Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Kuczera
|

Susze i powodzie to nie wszystko. Jest jeszcze ludzkie zdrowie. Zmiany klimatu mogą mieć opłakany skutek

16
Podziel się:

Zmiany klimatu wpływają nie tylko na warunki pogodowe, ale mają też negatywne konsekwencje na zdrowie i życie ludzkie - wynika z raportu "The Lancet Countdown". Naukowcy ostrzegają, że czeka nas gwałtowny wzrost chorób i liczby samobójstw.

Susze i powodzie to nie wszystko. Jest jeszcze ludzkie zdrowie. Zmiany klimatu mogą mieć opłakany skutek
Więcej chorób i samobójstw? Zmiany klimatu mogą mieć opłakany skutek Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI)

Ponad 70 ekspertów z dziedziny zdrowia z różnych instytucji pracowało nad raportem "The Lancet Countdown", który porusza kwestię wpływu zmian klimatu na życie ludzkie. Wnioski naukowców mogą być niepokojące.

- Przesłanie tego dokumentu jest jasne. Zmiany klimatyczne to przede wszystkim kryzys zdrowotny - ostrzega dr Rene Salas, jedna z autorek raportu i pracownica uniwersytetu w Harvardzie.

Jak informuje ABC News, najnowszy raport pokazuje też, jak dziesięciolecia nierówności rasowych pogłębiły podziały, jeśli chodzi o sytuację zdrowotną obywateli USA. Problem stał się poważniejszy w ostatnich latach, wraz z częściej występującymi falami upałów, pożarów i susz.

Zdaniem autorów raportu, ponad 1/3 zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami w miastach w latach 90. i na początku XXI wieku można przypisać zmianom klimatycznym.

Kto rozprzestrzenia koronawirusa? "Ludzie się boją"

- Podczas ostatniej fali upałów widziałem ratowników medycznych, którzy mieli poparzone kolana od klęczenia na chodnikach, po tym jak musieli ratować pacjentów umierających na ulicach wskutek udarów - powiedział dr Jeremy Hess, współautor raportu.

Wyższe temperatury przyczyniają się m.in. do gorszej jakości snu wśród obywateli USA. To z kolei przekłada się na wzrost liczby samobójstw i wyższą przestępczość. - Pacjenci częściej skarżą się na zaburzenia snu podczas fali upałów, a problem znika wraz z uspokojeniem się pogody. W tym okresie zauważyłem też wzrost liczby pacjentów zmagających się z zaburzeniami nastroju i lękami - powiedział dr Shehram Majid, psychiatra z Nowego Jorku.

Jedno z badań wskazuje, że w USA wskaźnik samobójstw wzrasta o 0,7 proc. na każdy wzrost średniej temperatury o 1 st. C.

"Zmiany klimatyczne powodują również susze, które są coraz poważniejsze. To może prowadzić do większej liczby pożarów, które trwają dłużej i oznaczają więcej kurzu i dymu. Niszczy to jakość powietrza, na czym cierpi też rolnictwo. Poziom pyłków w powietrzu może wzrosnąć, co wpłynie na osoby z alergiami" - wskazują autorzy raportu.

Dowodem na to może być "Dixie fire", czyli pożar w hrabstwach Butte, Plumas, Lassen, Shasta i Tehama w Kalifornii., który miał miejsce w lipcu 2021 roku. Dym dotarł aż na wschód USA, przyczyniając się do najgorszej jakości powietrza w Nowym Jorku od 15 lat.

"We wrześniu 2020 roku zarejestrowaliśmy ok. 80 tys. pożarów w USA, czyli osiem razy więcej niż w roku 2001" - ostrzegają autorzy raportu.

Z kolei powodzie mogą sprzyjać rozmnażaniu się komarów i rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych - takich chociażby jak gorączka denga. - Potencjał przenoszenia wirusa dengi jest pięciokrotnie wyższy niż w roku 1960 - powiedziała dr Salas.

