwija się na całego.
bDBdvtlv
Nikt
2 miesiące temu
Czy mam rozumieć, że pracownicy pracujący fizycznie w fabrykach czy na budowach też będą musieli mieć maseczki? Przecież co niektórzy popadają jak muchy z niedotlenienia. Jak się siedzi w bezruchu za biureczkiem to można mieć maseczkę (z całym szacunkiem dla takich ludzi), ale jak ktoś fizycznie zapitala to przecież musi mieć możliwość swobodnego oddychania, a jak przecież zacznie sapać to dodatkowo zawilgotnieje maseczka i jeszcze bardziej ograniczy przepuszczalność powietrza. To tak jakby worek plastikowy na twarz założyć. Dodatkowo też podczas poruszania się maseczka będize się przesuwać i tym samym utrudniać widoczność co masakrycznie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich wokół i samego noszącego. Kurde idiotyzm do nieskończoności.
Aga
2 miesiące temu
Rozumiem że pracodawca zapewni mi jednorazowe maseczki które będę mogła wymieniać co godzinę,oraz wydłuży przerwy?
...
Następna strona