Notowania

Susza uderza w rolników. Ubezpieczalnie nie chcą sprzedawać polis

Rolnicy i naukowcy alarmują, że kolejny rok suszy przyniesie gigantyczne straty. Większe niż rekordowe 2,6 mld zł z roku ubiegłego. Jak donosi "Rzeczpospolita", sytuacja jest tak zła, że firmy ubezpieczeniowe nie chcą sprzedawać polis od skutków suszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(freeimages.com)
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fot: Irum Shahid)

Brak deszczu daje się we znaki rolnikom od początku sezonu – jak pisaliśmy w niektórych regionach susza doprowadziła do sytuacji, w której niemożliwością stało się posadzenie ziemniaków. Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przyznaje, że sytuacja jest groźna i potrzeba co najmniej kilku dni z deszczem, by się poprawiła.

- Z obserwacji rolników wynika, że sytuacja na polach jest dużo gorsza niż w zeszłym roku o tej porze – potwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. W efekcie tegoroczne straty rolników mogą być większe niż 2,6 mld zł z ubiegłego roku. Działanie firm ubezpieczeniowych tylko potwierdza tę możliwość.

Na targowisku w Broniszach pojawiły się już pierwsze polskie warzywa. Ceny szokują. Jak będzie z plonami odmian gruntowych?
Susza dobija rolników. Ceny warzyw znów mogą być rekordowe. Pierwsza polska fasolka nawet po 40 zł za kg

Wprowadzone na rynek polis od suszy z dopłatą od Skarbu Państwa są traktowane jedynie jako pilotaż i albo szybko znika możliwość ich wykupienia, albo jest oferowana tylko niewielkiej grupie rolników. Ze względu na fakt, iż takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, część ubezpieczyciele w ogóle odmawia sprzedaży polis.

Susza zbiera żniwo. Lasy płoną jak nigdy

– Chciałem się ubezpieczyć za wszelką cenę, mój broker był zdziwiony, pierwszy raz spotkał się z odmową ubezpieczenia w PZU, jedynie przez telefon usłyszał, że już jest za duże ryzyko suszy – przyznaje w rozmowie z 'Rzeczpospolitą" Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Podejście ubezpieczalni nie dziwi - Polska doświadcza trzech rodzajów suszy – metrologicznej (długotrwały brak deszczu), glebowej (niska wilgotność ziemi) oraz hydrologiczną (niskie stany rzek). W dodatku jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników retencji wody w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubezpieczenie, rynek ubezpieczeń, susza, woda, hydrologia, rolnictwo, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2019

JklCo roku roku tor samo. Rolnicy załamują ręce. Pytanie brzmi, dla czego nie podlewają swoich upraw? W tamtym roku przez 3 miesiące nie spadła kropla … Czytaj całość

29-04-2019

Stach z polaA obecny rząd nic nie robi od trzech lat. Żadnych planów, żadnych propozycji pomocy rolnikom.

29-04-2019

gerojNie ma retencji , podpiętrzeń rzek, kaskad wodnych ,stopni wodnych, a te co były zbudowane " za niemca" zostały rozkradzione na złom. Melioracje tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)