Dodatkowo coraz lepsze warunki do życia mają kleszcze, które rozprzestrzeniają boreliozę. - Spędziliśmy wiele lat rozmawiając o pandemii i ostatecznie nie byliśmy na nią przygotowani. Z pewnością popełnimy ten sam błąd w przypadku zmian klimatycznych. Nie zainwestowaliśmy odpowiednio w niezbędne środki. Służba zdrowia już teraz znajduje się pod presją, a gdy dojdą do tego choroby wynikające z klęsk żywiołowych, dojdzie ona do punktu krytycznego - podsumował dr Georges Benjamin, dyrektor wykonawczy amerykańskiego stowarzyszenia zdrowia publicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Sopel
rok temu
Mówiąc szczerze jeden fakt potwierdzający teorię naukowców mnie zaniepokoił. Czyli obecne duże i długie opady śniegu większe także w Polsce. Teoria mówi a może i badania iż odparowywanie lodu na biegunie powodowało silne i długie opady śniegu co powodowało powstawanie lodowców w historii Ziemi. Ostatnimi czasy temperatury na biegunie sprzyjały takiej sytuacji. I mamy długookresowe opady sniegu zwłaszcza w USA.
FFF
3 lata temu
Ci co piszą SOS dla klimatu powinni odpowiedzieć za robuenie fermentu. Same użuwają podpasek ich dzieci pampersów mają samochdy w domach kosiarki automaty do kaw itd . Więc nie mogę słuchać tych bzdur SOS dla klimatu sami popatrzcie na siebie.
zzz
3 lata temu
Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, administrator portalu pudelek.pl, który zamieścił publikacje na w/w portalu na temat Katarzyny Glinki, niniejszym oświadcza, że zawarte w publikacjach twierdzenia, sugestie i insynuacje, dotyczące życia osobistego Katarzyny Glinki są nieprawdziwe, pozbawione jakichkolwiek podstaw faktycznych oraz naruszają jej dobre imię. Wyżej wymieniona przeprasza tym samym za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Katarzyny Glinki jej czci, wizerunku, godności oraz prywatności, jak również za narażenie jej na niekorzystne konsekwencje wynikające z zamieszczonych publikacji. Oświadczenie powyższe publikowane jest w wyniku przegranego procesu sądowego
Mmm
3 lata temu
Klimat w USA jest po prostu inny niż w Europie. Co do samobójstw to tam bez zmiany klimatu co drugi osobnik ma depresje. Styl życia na to nie pozwala. Wszystko jest podporządkowane pracy i zero czasu na rodzine, konsumpcja rozdmuchana do granic możliwości, ludzie są niewolnikami kredytów które trudno spłacać. Dlatego urlop dłuższy niż tydzień to w USA luksus. Tam wręcz ludzie panicznie się boja zwolnień i bezrobocia. Kredyty na 20 lat, a przy stracie pracy cały dorobek życia może pójść w pis Du. I jak ru nie być w depresji? Tam trudno jest tez być wśród ludzi. Nikt nie chodzi na ulicach. Wszędzie jeździ się samochodami, brak chodników. Zycie towarzyskie tez kosztuje. Żeby pogadac trzeba wyjsc do restauracji. Jak ktoś ma dużo znajomych wszystko wyda na restauracje. Koło się zamyka. Po co to pisze? Żeby informacje z USA na temat badan ich kraju traktować z przymróżeniem oka. Ci badacze są wpatrzeni w siebie a maja mniemanie jakby to dotyczyło całego świata. Niech rusza dupska i zrobią badania w Europie, Azji czy Afryce. Mentalność Amerykanina jest niesłychanie wazka. Piszą o innym stanie a podają w nagłówku „wiadomości ze świata” w razie czego jakbyście pogadac chcieli z Amerykaninem co się dzieje na świecie pojęcia by nie miał bo wszystko co słyszy to wiadomości w USA. Dlatego nie cytujcie tych naukowców, chyba ze robią badania na całym świecie to tak.
Antyekolig
3 lata temu
I co jeszcze? Obudźcie się Ludzie! Całe te ocieplenie klimatu to jedna wielka ściema, oni chcą wyciągnąć od ludzi pieniądze i zrobić z nas niewolników